Forum

Exchange move to O3...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange move to O365 Hatasi: RecipientNotFoundPermanentException

5 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
994 Görüntüleme
(@tahircinar)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Degerli Uzman arkadaslar,
Sizinle bir sorunumu paylasiyorum ve umarim ki yarmilariniz ile bi sunu cözebilirim, simdiden emeginize tesekkür ederim.

Öncelikle, sorunu daha iyi anlamak için genel bilgiler:

E-posta adresine sahip her Active Directory hesabına «msExchMailboxGuid» adı verilir.

Bu, böyle bir kimliği olmayan kullanıcının Exchange ‘de bir Exchange posta kutusu olmayan kullanıcının posta kutusunu ifade eden benzersiz bir kimliktir. O365 ile eşitlenen ve "yerel bir AD'de" "msExchMailboxGuid" özelliği olmayan bir kullanıcınız varsa, Exchange Online uygun lisansı atadıktan sonra bu kullanıcı için otomatik olarak bir posta kutusu açar ve bir kimlik oluşturur. Ancak bu kimlik, açıkça bu şekilde ayarlanmadığı sürece yerel AD'ye geri yazılmaz.

Hesabım ([email protected]) Microsoft'un kendi araçları ile yani 3. taraf yazılımı olmadan şirket içinde O365 Online'e taşınmalıdır. Birkaç yıldır bu e-posta adresine sahip olduğumdan, hesabımda "811b8855-46f0-411d-bb14-6a5cae51b015» olan bir msExchMailboxGuid var.

Hesabımı Lokal Exchange 2016 dan Exchange Online’e taşımaya başladım ve yaklaşık 1 saat sonra bir hata mesajı aldım.

Hata mesajı:
«Hata: RecipientNotFoundPermanentException: Hata: GUID '361a8b59-addd-43c4-b75b-602a5e041f08' içeren bir alıcı bulunamıyor»

Şimdi on-Prem'den msExchMailboxGuid ve bunu ekran görüntüsüyle (yani Exchange Online) karşılaştırdım ve bunun aynı kimlik olmadığını gördüm.

Mantıksal olarak bir değerlendirme yapmak gerekirse - bu hesap için zaten Exchange Online da bir Posta Kutusu var. Bu "yeni" msExchMailboxGuid başka nereden gelebilir ve neden? Bu yüzden tahir.cinar adında bir hesap görüp görmediğimi kontrol etmek için Exchange Online Yönetici Merkezi'ne baktım ve sadece 2 test hesabı var. Aynı şeyi Exchange Online Shell üzerinden kontrol ettim, çünkü web ara yüzü her zaman güvenilir değildir. Ve burada da tahir.cinar ismi adi altında hiçbir hesap yoktu.

Benim sorum ise su:
Bu yeni kimlik nereden geliyor ve nasıl kaldırılıyor? Normalde Lokal Exchange deki GUID i alması gerekirdi.

Çeşitli taşıma seçeneklerini denedim ama hep aynı sonucu aldım.
Bilgisi olan arkadaşlar bu konuda yardımcı olurlarsa sevinirim.

Anlamadım diyenlere basit hali ile:
Lokal bir Exchange 2016 dan Exchange Online Mail hesabi taşıyorum ve Mail Hesabi bulunamadı diye hata uyarısı geliyor. Lokalde ki msExchMailboxGuid i aynen Online ne niye taşıyamıyorum, hata nerden kaynaklanıyor?

Gönderildi : 12/05/2020 12:04

(@umitseyhan)
Gönderiler: 367
Üye

Tahir Bey selamlar,

Azure AD Connect Tool'unu kurarken match işleminde yanlışlık yapmışsınız. Match işlemini hard match dediğimiz yöntem ile yaparsınız probleminiz çözülür. Ek olarak şuan ki ayarlarla mailbox taşımasını yapmak istiyorsanız Office 365 panelinde etkin kullanıcılar bölümüne gelip, kullanıcı için atamış olduğunuz lisanslardan exchange online lisansını kaldırıp, mailbox move işlemini başlatıyor olmanız gerekiyor. Mailbox taşındıktan sonra kullanıcıya lisans ekleyerek kullanıma devam edebilirsiniz.

Bilginize.

Gönderildi : 13/05/2020 01:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Lisans' ı kaldırmadan önce eğer lisans atanmış ise orada mutlaka mail vardır, outlook üzerinden o maillerin bir yedeğini alıp lisansı kaldır lütfen.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/05/2020 18:11

(@tahircinar)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Denediğim birçok çözümün içinden aşağıdaki çözüm işe yaradı.
Sorunuma eğilip bana cevap yazan Arkadaşlara da cani gönülden Teşekkürler ve İsviçre’den selamlar.

1. Yerel AD'deki hesabı O365 ile senkronize edilmemiş bir OU'ya taşıyın
2. AD senkronizasyonunu manuel olarak ayırın
3. O365'deki hesabın kaybolup kaybolmadığını kontrol edin (Geri Dönüşüm Kutusunda buldum). Eğer Tamamsa işleme devam edin!
4. Azure AD'de Powershell ile «connect-MsolService» komutunu kullanarak bağlanın
5. "Get-MsolUser -ReturnDeletedUsers" geri dönüşüm kutusunu okuyun
6. Etkilenen hesap görüntülenmelidir
7. Etkilenen kullanıcıyı Geri Dönüşüm Kutusundan silin. «Remove-MsolUser -UserPrincipalName [email protected] - RemoveFromRecycleBin»
8. İstenirse bu komutu «Y» yani evet ile onaylayın
9. Geri dönüşüm kutusunu tekrar okuyun ve kullanıcının kaldırılıp kaldırılmadığını kontrol edin «Get-MsolUser -ReturnDeletedUsers»
10. Tamamsa, kullanıcıyı tekrar doğru OU'ya taşıyın
11. AD senkronizasyonunu manuel olarak kapatın
12. O365'i kontrol edin, eğer kullanıcı hesabi içinde duruyorsa sorun çözülmüştür.

Emeği geçen herkese Selamlar ve iyi günler dilerim
Tahir Çınar
Switzerland, Bern

Gönderildi : 14/05/2020 14:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler, İstanbul' dan bizde selamlarımızı iletiyoruz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/05/2020 14:44

Paylaş: