Forum

Exchange 2013 SSL S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange 2013 SSL Sertifikası İşlemleri

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
610 Görüntüleme
(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhabalar; daha önce ssl ile konu çok açıldı ama dağınık ve hepsi bir arada olmadığı için açmak zorunda kaldım ve sorum farklı 🙂

xxx.com diye bir sitemiz var ve bir hosting firmasında tutuluyor. cas.xxx.com diyede ayrıca şirket içerisinde lokalde tuttuğumuz bir exchange 2013 sunucumuz var ve kendi ürettiğimiz sertifikalarla bu zaman kadar geldik. aslında office 365 e geçmeyi düşünüyoruz ama malum karantina durumundan çalışanlarımızın çoğu evde. Bilgisayar, tablet ve cep telefonlarının hepsine ulaşmam imkansız. geçici olarak exchange 2013 için sertifika almayı istiyorum. Doğrusu da bu.

Şimdi sorularıma geleyim yapıyı açıkladıktan sonra.

1- Exchange için alacağım sertifika wildcard mı olmalı yada hangi tür olmalı. Çok tür marka ve fiyat var çok kafa karıştırıcı.

2- Aldığım sertifika web hosting firmasında tutulan sitenin SSL i var olduğundan sorun çıkaracak mı?

3- SSL sertifikası için anladığım tek yerden alıp tek kulvardan mı yürümeliyim?

4- Exchange tarafında sadece sunucu adı olan cas.xxx.com içinmi almalıyım yoksa autodiscover gibi diğer alt alan adları da dahil olmalı mı?

5- Host firmasında web tarafına SSL sertifikasını uygulamak kolay onlar halledecekler fakat ben içeride bunu nasıl adım adım uygularım hiç bir fikrim yok.

Umarım çok uzun ve kafa karıştırıcı değildir. Yardım ederseniz sevinirim. Bende adım adım öğrenerek bununla ilgili bir adım adım makalesi yazmak isterim sonrasında.

Şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 16/04/2020 15:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

1 - En temizi wilcard olur, yani pek çok farklı uygulama içinde kullanabilirsiniz.

2 - Hayır her sistem kendi üzerinde yüklü olan sertifikayı kullanacağı için istediğiniz kadar sertifika alabilirsiniz, bir birlerini etkilemezler. Aynı isimde yani URL adresinde olsa dahi

3 - Bunu anlamadım, sertifikanın birisini sectigo, diğerini godaddy diğerini başka yerden alabilirsiniz, önemli olan güvenilir yerleri tercih edin.

4 - Wildcard alacaksanız buna gerek yok, almayacaksanız iki isim olmalı bu durumda da SAN veya UCC sertifika almanız lazım, daha pahalı olacaktır.

5 - Bu sorunuz için portal üzerinde makale yer almaktadır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/04/2020 22:59

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim

Gönderildi : 17/04/2020 01:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Rica ederim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/04/2020 10:45

Paylaş: