Forum

Local'de Mailbox Mi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Local'de Mailbox Migration Yapamıyorum

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
357 Görüntüleme
(@sukruozdemir)
Gönderiler: 126
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Exchange 2013 kullanırken DB ler arasında posta kutusunu ECP üzerinden taşıyabiliyordum.
Exchange 2016'ya upgrade ettikten sonra taşıyamamaya başladım.
Exchange 2019'a upgrade ettim belki 3-4 yıl önce ve hala migration yapamıyorum.

PS'de şu komut ile taşıyabiliyorum.
New-MoveRequest -Identity "[email protected]" -TargetDatabase EX19_01

PS'de şu komut ile taşıyamıyorum.
New-MigrationBatch -Local -Name sysadmin -CSVData ([System.IO.File]::ReadAllBytes("C:\sysadmin.csv")) -TargetDatabases Konf_Semp

MigrationBatch komutunu çalıştırdığımda aşağıdaki hatayı alıyorum.

Ekran görüntüsü 2024 01 03 155254

ECP üzerinden denediğimde aşağıdaki hatayı alıyorum.

Ekran görüntüsü 2024 01 03 155340

EventViewer da aşağıdaki hata görünüyor:

Microsoft.Exchange.Data.Storage.QuotaExceededException: Cannot save changes made to an item to store. ---> Microsoft.Mapi.MapiExceptionShutoffQuotaExceeded: MapiExceptionShutoffQuotaExceeded: Unable to save changes. (hr=0x80004005, ec=1245) Diagnostic context: Lid: 55847

Ekran görüntüsü 2024 01 03 155543

Ekran görüntüsü 2024 01 03 160342

Bayağı araştırdım hep kotaya çıkıyor işin ucu ama bende kota sorunu görünmüyor.
Kota görsellerim şöyle:

Ekran görüntüsü 2024 01 03 155410
Ekran görüntüsü 2024 01 03 155433

Bölge ve Dil Ayarlarım Şöyle:

Ekran görüntüsü 2024 01 03 155232

Windows Güvenlik Duvarı pasif. 

Problemi yaşan bazı yerler var ama hep kota problemi ile çözülmüş görünüyor. Bilmediğim başka bir kota mı var bilemedim...

Başına gelen, kulağına bu konuda bir şeyler gelen varsa, bir ışık tutabilirseniz sevinirim.

Sağlıkla kalın

Bu konu 4 ay önce Muhammet Şükrü ÖZDEMİR tarafından düzenlendi

Gönderildi : 03/01/2024 16:07

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Kotayı kaldırıp deneyin muhtemel olduğunu göreceksiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/01/2024 21:13

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Selamlar, denedim hocam ne yazık ki çözüm olmadı o. Standart yapılabilecekler bittiği için yazdım buraya.

Gönderildi : 03/01/2024 21:18

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

db den kaldırın, hedef db den de kotaları kontrol edin.

https://cloudbrothers.info/en/the-case-of-mapiexceptionshutoffquotaexceeded/

burada ki mailbox kontrollerini yapın, litigation, recoveryitems kontrollerini yapmak lazım bir folder da taşma olabilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/01/2024 21:44

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz hedefi unlimited hale getirip denedim olmadı. Linkteki bazı aşamaları yapmıştım, placeholder olmadığı için devamını kontrol etmedim. Yarın devamındakileri de dener dönerim hocam. 

Birde tek box değil tüm hepsinde durum aynı.

Gönderildi : 03/01/2024 21:50

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Ne yazık ki hocam, o kontrollerden de bir şey çıkmadı. Yanlış bir hata üretiyor bana kalırsa.

Gönderildi : 04/01/2024 13:21

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Uzaktan durumu anlamak pek mümkün değil açıkçası aklıma başka pek birşey gelmiyor şuan. Spiceworks forumunda benzer bir durumu yaşayan görmüştüm bulup bakarak sıralı analizlerinizi yapın. Taşıma aşamasında log'ların tamamının sıralı satırlarına odaklanın ayrıntı yakalanabilir. Taşıma da db karantinaya düşüyor mu bakın eğer öyleyse eseutil ile repair yapıp tekrar işlemi deneyin. Yeni temiz bir mailbox açtığınızda taşıyabiliyor musunuz bakın. Yine olmazsa konu sizin detaylardan birşey ayıklamanıza yada danışmanlığa kalır.

Gönderildi : 06/01/2024 05:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, eğer yanlış bir hata olduğunu düşünüyorsanız get-eventlogloevel komutu ile mevcut loglama seviyenizi kontrol edin ve debug log açıp detaylı hatayı araştırın.

Set-EventLogLevel (ExchangePowerShell) | Microsoft Learn

Sakın tüm alt başlıkları açmayın, önce get ile çağırın, orada movemailbox' ı yakalayabileceğiniz alt başlıkları seçin, sonra taşıma yapın ve olay günlüğüne bir daha bakın. Sorun çözüldükten sonra mutlaka log seviyesini eski hale getirin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/01/2024 16:50

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz spiceworks de konuyu okumuştum, problem aynı problem. Orada çözüm olarak kotası 0 olan bir box işaret ediliyor ama kotası 0 olarak ayarlı bir box yok bende.

@hakanuzuner move, cmdlet, general loglar gibi bağlantısı olabilecek logları experte'e kadar açtım fakat bu ürettiği log haricinde başka bir şey üretmiyor.

Yanıtlar için teşekkür ederim. Ne yaptım ne ettimse de bir şey bulamadım. Ecnebi forumlarına da konuyu açacağım, çözüm bulursam buraya eklerim.

Gönderildi : 09/01/2024 08:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

https://community.spiceworks.com/topic/2341997-failed-to-move-mailbox-from-ex2013-db-to-ex2019db-transient-error

kastettiğim konu buydu baktığınızla aynı olmayabilir, hata aynı değil fakat sebep sonuç ilişkisi aynı olabilir çalışılması lazım.

Gönderildi : 09/01/2024 22:22

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Evet hocam söylediğiniz gibi bu konunun benimkiyle bir bağlantısı yok aslında.
Konuyu okudum, bir takım şeyleri kontrol ettim fakat sonuç değişmedi.

Retention Policy lerden kaynaklı olabilir mi?

Gönderildi : 10/01/2024 11:05

Paylaş: