Forum

Exchange 2019 3.Kiş...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange 2019 3.Kişi Tarafından Eposta kullanımı

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
994 Görüntüleme
(@m.alieser)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

merhabalar.

Exchange 2019 kullanıyorum ve kurulumu yeni yaptım ama 2 defa tekrarlanıyor.

kendi epostalarımızdan mail alıyoruz mail içeriği hesabınızdan size mail atıyorum sizi izliyorum vs. tarzında mail içeriği var.

epostaların şifrelerinin tahmin edildiğini düşünmüyorum.

bir yerde bir açık veya eksiklik var

yardım ederseniz sevinirim iyi çalışmalar.

Gönderildi : 31/01/2020 09:29

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Sizde ilgisi yok phishing mail bunlar sık yaşanıyor aldatmaya yönelik coin toplamaya çalışıyorlar. Bu tarz spoofing mailleri önlemek için exch spam filter config edebilirsiniz yada 3rd mail filter çözümü kullanmalısınız. Aramayı kullanın epeyce konu, makale var bu konularla ilgili.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/01/2020 10:38

(@m.alieser)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

ibrahim bey tşk ederim cevabınız için

ama maili aldığımız mail adresi bizim domain ve mail adresimiz .

sahte bir hesap olsaydı dediğiniz doğruydu.?

Gönderildi : 31/01/2020 10:49

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Buna mail spoofing denir aldatmaya yönelik geçerli göndericiden geliyormuş gibi gösterilir mail. Mailin kaynak analizini yaparsanız kaynağın sizin sunucularınız olup olmadığını anlayabilirsiniz. Dediğim gibi uygulamalarda spoofing filter bu denetimi gerçekleştirir ve kuralları işletir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/01/2020 11:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32961
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle bu tarz maillerde pek çok yöntem kullanılır ki en basit yöntem bu dur. Yani mail from kısmını size istediği gibi gösterir oysaki gerçek mail server farklıdır. Bunun için header analizi yapmanız gerekli

https://mxtoolbox.com/EmailHeaders.aspx

Size gelen mail' in header bilgisini buraya yapıştırırsanız orada farklı bir ip den geldiğini göreceksiniz.

Header bilgisini nasıl görürüm derseniz

https://www.technipages.com/outlook-view-message-headers

Bunun çözümü için exchange 2019 önüne mutlaka bir smtp gw konumlandırmanız gerekli.

Yada Exchange server ile beraber gelen varsayılan anti spam özelliklerini önce PS ile aktif edip daha sonra yönetebilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/en-us/exchange/antispam-and-antimalware/antispam-protection/antispam-protection?view=exchserver-2019

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/02/2020 12:59

Paylaş: