Forum

exchange 2016 serve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] exchange 2016 server transport rule hatası

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
583 Görüntüleme
(@ufukturkay)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar iyi akşamlar,

bayramda elektrik kesintisi yüzünden strowize 3700 canister ikiside disklerini bozarak devre dışı kaldı, yedeklerden diğer cihaza dönerek kurulumları tamamladım. sorunum şu exchange server 2016 sürekli transport servisicini kilitliyor yeniden başlatmama imkan vermiyor. bu nedenlede mailler ya geç düşüyor yada gitmiyor. 

mail boxların dolu olmasından kaynaklı olabilirmi.

Gönderildi : 05/05/2023 21:12

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4324
Co-Helper

Bunu logları analiz etmekten başka anlama yolunuz yok maalesef.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/05/2023 22:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

İbrahim özetlemiş, bu tür bir bilgi ile sorunu forum üzerinden çözemeyiz, detaylı olarak logların incelemenmesi gerekli.

Tavsiye olarak eğer transport seviyesinde çalışan bir anti virüs, mail imza yazılımı, arşivleme yazılımı, DLP, veri sınıflama gibi bir eklenti var ise öncelikle onları PS ile disable edin, ancak çözüm logları analiz etmizden geçiyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/05/2023 09:41

(@ufukturkay)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

evet ibrahim bey logları tek tek analiz ettim ve sorunun v3700 bağlantı ve performans sorunlu olduğunu buldum.

hakan bey, sistem üzerinde kurulu virüs tarama programlarını tamammen iptal ettim.

sorunun kaynağına gelince v3700 fc bağlantısında sorun gözükmüyordu ama hakan beyin de dediği gibi tüm logları inceledim ve performans sorunu olduğu ortaya çıktı ama cihazda tüm bağlantılar nırmal gözükürken bu pek anlaşılır değildi. ilk önce fc bağlantı kablolarını değiştirdim. (fiber kablolar) sonrasında v3700 üzerinde fc için oluşturduğum daha önceki fc mapslari sildim ve tekradan oluşturdum. vmware üzerinde bu bağlantıları tekrardan host ettim. bu süreçten sonra mail server kendini toparladı ve sistem stabil olarak çalışmaya başladı.

tekradan teşekkürler

Gönderildi : 08/05/2023 09:48

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler. Geçmiş olsun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/05/2023 12:18

Paylaş: