Forum

Domain adı ile Mx k...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain adı ile Mx kaydı eşleşmiyor

14 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,464 Görüntüleme
(@tezcankarahan)
Gönderiler: 101
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Mail sunucumuzdan mail atamadığımız bir firma bulunmamaktadır. Ancak 4-5 firmadan mail bize ulaşmamaktadır. Mail atamayan firmalar genelde alman ve global firmalar. Bu firmalarla ilgili dikkatimi çeken nokta mailin bize geldiği domain adı  x.com iken mx kaydını sorguladığımda x.eu olarak gözükmektedir. Bu sorun ile karşılaşmış olan arkadaş var mıdır ?

Gönderildi : 11/08/2020 14:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Evet bu normal bir durum, yani bir organizasyon üzerinden farklı domainler ile mail atılabilir. Sizin SPF, PTR kontrol mekanizmanız önemli, yani siz MX ile eşleşmiyor ise maili alma derseniz bu durumda sorun yaşarsınız çünkü maili gönderen domain ile MX eşlemiyor sizin durumda, bundan ise daha güncel DKIM DMARC kontrollerini kullanabilirsiniz spam için.

https://sozluk.cozumpark.com/dkim

https://sozluk.cozumpark.com/dmarc

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/08/2020 17:07

(@tezcankarahan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hocam ben tam doğru aktaramadım. Bize mail atamayan global bir firma var. Biz bu firmaya kendi exchange sunucumuzdan sorunsuz mail atabiliyoruz. Bizim mailleri cevapladıklarında bize mailler gelmiyor. Ben bu firmanın mx kayıtlarına baktığımda bu farklılığı gördüm. Buradaki ilginç durum çok büyük bir firma ve dünya üzerinde bizden başka mail atamadıkları firma olmadığını söylüyorlar. 

Gönderildi : 12/08/2020 14:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

@tezcankarahan aldığı hata nedir? Yani size mail atamıyor ise mutlaka bir hata döner karşı tarafa.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/08/2020 14:44

(@ekremersoy-2)
Gönderiler: 84
Estimable Member

merhaba,

önce mailin nerede takıldığını kontrol etmenizde fayda olur. Topolojinize uygun olarak, gönderici ipsi firewall üzerinde engelli mi, gönderici adresi ya da domaini mail gateway üzerinde engellenmiş mi ya da mailler bu adımlardan geçmiş mi? Mail gateway ya da firewall da biz iz bulamıyorsanız, karşı tarafın gönderim yaparken uyguladığı bir kural ya da engel var mı bakılmalı? Karşı taraf gönderim ayarlarını kontrol etmeli ve  exchange sunucuları sizin mx iplerinizi düzgün çözebiliyor mu bakmaları gerekir.

direkt olarak bir cevap vermek mümkün değil mail akışının takip edilip nerede takılıyor olduğuna bakıp ona göre aksiyon planlamak gerekir.

Gönderildi : 12/08/2020 14:51

(@tezcankarahan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hocam 2-3 gün sonra bize mail atamayan firmaya aşağıdaki hata mesajı dönüyor. Teşekkürler.

Diagnostic information for administrators:

Generating server: http://wa-mail01.we-online.de&source=gmail&ust=1597393978939000&usg=AFQjCNFpuzvN5UOYsDq3TDMJ9WFzgj3aN w">wa-mail01.we-online.de

[email protected]
Remote Server returned '< #5.0.0 smtp; 5.4.7 - Delivery expired (message too old) '[Errno 54] Connection reset by peer' (delivery attempts: 0)>'

Original message headers:

IronPort-SDR: 8fNlXAfL0kUM7QcBYzTUkoqvCE4L6n7nzW7P2l/9FQhakZ4DIjJA15jGfQAwroVvzaGKL/168/
 w/5EC7MkAToaGZA89JJ8WH06RYmTIMFN5wyo+X3gJQAydDqMe5+mqRVue2mqokaiFMK/F7mUyd
 88BykaFfyFn1fPYhwbOGZS5W7MV+vo8g1hTUf2KTODB4WiumOzPs50H0LGu5NEiyBkLEYdtpc9
 oChmBwF4RaytKm8XjPBTY1DoY5jTvo7M4LJtBrrsVvXdEBZ2JRxt0PN0RxJq160WSLfdVhp/Ob
 2Ls=
X-IronPort-AV: E=Sophos;i="5.75,282,1589234400"; 
   d="png'150?scan'150,208,217,150";a="4017322"
Received: from unknown (HELO s-we-ex01.we-group.com) ([10.36.1.41])
  by wa-mail01.we-online.de with ESMTP/TLS/ECDHE-RSA-AES256-SHA384; 26 Jun 2020 09:20:17 +0200
Received: from s-we-ex01n3.we-group.com (10.36.1.42) by
 s-we-ex01n2.we-group.com (10.36.1.41) with Microsoft SMTP Server (TLS) id
 15.0.1497.2; Fri, 26 Jun 2020 09:20:17 +0200
Received: from s-we-ex01n3.we-group.com ([fe80::31ef:93ed:baf3:1a80]) by
 s-we-ex01n3.we-group.com ([fe80::31ef:93ed:baf3:1a80%24]) with mapi id

Gönderildi : 13/08/2020 11:46

(@tezcankarahan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ekremersoy-2

Merhaba,

Bizim tarafta herhangi bir kısıtlama yok. Mail atamayan firmanın IT departmanıda yurtdısında olduğundan biraz problem oluyor. Dediğim gibi benim dikkatimi çeken firmanın mail attığı domain adı ile mx kaydındaki adın farklı olduğu. Bundan ötürü bir sorun olacağını düşündüm ancak firmada global bir firma sonuçta sadece bizimle de yazışmıyorlar. İlginiz için teşekkürler. Sonuç alabilirsem geri dönüş yapacağım. 

Gönderildi : 13/08/2020 11:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Buradan anladığım karşı taraf size mail gönderemiyor, siz bir şekilde bir kontrol nedeni ile kabul etmiyorsunuz. Sizin tarafta SMTP paketlerini kim karşılıyor doğrudan mail server mı yoksa önde bir smtp gw var mı?

Gönderildi : 13/08/2020 13:06

(@tezcankarahan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hocam herhangi bir SMTP gateway yok. Firewall dan direk mail sunucuya geliyor. Bizim tarafta da herhangi bir content filter tanımlı değil.

Gönderen domain adı : we-online.com

Mx kaydını sorguladığımda : wa-mail01.we-online.de

Gönderildi : 14/08/2020 13:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Content filter demedim zaten örnek sen DMARC kontol ediyorsan adamlarda DMARC yok ondan gelen maili senin sistem kabul etmiyordur. SMTP loglarını kontrol edebilirsin önce connection loglarına bak, eğer orayı geçiyor ise connector loglarını incelemen gerekir, örnek start tls yapmak istiyorsur sende TLS desteği yoktur veya sürümler tutmuyordur, bundan sonrası danışmanlık işi artık parayı vereceksin bir uzman bağlanıp bakacak forum üzerinden bu şekilde A domain B domaini gibi özel destek ne yazık ki olmaz.

Gönderildi : 16/08/2020 15:48

(@tezcankarahan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hocam ilginiz ve desteğiniz için teşekkürler. Konuyla ilgili çözüm olduğunda paylaşacağım.

Gönderildi : 18/08/2020 09:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Var mı bir gelişme?

Gönderildi : 07/09/2020 20:44

(@tezcankarahan)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hocam maalesef bir çözüm bulamadık.

Gönderildi : 22/09/2020 09:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Anladım o zaman danışmanlık almanız gerekli, forumdan bir yere kadar oluyor tabiki.

Gönderildi : 22/09/2020 09:56

Paylaş: