Forum

Spam Filtering - IP...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Spam Filtering - IP address check

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
401 Görüntüleme
(@HarunAydemir)
Gönderiler: 154
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Uzun bir süredir Fortigate 60B modelli cihazımda, mail server için "IP address check" kontrolü yaptırıyorum. Bu denetim oldukça etkin bir şekilde çalışıyor ve sunucuya ulaşan epostaları başarılı bir şekilde filtreliyor. Ancak Türkiye'de kullanılan dinamik IP'lerin birçoğu karalisteye girdiğinden, kullanıcılarımdan bazıları mail server üzerinden mail göndermek istediklerinde de bu denetim devreye giriyor ve IP'nin geçmişinden dolayı ileti gönderimine izin verilmiyor. Kullanıcı sayım az olduğu zamanlarda, ilgili kişilere durumu anlatıp dinamik IP'lerini değiştirmelerini istiyordum; ancak kullanıcı sayısı artmaya başlayınca bu durumu anlatmak oldukça zorlaştı.

Spam Filtering kısmından "IP address check" denetimin kaldırdım ve bu seferde ilgili ilgisiz birçok ileti kullanıcılara ulaşıyor. "IP address check" denetimini kullanmadan spam denetimini nasıl en üst düzeye çıkarabiliriz?

Gelen epostaların içeriğindeki kelimeleri denetlemek de çok faydalı oluyor. Ancak daha önceden elimde spam niteliği taşıyan iletilerin spam olduğuna karar verebilecek kelimeler oldukça az. Şu aralar gelen iletilerin içeriğine bakarak kendime anahtar kelimeleri oluşturuyorum. Ancak sizin bu işlem için oluşturmuş oldğunuz kelimeler varsa, onları burda paylaşmanız çok iyi olacak.

Gönderildi : 27/05/2009 14:10

(@erdiyilmaz)
Gönderiler: 58
Trusted Member

Hocam Selam

Aşağıdaki linkleri incelemeni tavsiye ederim spam words olarak yararlı olabileceğini duşünüyorum.

http://www.refreshedmedia.com/news/Spam-Filter-Trigger-Words/7/63/

http://www.surferbeware.com/spam/spam-spam-filter.htm

Gönderildi : 27/05/2009 15:33

(@HarunAydemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İlgin için teşekkürler. Bu kelimeleri de inceleyeceğim.

Fakat daha çok yerli yersiz kelimeleri ekleyerek cihazı yormak yerine hedefi 12'den vuracak kelimeleri eklemek daha olur diye düşünüyorum. Bunun içinde bu konuda deneyim sahibi olmuş kişilerin "yasak kelimeler" ini bekliyorum.

Gönderildi : 27/05/2009 15:41

(@HarunAydemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İlgin için teşekkürler. Bu kelimeleri de inceleyeceğim.

Fakat daha çok yerli yersiz kelimeleri ekleyerek cihazı yormak yerine hedefi 12'den vuracak kelimeleri eklemek daha olur diye düşünüyorum. Bunun içinde bu konuda deneyim sahibi olmuş kişilerin "yasak kelimeler" ini bekliyorum.

Gönderildi : 10/06/2009 17:32

Paylaş: