Forum

E posta kopya zinci...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] E posta kopya zinciri

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
540 Görüntüleme
(@keremkoy)
Gönderiler: 222
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Exchange 2010 kullanıyoruz ve 2019 ‘a geçiş planlıyoruz. Mail gönderim boyutunu da arttırmak istiyoruz.

Şu anki yapımızda kullanıcıların aldıkları ve attıkları mesajların bir kopyası yöneticilerine de düşüyor ve bu birkaç basamağa kadar çıkabiliyor. Haliyle bu alan problemi de oluşturuyor. Yeni 2019 yapısında da yine alan problemi yaşamamak için ne yapılabilir ?

Aynı amacı yerine getirmek için farklı bir yol var mıdır ? Yani yöneticilerin personelinin aldığı ve attığı mailleri görebilmesinin, her kopyanın yöneticinin posta kutusuna yönlendirilmesinden başka bir yol.

İyi çalışmalar

Kerem

Gönderildi : 15/11/2022 10:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, 2010 da single instance var, yani özetle 2013,2016 veya 2019 a geçince zaten bu özellik olmadığı için disk ihtiyacınız artacaktır. Benim bahsettiğim depolama ile ilgili bir durum, yani aslında sizin bu şikayet ettiğiniz konu 2010 da yok 🙂 2010 1 mail x kopyasının index bilgisini tutar, ama 2010 sonrasındaki her sürüm 10mb x 10 kişi ise onu 100mb tutar ve bunun bir çözümü yok. Aslında şöyle, 2010 daki teknoloji index açısında çok sıkıntılı, diskler ucuzladığı için Microsoft diyor ki git disk al kardeşim. Ama sen mevcut disklerin bütçesini düşünüyor ise zaten alternatif yöntemler (ekleri sharepoint kütüphabesinde tutup linklemek) sana diskten daha pahalı ve karmaşık kalacaktır.

Özetle en basit çözüm disk kapasitesini artırmak. 

Birde arşiv çözümü var ancak bu da yine istediğini yapmıyor, yani her türlü mail herkese gidiyor ve saklanıyor, arşiv çözümü ise sonradan bu maili alıp arşiv lokasyonuna koyuyor, ama dediğim gibi bu da diskten pahalı. Şu anda en ucuz çözüm disk.

Ama konu para değil doğru iş yapmak ise tabi ki arşivleme mantıklı bir çözüm. Çünkü veri büyüdükçe yedekleme, sorun anında geri dönme vs hepsi başını ağrıtır. Ondan arşiv paradan öte bir iş yapış şeklidir. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/11/2022 11:18

(@keremkoy)
Gönderiler: 222
Reputable Member
Konu başlatıcı

Aslında benim aklıma 2 çözüm geldi ama kullanılabilirliği sıkıntı.

Personellerin mailboxlarına yöneticiler için izin verip. Yöneticinin Outlook'unda da posta kutusunu tekrar bağlamak ki 20 -30 personeli var ise bu çok sıkıntı çıkarır tahmin ediyorum.

Ya da çöp bir posta kutusu açıp personelin maillerini buraya düşürüp yöneticiye bu posta kutusuna erişim izni vermek ancak mailleri haftalık olarak temizlemek.

Daha efektif bir çözüm bulamadım.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 15/11/2022 11:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Şimdi son yorumundan daha iyi anlıyorum, senin derdin toplam ek boyutu vb değil, tüm maillerin bir kopyasını yolluyorsun özetle aslında journal yapıyorsun 🙂 Bu doğru bir yöntem değil, zaten yaptığın iş yanlış olduğu için buna doğru bir çözüm bulman zor.

Doğrusu, journal yaparsın, yani tüm gelen giden mailleri Journal posta kutusunda toplarsın, yöneticiler ihtiyaç duyar ise oraya bağlansın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/11/2022 14:16

Paylaş: