Forum

Kurumsal Outlook he...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Kurumsal Outlook hesabında bağlantı kesildi sorunu.

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
9,875 Görüntüleme
(@obici)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar bulunduğum işyerinde domain ortamında aynı kullanıcı adıyla yaklaşık 15 adet bilgisayar kullanılmaktadır, (örneğin domaine kayıtlı
"hasan" kullanıcı adıyla 15 adet bilgisayarda oturum açılmaktadır.)

Son günlerde 3 tane bilgisayarda Outlook programı kullanılamaz hale geldi
mail alınıp gönderilemiyor. Sürekli "exchange sunucu ile bağlantı kurulamıyor"
benzeri hatalar üretiyor, bağlantı kesildi şeklinde uyarı veriyor.

Outlook profil dosyasında sorun vardır belki diye diğer bilgisayardan profil
dosyası kopyalıyorum düzelmiyor.

Exchange sunucu üzerinden yeni profil
dosyasını oluştursun diye profili siliyorum düzelmiyor.

Son olarak bilgisayar üzerindeki kullanıcı hesabı profilini silip tekrar oturum açıp deniyorum yine düzelmiyor. (DNS önbelleğinide temizliyorum.)

Bilgisayarları kullanan personel sabit olmadığı her gün değiştiği için dc üzerinden kişi bazında oturum açma hesabı oluşturamıyorum mecburen ortak hesap kullanmak zorundayım . Exchange sunucu farklı bir birimde olduğu için oraya da müdahale edemiyorum sonuç olarak tıkandım kaldım.
Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 04/11/2020 17:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Std yapılandırmada bir domain user özel olarak kısıtlanmadığı müddetçe her cihazda oturum açabilir. 
Ortak hesaptan kastınız nedir anlaşılmıyor. Sizin client ve exchange log'larından profile sorununun kaynağını bulmanız gerekiyor.
Şayet kastettiğiniz şuysa 1 exch hesabı/mailbox aynı anda birçok cihazda kullanılıyorsa? bu doğru yapılandırma değil sorun üretmeye adaydır. Adı üstünde user mailbox'dır device-public mailbox değil. Bunu yaparsınız ancak hesap doğrulama, sync problemleri oluşur.
Exchange log'larını kontrol ettiğinizde de bu durumu görürsünüz.
Bir cihazda oturum kapatılarak diğer bir cihazdan aynı hesap oturum açıp kullanabilir bir problem olmamalı.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/11/2020 17:23

(@obici)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz bey ilginiz için teşekkürler,

Ortak hesaptan kastım şu şekilde konuyu biraz daha anlatmaya çalışayım; 15 adet bilgisayarım var ve bu bilgisayarların üzerinde microsoft office outlook programı kurulu. Her bir bilgisayarda, dc üzerinde oluşturulmuş XXX kullanıcı adıyla oturum açılıyor dolayısıyla her bir bilgisayar XXX outlook profilini kullanmış oluyor. Bundan yaklaşık 3 ay önce böyle bir sorunumuz yoktu ama şu an 3-4 bilgisayarda outlook programında "exchange sunucu ile bağlantı kurulamıyor", "bağlantı kesildi" şeklinde uyarı veriyor ve mail göndermiyor. 

Yukarıda vermiş olduğunuz yanıtı okudum ama konu üzerinde fazla tecrübem olmadığı için bahsettiğiniz tabirleri açıkçası anlayamadım, bilgi ve birikiminizden istifade etmek amacıyla konuyu biraz daha basite indirgeyip anlatabilir misiniz?

Gönderildi : 06/11/2020 10:09

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Anladım. Konu içeriği biraz fazla teknik ama 🙂
Yazdıklarınızdan sorun olmayan hesapların olduğunu anlıyoruz. Örneğin sorun yaşamayan bir bilgisayarda sorun olan hesapla oturum açıp profili kurduğunuzda sorun yaşanmıyorsa; sorun windows, office, windows update temellidir analiz edilmesi gerekli.
Sorun yaşanmaya devam ediyor ise sunucu, hesap, tanımlar temelli sorun olabilir.
Bu şekilde fikir vermemiz zor olasılıklar çok fazla. Ya danışmanlık almalısınız yada şu şekilde ilerlemelisiniz.
Exch, office versiyonlarım şu. Şu hatayı alıyorum log kaydı bu. Server-Client da şu log'lar oluşuyor. Şunları denedim çözüm olmadı... Ne yapabilirim... gibi.
Burada gerekli kontrol adımlarını da anlayabilirsiniz. Sorunu exch yöneten birimle paralel olarak incelemelisiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/11/2020 11:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Her 15 bilgisayar aynı hesap ile oturum açıyor ise  hesap, ona bağlı posta kutusu ve exchange üzerinde sorun olamaz.

Bu durumda sorun yaşadığınız bilgisayarda outlook profili veya kullanıcı profili bozulmuş olabilir. Ya da ilgili bilgisayarların DNS ayarları, firewall veya network ayarlarında sorun olmalı.

Exchange bağlantısı için kullandığınız outlook anywhere url adresini bulabilirseniz en azından bu URL adresine ping atmayı denerseniz belki network katmanını egale edebilirsiniz.

Benzer şekilde OWA ya erişimi de deneyebilirsiniz onu bulmanız daha kolay olabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/11/2020 11:39

Paylaş: