Forum

DAG Exchange'in DPM...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] DAG Exchange'in DPM ile yedeğini alma

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
896 Görüntüleme
(@sukruozdemir)
Gönderiler: 126
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba
DAG yapıda çalışan iki exchange sunucumun DPM ile yedeğini almak istiyorum ama iki noktada kararsız kaldım.

Ekran Resmi 2020 04 27 15.15.45

Yukarıdaki görselde Database seçiyorum ve altındaki 2 tane sunucunun da database leri seçiliyor otomatikman. 
Bir tane sunucunun üzerindekini almam yeterli gelir mi? (UP time %100 olduğunu varsayarsak)

Bir diğer sorum ise aşağıdaki görselde Copy Backup ve Full Backup 
Solda ex19-01 leri bırakıp sağa ex19-02 leri alıyorum ben ama doğru mu yapıyorum bilmiyorum.
Soldakilerin Full Backup alınması Sağdakiler Copy Backup falan
Tam olarak anlamlandıramadım. Diskte X2 yer kaplaması da cabası tabi.

Ekran Resmi 2020 04 27 15.16.13

Gönderildi : 27/04/2020 15:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Protection group tanımlamasını yaptınız mı?

https://docs.microsoft.com/en-us/system-center/dpm/create-dpm-protection-groups?view=sc-dpm-2019

Copy mevcut yedeğin bir kopyası istenmesi durumunda alınır yani siz yedeğin bir kopyasını alırsanız loglar alınmaz, eğer normal yedekleme sürecinin dışında örneğin bir test için gündüz yedek alacaksanız copy alırsınız ama normalde full alırsınız ki loglar silinsin.

Bence burayı okumanız gerekli, adım adım anlatıyor her bir menüyü

https://docs.microsoft.com/en-us/system-center/dpm/back-up-exchange?view=sc-dpm-2019

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2020 23:12

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner
Hocam dokümanı okudum EX16 da da alıyorum backup şükür ihtiyaç olmadı bu zamana kadar ama tam yorumlayamadım yazıları.
Protection grup oluştururken DAG seçip bir DB seçtiğimde, database'in olduğu 2 serveri de seçiyor, sadece birini değil ikisinden de birer full backup almam gerekiyor o zaman bu durumda. DAG seçince belki bir db nin bir kopyasını tutar DPM diye düşünüyordum çünkü.

Copy kısmınıda değiştirdim şimdi, EX16 da aldığım backuplarda loglar otomatik siliniyordu copyde bıraktığım sunucularında. EX19 için hepsini full backup kısmına taşıdım şimdi.
Taşıma yaptığım için Circular logging kapatmadım henüz ama artık kapatabilirim sanırım.

Gönderildi : 27/04/2020 23:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Eğer DAG' ı seçersen dag içerisindeki sunucuların yedeğini alır bu normal, eğer db leri bir yere aktif olarak toplarsan diğer pasif node' u seçip yedeğin pasif node' dan alınmasını sağlayabilirsin.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2020 23:36

(@sukruozdemir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner
%99 tek bir node da çalışıyor dbler, diğer sunucuda passive db olarak duruyor ama ben hepsini full alayım en iyisi.
Teşekkür ederim hocam yardımınız için.

Gönderildi : 28/04/2020 00:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim, yer sorunun yok ise alabilirsin tabi, burada bir de şöyle bir rahatlık oluyor hangi pasiv, hangisi aktif hangisinde hangi kopya var takip etmene gerek yok hep DAG' ı içeren tüm sunucuları yedekler.

Gönderildi : 28/04/2020 10:38

Paylaş: