Forum

Exchange 2019 Servi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange 2019 Services Disabled Otomatik Disabled Hale Geliyor

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
505 Görüntüleme
(@sukruozdemir)
Gönderiler: 126
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar
Anlamadığım bir şekilde Exchange 2019'un servisleri disabled konuma geliyor.
Ağustos updati henüz yüklü değildi, onu yüklemeye çalıştım hata verdi, servislere bir baktım hepsi disabled durumda.
Hepsini otomatiğe aldım ve reboot attım, update yüklemeye başladım. Update bir yerde takıldı, servislere baktım hepsi yine disabled konuma geçmiş.

Başına gelen var mı? Bir ilginçlik var, bi bulaşma mı var acaba
Manuel olarak kurmayı denedim updatei, servisler çalışmıyor şu an, update te kurulmuyor.

Ekran görüntüsü 2023 08 09 163216

Bu arda dag var ikinciden çalıştırıyorum yapıyı. 1 sunucu ölü durumda.

Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 09/08/2023 16:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, CU geçişleri sırasında sistem tüm servisleri disable konumuna çeker, bu sayede servisler exe leri tetiklemez, güncelleme sırasında da dosyaların silinmesi güncellenmesinde sorun yaşanmaz. Ancak güncelleme bir şekilde başarılı olarak tamamlanmaz ise sistem tekrar servisleri eski haline getirmez. Buna yüksek ihtimal anti virüs yazılımları neden olur. Öncelikle anti virüs yazılımını kaldırın, evet doru duydunuz her cu güncellemesinde AV kaldırın, devre dışı bırakmak bazı AV ürünlerinde işe yaramaz veya AV ürünü için tüm exchange path, servis ve exe leri exclude etmiş olmalısınız, sonra tekrar yüklemeyi denerseniz bu sorun ile karşılaşmazsınız. Ya da öncesinde PS ile bakım moda alın (AV konusu hala geçerli), yükleme sonrası elle siz çıkarın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/08/2023 17:41

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Merhabalar
Hocam CU yapmıyordum, servisler disable konuma geldiği için loadblanacer dan mail geldi öylelikle sunucya bağlandım baktım. Baktım update var bir reboot attım hala servisler çalışmayınca kontrol ettiğimde disabled konuma geldiğini gördüm.
Elle tek tek autoya aldım onları, windows upadte başlattım bu sefer %92 de takıldı kaldı, sonra servislerin disabled konuma alındığını gördüm yeniden.
AV bulunmuyor sunucuda.
Şu an manuel SU paketini atmayı deniyorum, o zamanda görseldeki hatayı veriyor, sanırım servisler çalışmıyor diye veriyor.

Gönderildi : 09/08/2023 18:25

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bitirdin bizi Microsoft be
https://techcommunity.microsoft.com/t5/exchange-team-blog/released-august-2023-exchange-server-security-updates/bc-p/3894481/highlight/true

tüm dünya ağlamış altında, mail sunucumuz çalışmıyor diye. Ağustos update i sebep oluyormuş.

Gönderildi : 09/08/2023 21:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet, henüz tecrübe etmemiştik bizde, söylediğiniz gibi yamalarda sorun var. Son yamaları kaldırmayı deneyin lütfen.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/08/2023 22:32

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Hocam yazıda kurulduysa da uninstall etmeyin diye yazmışlar. /v15/bin içerinsinde serviceChecker.ps1 gibi birşey vardı sanırım onu yapın yazmışlar. Tabi ben bunu görmeden uninstall işlemine başlamıştım.
Uninstall edip reboot attım, servisler açıldı ama hala yanıt vermiyordu bir süre sonra toparlandı.
Servisleri disabled durumda kalan sunucum için ise diğer sunucudan tek tek karşılaştırdım ve servislerini ayarladım.
Sadece Exchange servisi değil bazı WWW servisleri falanda disabled konuma geliyor.

Gönderildi : 10/08/2023 08:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet bu tür düzeltme imkanları olabiliyor, geri dönüş be bilgi için teşekkürler, geçmiş olsun.

Gönderildi : 10/08/2023 11:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Şükrü senin işletim sistemi Türkçe mi?

Exchange Server 2019 and 2016 August 2023 security update installation fails on non-English operating systems - Microsoft Support

Sorun burada var, ama bunu keşke baştan söyleseydin, lütfen Türkçe Server OS kullanmayın, tüm sorunların kaynağı bu oluyor genelde.

Gönderildi : 11/08/2023 11:34

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner 
Merhabalar
OS Türkçe değil hocam, onun için bunu söyleme ihtiyacı duymadım.
Exchange dilleri arasında Türkçe var ve AD isimlerimiz Türkçe karakter içeriyor ondan olabileceğini düşündüm.

Gönderildi : 14/08/2023 13:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Anladım, garip bir durum olmuş.

Gönderildi : 15/08/2023 17:21

Paylaş: