Forum

Exchange Server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2013 Belirli Bir Domainden Mail Alamama Sorunu

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
796 Görüntüleme
(@remzibasoglu)
Gönderiler: 54
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Exchange Server 2013'u kendim host ediyorum. Dışarı mail atmada ve almada genel bir problemim yok. Tüm maillerim dışarı çıkıyor ve tek bir müşterim dışında diğer mailleri sorunsuz alıyorum.

Fakat bahsettiğim şekilde bir müşterime özel olarak mail alamıyorum. Karşı taraf mail attığında bir hata da almadığını söylüyor.

Edge server rolü ayrı bir makinada çalışıyor ve önündeki gateway.lere baktığımda spam olarak takılan mail yok ve güvenilir olarak da domaini ekledim.

Ne yapabileceğim konusunda yardımınızı rica ederim.

Bu konuyla alakalı açılan tüm başlıkları okuduğumu özellikle belirtmek istiyorum.

Gönderildi : 03/06/2020 22:10

(@ekremersoy-2)
Gönderiler: 84
Estimable Member

merhaba,

öncelikle gönderilen mailin gelip gelmediğini geldiyse de nerede takıldığını tespit etmeniz gerekir,

atıldığı belirtilen mailin gönderici adını ve tarihini alarak, mail gatewayler üzerine böyle bir mailin gelip gelmediğini loglardan kontrol etmeniz lazım, daha öncesinde firewall varsa gönderici ipsi için bloklama var mı bakın, sonrasında mail gatewaylere mail gelmiş mi bakın, buradaki sonuca göre değerlendirme yapılabilir.

Gönderildi : 03/06/2020 22:51

(@remzibasoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Edge rolünün yüklü olduğu makina üzerinde yüklü olan bir anti-spam programı var. Loglarını ve karantinayı incelediğimde müşterinin alan adıyla alakalı herhangi bir bilgi yok.

Yani mail geliyorsa da burada takılmıyor. Edge üzerinde bypassing olarak bu alan adını da ekledim.

Gönderildi : 03/06/2020 23:15

(@ekremersoy-2)
Gönderiler: 84
Estimable Member

merhaba,

edge öncesindeki firewall ve mailgatewayler üzerinde maile ait bir log tespit edebiliyor musunuz? edemiyorsanız mail sizin kapınıza kadar gelmiyordur, bu da karşı tarafın bir sorunu olarak düşünülebilir,

edge sunucu üzerinde anti-spam toolu haricinde aşağıdaki komutu düzenleyip çalıştırdığınızda bir veri elde edebiliyor musunuz, son 30 günde gelen mailleri inceler, süreyi kısaltabilirsiniz

Get-MessageTrackingLog -Sender gondericimailadresi -Start (get-date).adddays(-30) -ResultSize unlimited

Bu ileti 4 yıl önce Ekrem Ersoy tarafından düzenlendi

Gönderildi : 03/06/2020 23:33

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4302
Co-Helper

Ben de girişeyim. 😛
Öncelikle şöyle ilerlemen iyi olur emailin ip, timing bilgisi çıkar. mxtoolbox dan o domain ile ilgili bir problem var mı kontrol edin. Sizin yaptığınız bir denetimden dolayı uçuyor olabilir. Akabinde ip ile tracking log'lar ile log analizi yapman lazım. 

https://practical365.com/exchange-server/exchange-server-protocol-logging/
https://www.cozumpark.com/exchange-2013-message-tracking-powershell/
https://burakistanbullu.wordpress.com/2017/07/20/exchange-log-dosyalarinin-aciklamalari-saklanma-suresi-ve-retention-ayarlari/

exch tarafında hiçbirşey bulamıyorsan zaten ona gelmiyor demektir. Karşı taraf uzmanıyla canlı test yapın izleyin. O 3rd uygulamanın ayrıntı log'larını öğrenin yada ticket açın. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/06/2020 23:37

(@remzibasoglu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İbrahim Bey merhaba,

Tam olarak istediğim bilgilere cevabınızdaki link.lerden ulaşabildim. Çok teşekkür ediyorum güzel bilgiler için.

Tracking kontrolü yaptığımda bu adresten en son 16.05.2020'de mail geldiğini gördüm. SMTPReceive log.larına bakıyorum ve karşı taraftan test maili istediğim zaman aralığında buraya karşı tarafın IP adresi veya gönderici adıyla alakalı bir log bulamıyorum.

Karşı taraf yakın zamanda IP değişikliği yaptığını belirtti. Sorun bununla alakalı muhtemelen. Ama benim bu IP adresini eklemem gereken bir yer mi var acaba? (Gateway.lerde zaten alan adını güvenilir olarak ekledim.)

Teşekkürler.

Gönderildi : 04/06/2020 10:22

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4302
Co-Helper

O zaman mantıken takip edebilmek için güncel bir test isteyip taramanız lazım.
Bir de madem ip değişikliği var gateway uygulamanızdan başta domain name ile ilgili karşı tarafın tüm kayıtlarını silin artık birşey kalmasın sonra tekrar izinleri oluşturursunuz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/06/2020 10:59

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Mail atan tarafın MTA'sı yanlış IP'ye mail atıyor olabilir mi? Mail sunucuları kendi bünyelerinde mi yoksa bir ISP 'den mi hizmet alıyorlar. ISP'nin DNS inde farklı bir IP çözümleniyor olabilir. Bir arkadaş benzer bir durumdan bahsetmişti. Oradan aklıma geldi.

Gönderildi : 04/06/2020 11:11

Paylaş: