Forum

Exchange server hdd...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange server hdd yapılandırması

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
433 Görüntüleme
(@onersezgin)
Gönderiler: 187
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Exchange server üzerinde disk problemi yaşadım ve bunun için extra bir disk aldım.Microsoft ta konu ile ilgili makaleye baktığım zaman aşağı yukarı her şey için dedicated disk kullanın diyor.(databese,sistem temp drive ,transaction logs vb...)

Çok geniş bir public folder ım var 50gb civarında bunu göz onunde bulundurarak  3 adet diski nasıl yapılandırmamı önerirsiniz ?

Teşekkürler..

Gönderildi : 04/04/2008 13:20

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba Onur Bey,

Konu hakkında daha geniş bilgi vermenizi rica ediyorum. Şuandaki mevcut yapınız,mevcut disk durumunuz ve disk yapılandırması,bu 3 diskin boyutları,kullandığınız sunucu üzerindeki roller,sunucu özellikleri,raid var mı yok mu v.s. gibi daha geniş bilgi verirseniz yönlendirmek daha kolay olacaktır.

Gönderildi : 04/04/2008 13:45

(@onersezgin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rafet bey

Şu an iki disk var ikisi de 80gb ve 500gb bir disk aldım onu server a ekleyeceğim.

Raid yapısı yok.

Exchange server 2003 4gb ram hpml110 g3 server. Mailbox ve bir adet tüm gelen ve giden maillerin toplandığı public folder var.

Gönderildi : 04/04/2008 14:25

(@rafets-ayata)
Üye

Sunucu üzerindeki rolleri söylememişsiniz. Yani exchange ile birlikte aynı zamanda bu sunucu file server olarakta kullanılıyor mu ? Bununla birlikte bir Terminal server özelliği v.s. var mı ....

Herneyse ben size verdiğiniz bilgilere göre sunucunuz üzerinde dosya paylaşımı v.s. yaptığınızı düşünerek. Sistem için ilk disk olan 80 GB ayırmanızı tavsiye ederim. Eğer dosyalarınızın büyüme oranı fazla değilse 2. diski dosya paylaşımları için kullanabilirsiniz. 3. diskide exchange için yapılandırabileceğiniz gibi aynı disk üzerinde yedekleme işlemlerinide yaptırabilirsiniz.

Veya yine sistem için 1. 80 gb kullanın. dosya büyümü oranlarınız fazla ise 3. diski dosya paylaşımı için kullanabilirsiniz + exchange ile ortak kullandırabilirsiniz. 2. diski yedekleme amaçlı yapılandırabilirsiniz.

Tabi burada raid yapılandırması yapmak en mantıklısı ve bir sunucu üzerine birden çok rol atamakta (tabi atanacak rollere bağlı) pek tavsiye edilmez.

Saygılar

Gönderildi : 04/04/2008 17:32

(@onersezgin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rafet Bey

Bilgilendirme için teşekür ederim fakat server sadece mail server dosya paylaşımı gibi extra roller yok. ben dağılımı exchange datalarının dağılımı için sormuştum

Microsoft un dediği: 

Mesela temp drive ı işletim sistemi ile aynı diske koymayın diyor ki default kurulumda bu şekilde oluyor.

Transaction loglar için ayrı bir disk bulundurun diyor.

Her storage group için .edb ve .stm dosyalarını farklı disklerde tutun diyor.

Aynı şekilde smtp directory için farklı bir disk denmiş.

Bende elimdeki 3 disk ile gerekli dağılımı nasıl yapmalıyım diye sormak istedim.

Malum hepsi için ayrı disk koyma şansım yok:)

Teşekkürler.. 

Gönderildi : 04/04/2008 18:18

(@rafets-ayata)
Üye

Öner bey açıklama için teşekkür ederim. Şimdi konu daha net oldu. Birde şu microsoftun makalesinn linkini verir misiniz bakalım neden böyle diyormuş görelim belki özel bir nedene bağlı olarak bunu söylüyordur. Böyle bir yapılandırma duymadım açıkcası.

Gönderildi : 04/04/2008 18:31

(@onersezgin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rafet bey

Link budur : http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa998288.aspx

Gönderildi : 04/04/2008 19:11

(@rafets-ayata)
Üye

Tahmin ettiğim gibi bu çözüm disk problemi yaşadığınızdan dolayı önerilen bir çözüm yolu değil. Sadece yüksek performans almak için ki bu da çok yüksek kullanıcılar durumunda geçerli olacaktır Location of the TEMP drive, Location of the .edb and .stm files, Location of the SMTP Directory ve Location of the page file yapılacak değişiklilkler ile sistem performansını artırabilirsiniz denmiş üstelik bu durumuda sunucu üzerinde birden çok rol ataması yapılmış ise ve performans değerleri normalin altına düşüyorsa yapılabilir deniliyor. Zaten ortamda raid bir yapı yoksa sizin yerinizde olsam böyle bir  değişikliğe kalkışmam yani temp drive başka diskte mapi client erişimi başka bir diskte stmp klasörü başka bir diskte pek stabil olmayacağı düşüncesindeyim.

illaki yapacağım diyorsanızda public folder madem büyüme oranı yüksek bunun için ayrı bir disk belirleyin.

Saygılar

Gönderildi : 04/04/2008 20:35

(@onersezgin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Rafet bey yardımlarınız için çok  teşekkürler.

Exchange Troubleshooting Assistant programı ile yaptğım test neticesinde çıkan sonucun beni yönlendirdiği sayfa bu.

Gönderildi : 04/04/2008 20:55

(@onersezgin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Problemi şu şekilde çözüdüm publicfolder ve exchange databaselerini system diskinden farklı bir diske taşıdım. 

Transaction log dosyaları içinde ayrı bir disk tanımladım.Bu şekilde sorun ortadan kalktı.

Gönderildi : 07/04/2008 12:49

(@rafets-ayata)
Üye

Geçmiş olsun Oner Bey ve geri bildirim için teşekkür ederim.

Gönderildi : 07/04/2008 13:03

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

Database farklı lokasyona tasıdıktan sonra,registry üzerinden "working directory" yerini de degistirmeyi unutmayın.

Gönderildi : 07/04/2008 13:11

Paylaş: