Forum

Loadbalancer EX19 -...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Loadbalancer EX19 - Outlook virtual name e değilde servarlardan birisine bağlanıyor.

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
691 Görüntüleme
(@sukruozdemir)
Gönderiler: 126
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar
2 adet EX19'da DNS loadbalance yapıyordum. 3-5 gün önce loadbalancer arkasına aldım. 25,443,587 portlar için ve tüm 443 servisleri (owa-ecp-mapi vb.) gibi hepsini ayarladım. Genel işleyişte bir sorun yok ama sunuculardan bir tanesini kapatmayı deneyemedim çünkü Outlook Bağlantı ayarlarına baktığımda Outlook'un Virtual IP DN'e değilde Sunucuların DN'ine bağlandığını gördüm. Bu durumda sunuculardan birisini restart ettiğimdei o sunucuya bağlantı yapmış olan outlook larda bir sorun olacağı düşüncesindeyim.

Bu böyle midir? Neden burada Virual IP DN'i değil de sunucuları tek tek görüyorum?
Internal ve External URL ayarlamalarında bir hatam mı oldu acaba. İlk yapıyı kurduğumdan beri hep bu şekilde aslında, DNS loadbalance dan kaynaklanabileceğini düşünmüştüm.

resim
resim
resim

Gönderildi : 31/12/2020 11:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Exchange server bağlantı için URL adreslerini kullanır, doğal olarak siz DNS tarafında bu URL adreslerini NLB ip adresine yönlendirmeniz gerekli, eğer öyle ise bu adresi görmenizde bir sorun olmaz çünkü buradaki sadece bir isimdir. Önemli olan o isme ping attığınızda NLB ip adresinin dönmesidir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/12/2020 21:59

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Merhaba Hocam

DNS tarafı şu şekilde;

mail.xxx.tr loadbalancer
ex19-01.xxx.tr ve ex19-02.xxx.tr sunucuları kendi fiziksel ip adresleri var. Bunlar FQDN isimler dolayısıyla AD üzerinde otomatik oluşmuş A kayıtları.

Outlook neden mail.xxx.tr adresine bağlanmıyor da sunucuların tek tek fqdn adreslerine bağlanıyor asıl sorum bu sanırım.
Autodiscovery mail.xxx.tr üzerinden yapılıyor, anroid ya da ios mail uygulamasında sunucu mail.xxx.tr olarak görünüyor.

Fırsattan istifade Outlook un bağlı olduğu server'ın nework bağlantısını kısa süreliğine düşürdüm, telefonlarda her hangi bir sorun olmazken bağlantısını düşürdüğüm sunucuya bağlı olan olan outlooklar kapat aç yapana kadar bağlantıları koptu. Outlook yeniden çalıştığında ise diğer sunucuya bağlandı yine mail.xxx.tr ye bağlanmadı.

Gönderildi : 02/01/2021 09:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Autodiscover URL adresiniz mail.cozumpark.com peki Outlook anywhere ve MAPI URL adresleri nedir?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2021 11:19

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tüm virtual directorylerde internal URL kısmında sunucuların FQDN leri yazıyordu, externallarda mail.xxx.tr yazıyordu.
Tüm internal ve external URL lerin hepsini mail.xxx.tr şeklinde düzenledim, outlook artık istediğim şekilde mail.xxx.tr ye bağlanıyor.
Sırasıyla iki sunucunun network bağlantılarını düşürüp kontrol sağladım.

Gönderildi : 02/01/2021 12:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Tamam konuyu çözmüşsün 🙂

Kolaylıklar.

Gönderildi : 02/01/2021 12:49

Paylaş: