Forum

Exchange server ici...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange server icin donanim gereksinimleri

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
986 Görüntüleme
(@inanodabasi)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

Iyi gunler arkadaslar.sirket olarak host exchange hizmeti aliyorduk.ama yonetim kurulu karari geregince kendi altyapimiz kurulmasi yonunde karar alindi.suan 1900 civari mailbox ve 12 tb databasemiz mevcut.bunun icin 3 farkli senaryo uzerine calismaktayim.3 ayri firmadan farkli senaryolar uzerine teklifler aldim.

1.secenek.... 2 fiziksel sunucu (esx cluster yapisi kullanilarak 2 ser adet vm exchange server) ,2 adet Dell power edge r650-2*intel xeon silver 4314 ,512 gb ram,intel x710 dual port 10GbE SFP+......

1 Adet Dell storage powerstore 500T, 32GB FC 4 PORT 10 MODULE PAIR ,25GBE OPTICAL 4 PORT CARD PAIR,10 ADWT 1.92 TB P1 25X2.5 NVME SED SSD DISK

Spam Titan plus 1900 adet

2.secenek..

4 adet vm exchange sunucusu tasarlanarak.2 adet HP DL380, 1 adet HP Dl360 sunucusu uzerinden tasarlandi.

2 * HPE DL380 GEN10)xeon gold 6248R- 480 GB RAM(HP),24 adet ssd 3.84 Tb samsung pm1735 oem

mail security gateway icin

1*Hp proliant  dl360 gen10, 4208 2.1ghz 8 core 1p ,16gb ram

kaspersky security for mail...1900 adet

3.secenek ise 2.secenege extra supermicro jbod storage yerine.seklinde.

bu konuda degerli fikirlerini almak istiyorum.iyi bir alt yapi icin cozum onerilerinizi bekliyorum.simdiden tskler.

Bu konu 2 yıl önce inanodabasi tarafından düzenlendi

Gönderildi : 16/02/2022 21:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle bu tür projeler yapan bir ekibin lideri olarak sizing kısmı çok önemli. Yani bu işi aşağıdaki gibi sizlerde veya muhtemel size teklif veren şirketlerin yapmış ve ilemtiş olması gerekli;

Announcing The Exchange Server 2019 Sizing Calculator - Microsoft Tech Community

Updates for Exchange Server 2019 Sizing Calculator version 10.5 (microsoft.com)

Buradan sonra önünüzde ne kadar CPU ne kadar RAM ne kadar Disk alanı, bu disklerin dağılımı ve yine ortalama alt yapı ihtiyaçları çıkacaktır. Bu ihtiyaçlar çıktıktan sonra ise Dell, HPE, Lenovo, Huawei fark etmeksizin aslında iki sunucu + 1 storage mimarisi ile gidebileceğiniz gibi HCI ile de ilerleyebilirsiniz. Yani burada Exchange server için özel bir alt yapı gereksinimi yok. İsterseniz VSAN yani disklerin sunucu üzerinde olduğu teknolojiyi seçebilirsiniz.

Buradaki avantaj Exchange server zaten DAG sayesinde internal bir replikasyon teknolojisi sunar ve sizin shared storage ihtiyacınızı ortadan kaldırır. Ondan eğer iki sunucu 1 storage alırsanız ve storage gider ise sistem down olur, ben olsam iki sunucu + full dolu diskler ile ilerlerdim ki bu sayede nodelardan birisi down olsa bile DAG mimnarisi ile sıfır kesinti ile gidersiniz.

Eğer size teklif veren şirketler bu mimariyi bilse storage teklif etmezler. Ancak tabi siz müşteri olarak istemişseniz onu bilemiyorum.

Bu yapı ek olarak başka sistemlere de hizmet edecek ise o zaman tabi ki storage mantıklı olabilir ancak bu durumda mutlaka bir disaster veya replika düşünmeniz gerekli. Çünkü mail çok kritik bir sistem ve bunun eğer HA yapısını yapmazsanız ilk sorunda sizi yorabilirler.

Anti spam konusunda ise eğer cloud düşünülmüyor ise ekonomik + fiyat performans SMG öneririm. Harika bir üründür, eğer iyi bir mühendis kurarsa bankaların dahi kullandığı bir üründür. Veya hosted bir hizmet alabilirsiniz SMTP GW için. yani mailleri bir şirket sizin için temizler (illa cloud olmasına gerek yok, fortimail hizmeti veren şirketler isterseniz özelden önerebilirim) ve siz temiz bir trafik ile ilerlersiniz.

Onprem ve para var diyorsanız zaten forcepoint alın geçin derim veya cisco ironport. Ya da iki ürünü arka arkaya koyabilirsiniz.

Ancak böyle bir yapı için journal, arşiv, imza, backup gibi bölümleri çok iyi tasarlamanız gerekli aksi halde onpremde çok zorlanırsınız.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/02/2022 22:53

Paylaş: