Forum

Exchange Server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2013 Yeni Kurulum iç ve dış dns ayarları

17 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,253 Görüntüleme
(@mehmetozbakir)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Kıymetli arkadaşlar ,

Exchange server 2013 kurulumunu sorunsuz bir şekilde tamamladım fakat sıradaki sorunum ben domain firmasından ve kendi active directory sunucumda hangi işlemleri yaparak çalışır hale getirebilirim. 

Domain sunucumda mail.sirketismi.com kısmını benim şirketimin dış ip adresine yönlendirdim bu doğrumu yoksa ekstra birşy daha yapmam gerekiyor mu içeride actie directory sunucumda hangi işlemleri yapmam gerekiyor. Eğer müsait olan arkadaş varsa anydesk paylaşabilirim özelden.

Şimdiden yardımda bulunacak olan tüm herkese teşekkür ederim.

Gönderildi : 10/09/2020 09:25

(@mehmetozbakir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ekran Alıntısı
Ekran Alıntısı1
Ekran Alıntısı2

ayarlar bu şekil yapılandırılmış durumda fakat ben haila mail gönderemiyorum. sorun nerededir ?

Gönderildi : 10/09/2020 10:37

(@mehmetozbakir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ekran Alıntısı4
Ekran Alıntısı5

exchange server ayarları

Gönderildi : 10/09/2020 10:42

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Portalda erişim talepleri yasaktır lütfen kuralları okuyunuz.
Çok temel yapılandırmayı sormuşsunuz öncelikle portaldaki dns kayıtları ve exchange kurulum, yapılandırma gibi makaleleri incelerseniz iyi olur orada tüm cevaplar var.
Örneğin domain hosting tarafında mx kayıtları oluşturmanız gerekiyor siz bunları oluşturmuşsunuz. Ortamda fw vs varsa da port yönlendirmelerini yapmanız gerekir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/09/2020 10:44

(@mehmetozbakir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Portalda erişim talepleri yasaktır lütfen kuralları okuyunuz.
Çok temel yapılandırmayı sormuşsunuz öncelikle portaldaki dns kayıtları ve exchange kurulum, yapılandırma gibi makaleleri incelerseniz iyi olur orada tüm cevaplar var.
Örneğin domain hosting tarafında mx kayıtları oluşturmanız gerekiyor siz bunları oluşturmuşsunuz. Ortamda fw vs varsa da port yönlendirmelerini yapmanız gerekir.

ONLARIDA YAPTIM FORTİGATE ÜZERİNDEN PORTLARDA AÇIK EXCHANGE AYARLARIDA PAYLAŞTIM ONLARDA YAPILANDIRILI FAKAT HAİLA SORUN DEVAM EDİYOR.

Gönderildi : 10/09/2020 10:49

(@ekremersoy-2)
Gönderiler: 84
Estimable Member

merhaba,

Türkçe bir DNS görüyorum, exchange de türkçe bir server üzerine mi kuruldu? İçerideki kullanıcılar kendi aralarında mail alıp verebiliyor mu?

Gönderildi : 10/09/2020 13:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32991
Illustrious Member Yönetici

Ne yazık ki bende aynı şeyleri önereceğim, soru çok temel, neden bunu diyorum bu kadar temel bir soru soruyorsanız muhtemel başka temel eksikler de olabilir, bu durumda tüm sistemi kontrol etmek danışmanlık hizmetine girer.

Eğer kurulum makalesini okuduysanız düzgün kurdunuz demektir.

DNS makalesi önemli, okudum diyorsunuz ancak iç DNS ile ilgil ibir durum yok, mail göndermek ve almak için öncelikle dış dünyaya bakan yani sizin alan adınızın name server olarak tanımlı DNS de en az iki A kaydı 1 MX kaydıaçmanız gerekli

1 - A kaydı örnek mail ve bunu MX e bağlayacaksınız

2 - exchange autodiscover için "autodiscover" isminde bir A kaydı olmalı, yine sizin dış bacak ip adresini göstermeli.

Gördüğüm kadarı ile dış DNS tamam

https://mxtoolbox.com/SuperTool.aspx?action=mx%3aimrandissticaret.com&run=toolpage

SMTP tarafı uygun görünüyor, yani mail almanız gerekli;

SNAG 0686

Fakat ip adresine karşılık olan isim yanlış, bunu size bu ip yi sağlayan şirketten düzelttirmeniz gerekli

SNAG 0687

Bunu mx kaydınız mail.cozumpark.com ise aynı şekilde güncellemeniz gerekli.

SPF de düzgün görünüyor, bu durumda bir mail atın ve sonra kuyruğu kontrol edin mail kuyrukta mı bekliyor yoksa dış dünyaya mı gidiyor. Kutrukta bekliyor ise bir hata görmeniz gerekli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/09/2020 14:21

(@mehmetozbakir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Ne yazık ki bende aynı şeyleri önereceğim, soru çok temel, neden bunu diyorum bu kadar temel bir soru soruyorsanız muhtemel başka temel eksikler de olabilir, bu durumda tüm sistemi kontrol etmek danışmanlık hizmetine girer.

Eğer kurulum makalesini okuduysanız düzgün kurdunuz demektir.

DNS makalesi önemli, okudum diyorsunuz ancak iç DNS ile ilgil ibir durum yok, mail göndermek ve almak için öncelikle dış dünyaya bakan yani sizin alan adınızın name server olarak tanımlı DNS de en az iki A kaydı 1 MX kaydıaçmanız gerekli

1 - A kaydı örnek mail ve bunu MX e bağlayacaksınız

2 - exchange autodiscover için "autodiscover" isminde bir A kaydı olmalı, yine sizin dış bacak ip adresini göstermeli.

Gördüğüm kadarı ile dış DNS tamam

https://mxtoolbox.com/SuperTool.aspx?action=mx%3aimrandissticaret.com&run=toolpage

SMTP tarafı uygun görünüyor, yani mail almanız gerekli;

SNAG 0686

Fakat ip adresine karşılık olan isim yanlış, bunu size bu ip yi sağlayan şirketten düzelttirmeniz gerekli

SNAG 0687

Bunu mx kaydınız mail.cozumpark.com ise aynı şekilde güncellemeniz gerekli.

SPF de düzgün görünüyor, bu durumda bir mail atın ve sonra kuyruğu kontrol edin mail kuyrukta mı bekliyor yoksa dış dünyaya mı gidiyor. Kutrukta bekliyor ise bir hata görmeniz gerekli.

Hosting firmasında gerekli ayarlar yapıldı şuan mail gönderebiliyorum fakat alamıyorum bu neden olabilir ?

Gönderildi : 10/09/2020 17:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Operatörünüzden ptr kaydını oluşturdunuz mu. spf kaydınız da hata döndürüyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/09/2020 18:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Telnet testi yaptınız mı dış dünyadan sizin ip ye 25 nolu port açık mı? Receive connector üzerinde 25 nolu portu dinleyen anonim authentication açık mı?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/09/2020 20:52

(@mehmetozbakir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Telnet testi yaptınız mı dış dünyadan sizin ip ye 25 nolu port açık mı? Receive connector üzerinde 25 nolu portu dinleyen anonim authentication açık mı?

firewall üzerinden 25 nolu port açık checker ile test ediyorum açık fakat telnetden bağlantı başarısız uyarısı alıyorum , receive connector auth açık , 

herhangi yere mail atıyorum sorun yok ama hiçbir yerden mail almıyorum , kendi kendine bile atıyorum mail almıyor.

Gönderildi : 10/09/2020 23:15

(@mehmetozbakir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Operatörünüzden ptr kaydını oluşturdunuz mu. spf kaydınız da hata döndürüyor.

sanırım problem exchange tarafında bir gözden kaçan var.

Gönderildi : 10/09/2020 23:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet durum bu ise yani telnet testi port açık ve receive connector ayarlarında sorun yok ise rc loglarını kontrol edin mutlaka orada bir hata bulmanız gerekli.

Gönderildi : 11/09/2020 18:31

(@mehmetozbakir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet durum bu ise yani telnet testi port açık ve receive connector ayarlarında sorun yok ise rc loglarını kontrol edin mutlaka orada bir hata bulmanız gerekli.

rc logları nedir nasıl alabiliyorum ?

Gönderildi : 12/09/2020 12:01

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar @mehmetozbakir

Rc Receive Connector  logları .

https://docs.microsoft.com/en-us/exchange/protocol-logging-exchange-2013-help#:~:text=By%20default%2C%20the%20protocol%20log,Logs%5CHub%5CProtocolLog%5CSmtpReceive

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 12/09/2020 12:41

(@mehmetozbakir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

logların nerde olduğunu buldum , buradaki hangi logları göndereyim.

Ekran Alıntısı

Gönderildi : 13/09/2020 01:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Göndermek derken? Danışmanlık vermiyoruz burada, size yardımcı oluyoruz ama sanırım siz komple konuyu bize çözdürmeye çalışıyorsunuz, forum mantığı ile ilgili bir sorun var bence burada. 

Gönderildi : 13/09/2020 13:27

Paylaş: