Forum

Exchange olmadan ma...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange olmadan mail altyapısını yönetmek

7 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
658 Görüntüleme
(@UgurKARTAL)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Exchange konusunda hep araştırma yapıyorum, inceliyorum ve kurmak istiyorum.Fakat şu anda çalıştığım şirket bu yatırımı yapma konusunda parasal tarafa baktığımızda beklemede kalıyor.

Size sorum şu olacak. Böyle bir yapı kurmadan. Çok fazla olan mail trafiğimizi içte veya dışta yönetebileceğim bir sistem var mı ?

En büyük sorunum şirket içi mesajlaşma Mail Hostingte sorun olduğunda durmakta. İç mesajlaşma ayrı dış mesajlaşma farklı bir şekilde birşeyler yapabilir miyim.

Diğer bir sorunum da Çok mail trafiğinden dolayı sürekli şişen PST dosyaları. Bunları Merkezi bir yerde toplayıp buraya dışarıdan yönelendirmeyle Microsoft OUTLOOK üzerinden çalıştırabilir miyim ?

Ayrıca bozulmalara Karşılık günlük yada haftalık merkezi olarak toplayabilirsem PST dosyalarını yedek almak ve bozulmalarda geri yükleyebilmek istiyorum. 

Biliyorum EXCHANGE üzerinden bunların hepsi yapılabiliyor ama dediğim gibi mailyet kısmında sıkıntılıyım.

Şimdiden Teşekkürler. 

Bu konu 2 yıl önce Uğur KARTAL tarafından düzenlendi

Gönderildi : 09/03/2022 12:11

(@serkanates)
Gönderiler: 1277
Üye

Aslında exchange değil MTA çözümü arıyorsunuz. Mail için exchange almak zorunda değilsiniz. Exchange'i sadece mail hizmeti olarak yorumlamak zaten doğru olmaz. Sizin belirttiğiniz avantajları sağladığı hizmetlerin sadece bir bölümü. Alternatif MTA çözümleri mevcut ancak kritik süreçleriniz için destek noktası çok önemli. Eğer bütçe ile ilgili sorun yaşıyorsanız exchange online paketlerini inceleyebilirsiniz. Hem yönetim kısmındaki eforunuz azalır, hem güvenli bir yapınız olur hem de kiralama modeli ile bütçe yükünüzü daha avantajlı yönetebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 09/03/2022 12:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, eğer destek alabilirseniz zimbra kurabilirsiniz, Mail Enable veya icewrap gibi alternatif ürünler var. Ancak bu ürünlerin misal active sync olsun, şu olsun bu olsun dediğiniz de hep ek lisans. Yani Bedava bu işi yapmanız çok zor. En mantılı çözüm zimbra gibi ama onda da sorun bilen az, yani kritik bir anda destek alamazsınız buradan. Exchange olsa kime sorsanız iyi kötü bir şeyler söyler ama zimbra bilenler pek forumlarda bilgilerini paylaşmıyor. Baştan bir firma ile anlaşırsanız olur. Ama Exchange server' a para vermeyen bir kurumun danışmalığa para vereceğini sanmıyorum.

Bu durumda en mantıklı iş Serkan' ında önerdiği gibi kiralama modelidir. Hosted Exchange hizmetini kiralayarak alabilirsiniz.

(4) Hosted Exchange ile KVKK Uyumlu Kurumsal E-Posta Hizmeti - YouTube

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/03/2022 12:38

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Önerilerim :

1 - Mailenable (Windows için)

2 -  Postfix (linux)

3 - Zimbra (Linux)

4 - Horde (Linux)

Malesef dolar fiyatlarının artması her şeyi etkiliyor, kolaylıklar dilerim.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 09/03/2022 14:00

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/community/hosting-4/gunluk-15-000-e-posta-atacagimiz-bir-e-posta-hosting/

https://sozluk.cozumpark.com/ost-to-pst

Öncelikle araştırdığınız konularda farklı kelimelerle mutlaka aramayı kullanın bu büyük platformda bir çok düşünce geçmişte konuşulmuş durumda.

Hocaların belirttiklerine ek olarak sizin arayışınız çok belirsiz durumda öncelikle mutlaka analiz ve ölçeklendirme yapmalısınız yoksa kati ihtiyacınızı modelleyemezsiniz, yanlış ölçeklemeyle girişiminiz de final de çakabilir.
Mesela "çok mail" ama ne kadar belirsiz, şişen pst'ler ama sizing belirsiz. Yukarıda sözlükten basit bir tanım verdim örneğin 50 GB üzeri boyutlarda, aktif çalışmalarda, deneyimsiz son kullanıcı elinde PST yapısı doğru bir kurgu değildir daim helpdesk yani repair ihtiyacı çıkarır kobilerde bunları biz de yaşadık.
Deneyim yetersizce bu konuda danışmanlık almadan yani analizi yapmadan yönetime doğru çözümü sunamaz ve aksiyon gerekliliğini şartlandıramazsınız. Yine örnek yıllık kullanıcı başına min 80 GB arşiv oluşan ortamda iyileştirme ve repair sorunlarını çözümleme için min 3 TB'lık mail archiving yatımı hesaplandı bunun karşılığında ki donanım ve yazılım maliyeti yüksek geldiğinden kurum o gün ki iş süreçlerine de uydu çalışma yöntemini tamamen değiştirdi.:) 
Yani kısaca belki de bu analizi yaptırır cloud veya on prem diğer çözümlerin size yeterliliği/sizliğini görür kati Exchange şartını daha rahat sunabilirsiniz bu tip yanıtları forumlardan almanız mümkün değil tabi ki. Hakeza mobile hizmet kalitesi, varsa müdahale oranları da mutlaka ölçeklendirilmeli. Paralelinde filtering tarafı da hizmet seçimini kolaylaştırır, etkileyebilir özellikle hazır cloud çözümlerde.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/03/2022 19:00

(@serkanates)
Gönderiler: 1277
Üye

Alternatif üretmeye çalışıyoruz ama ne istediğimize detaylı incelediğimizde aşağıdaki sonuç çıkıyor. Aslında sistemlerin geldiği noktayı daha iyi yorumlayabilmeniz için yazacağım.

Gönderen: @UgurKARTAL

Size sorum şu olacak. Böyle bir yapı kurmadan. Çok fazla olan mail trafiğimizi içte veya dışta yönetebileceğim bir sistem var mı ?

Arkadaşlar alternatifleri yazdılar ben de farklarından bahsetmeye çalışacağım.

En büyük sorunum şirket içi mesajlaşma Mail Hostingte sorun olduğunda durmakta. İç mesajlaşma ayrı dış mesajlaşma farklı bir şekilde birşeyler yapabilir miyim.

Microsoft 365 paketlerini incelemenizi tavsiye edeceğim. Exchange hizmetini; Mail, takvim, görev, kişiler, shared mailbox, antivirus, antispam, 50 Gb. sınırlı veya sınırsız posta kutusu hizmetini tek başına alabileceğiniz gibi, bir üst pakete çıktığınızda az önce saydığım hizmetlere ilave olarak teams ile iletişim yeteneklerinizi (mesajlaşma, video konferans) çok farklı boyutlara taşıyabilir, diğer platformlar ile entegre ederek tek noktadan iletişim sağlayabilirsiniz. Sharepoint de olsa ne iyi olurdu diyemeyeceksiniz çünkü pakete dahil gelecek, iletişim yetenekleriniz bir anda farklı bir boyut kazanacak. Veri boyutumuz çok artacak, bu kadar veriyi nerede saklayacağız derseniz 1 TB. onedrive hizmeti paket içeriğinde mevcut. Office sürümlerim eski onları ne yapacağız derseniz office masaüstü yazılımları da pakete dahil. Toparla Serkan, günün sonunda bir paket içerisinde hem ihtiyacınız olan hemde ileride olması muhtemel ihtiyaçlarınız için kurumsal bir altyapıya sahip olacaksınız. İncelemeniz için bağlantıları bırakıyorum.

https://www.microsoft.com/tr-tr/microsoft-365/business/compare-all-microsoft-365-business-products-b

https://www.microsoft.com/tr-tr/microsoft-365/exchange/compare-microsoft-exchange-online-plans

Biliyorum EXCHANGE üzerinden bunların hepsi yapılabiliyor ama dediğim gibi mailyet kısmında sıkıntılıyım.

Gelelim işin yatırım kısmına. diyelim ki ücretsiz veya görece daha uygun fiyatlı bir MTA kurdunuz. İşin güvenlik tarafınız nasıl çözeceksiniz? Antispam için ayrı, antivirüs için ayrı, yedekleme için ayrı, iş sürekliliği için ayrı önlemler almak zorundasınız. Bunların hepsini ücretsiz veya düşük ücretli alternatifleri olabilir ama bu sistemi yönetecek uzmanlığa sahip olmalısınız. Eğer uzmanlığınız yok ise bu uzmanlığı satın almak zorundasınız. Ne yaparsak yapalım para konuşmaya başlayacağız. Bu durumda ödediğiniz ücret karşılığında alacağınız hizmetleri karşılaştırmalısınız.

Sabah sabah çok uzattım yine, neyse ben çay almaya gidiyorum, çay isteyen varsa ping atsın.

Dostlukla...

Gönderildi : 10/03/2022 08:17

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

İşletmeniz bir ticari işletmeyse vergi veriyordur. Bu nedenle Ofis 365 Exchange online kullanmanız yararlı olacaktır. Her ay size kesilen faturayı vergiden mahsup edersiniz. Bu şekilde sistemin kullanımı sizin için cazip olur.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 11/03/2022 08:58

Paylaş: