Forum

exchange server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] exchange server 2013 2. ip tanımlama

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
842 Görüntüleme
(@abdullahgunaydin)
Gönderiler: 55
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba çözümpark ailesi 

sistemimde pf sense kullanıyorum multiwanım var 2. yedek hattım biri gittiğinde diğer hattım devreye giriyor doruk.net uzerinde domainlerimi barındırıyorum spam server başka bir sunucuda yapmak istediğim şu 2. hattım devreye girdiğinde domain dışında olan cep telefonları mail almaya göndermeye devam etsinler domain dışından owa kullanabilsinler 1. hattımda herşey tamam yapabiliorum fakat 2. hattımda şirket içindeyken herşey yolunda fakat şirket dışında olan biri mail alamıyor şöyle özetlemem gerekirse

owa için kullandığım adres 1. için hat mail.xxx.com

2. hat için webmail.xxx.com

2 hattımıda mail.xxx.com olarak belirleyemedim nerede yanlış yapıyorum doruk için mx kaydı mı girmem lazım yoksa kendi dns imde oluşturmam gereken a kaydı mı var yoksa spam serverimde bi ayar yada exc serverde bir ayar ı yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

Gönderildi : 27/04/2019 22:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, sanki bu aynı soruyu ikinci soruşunuz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2019 18:13

(@abdullahgunaydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba hakan bey forumda daha önce 4 adet konu başlığı açtım o konu başlıkları bununla alakası yok ama başka bir yere yazdım mı bilmiyorum uzun zamandır aklımdaki bir işti fakat hatırlamıyorum belki başka biri ile karıştırdınız

Gönderildi : 28/04/2019 19:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İlginç ben bu posta cevap vermiştim çünkü, peki bir daha yazıyorum, eğer bulursam diğer postu silerim zaten.

Anlamadığım konu iki network bağlantınız var, bunlar nerede şirketiniz de mi? Exchange Server nerede? ISP de mi yoksa local şirket veri merkezinde mi?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2019 19:43

(@abdullahgunaydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

exc serverim lokalde şirketiimde 1 kablo net 1 adsl bağlantım var düzenli olarak kullandığım kablonet down olunca adsl devreye giriyor pfsense var doruktan powermail hizmeti alıyoum spam serverim dışarıda rodera'da adsl aktif olunca dışarıdaki kullanıcı owa ya giremiyorum telefonununada mail alamıyor sertifika da el ile kendimiz yaptık...

Gönderildi : 28/04/2019 19:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

MX kaydınız nerede, yani mail ilk nereye geliyor?

autodiscover ve webmail adresleriniz sanırım kabloneti gösteriyor? Bu hat down olursa bu durumda bu adreslerin adsl' I göstermesi lazım. Yani geçiş düşündüğünüz gibi kolay olmaz. Bu tarz bir erişilebilirlik lazım ise olaya protokol bazlı bakmak lazım.

SMTP, yani ilk sorumun cevabı ayrı, cep telefonu, owa ve outlook gibi istemci bağlantıları ayrı. Her ikisini ayrı yönetmeniz gerekli.

Gönderildi : 28/04/2019 19:58

(@abdullahgunaydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hakan bey maillerim ilk olarak spam servere geliyor mx kayıtlarım dorukta, önce spama geliyor oradan kablonete yani lokaldeki exc sunucuma 

evet discovery ve webmail kablonet i gösteriyor mail.xxx.com adınada ttnet için a aydı oluşturdum fakat denemek nasip olmadı yoğunluktan 

Gönderildi : 29/04/2019 23:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu durumda maillerin giderken de sanırım doruknet üzerinden gidiyordur? Eğer böyle ise doruknet senin her iki ip adresin için relay izni vermiş ise hat değişiminde smtp trafiğinde sorun olmaz.

Özetle hat değişimi smtp trafiği için alma ve gönderme sorununa neden olmaz. Topolojin bu konuda sorunsuz görünüyor.

Gelelim client connectivity noktasına,  outlook, owa ve cep telefonu IIS üzerinden bağlanır, yani 80 veya 443 nolu portu kullanır.

isimler autodiscover ve örnek outlook olsun. Bunların A kaydı kablonet' I göstersin. Kablo down olur ise bu durumda istemciler bağlanamaz. Geçiş için public dns kayıtlarını güncellemen lazım bu elle yönetebileceğin bir durum. Yani DNS kayıtlarını cloud flare gibi bir yere alır ve TTL süresini 5dk yaparsan böyle bir kesinti de 5dk içerisinde yeni kayıtları girebilirsin.

Hali hazırda her iki kayıt da girili olabilir ama yine hatlardan birisi giderse isteklerin yarısı için yine bağlantı sorunu olacaktır.

Eğer gerçekten kesintisiz bir yapı istiyorsan bir NLB hizmeti alabilirsin, bu sayede hatlar up olduğu sürece ikiside kullanılır, birisi down olur ise ona istek gönderilmez.

https://support.cloudflare.com/hc/en-us/articles/115000081911-Tutorial-How-to-Set-Up-Load-Balancing-Intelligent-Failover-on-Cloudflare

Gönderildi : 29/04/2019 23:59

(@abdullahgunaydin)
Trusted Member
Konu başlatıcı

biraz geç oldu ama sorunumu çözdüm buraya yazmaya geciktim diğer bir konu altında başlık açacakken aklıma geldi spam serverimi dışarıda bir kiralık sunucuya taşıdım orada ttl süreleri biribirini takip eden 2 ip yi peşpeşe girdim doruktaki dns kaydı içinde 2 ip yi sıralı ttl tanımladım şuan 2 hattada mail alabiliyorum herhangi bir sorun yok maşaallah 

Gönderildi : 30/12/2019 22:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkürler.

Gönderildi : 30/12/2019 22:48

Paylaş: