Forum

Exchange Server 200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2007 Edge Transport Role Problemi

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
463 Görüntüleme
(@ErkanBalikci)
Gönderiler: 42
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Mevcut yapıdaki Hub Transport rolünde çalışan Exc 2007'ye güvenliği arttırmak için DMZ bölgesinde  ikinci bir Exchange 2007'yi Edge Transport Role modunda kurulum gerçekleştirdim.

Problemim şöyle dışarıya mail gönderebiliyorum fakat dışardan mail alamıyorum.Localde ise herhangi bir problem yok.

İki Exc server arasında bağlantıyı Power shell'den test ettiğimde aşşağıda da görüldüğü gibi her hangi bir problem gözükmüyor.

Result         : Success
Type           : Configuration
Name           : CN=FEX,CN=Servers,CN=Exchange Administrative Group (FYDIBOHF23
                 SPDLT),CN=Administrative Groups,CN=First Organization,CN=Micro
                 soft Exchange,CN=Services,CN=Configuration,DC=balikcilar,DC=co
                 m
FailureDetails :
StartUTC       : 3/30/2009 5:57:13 AM
EndUTC         : 3/30/2009 5:57:13 AM
Added          : 0
Deleted        : 0
Updated        : 252
Scanned        : 253
TargetScanned  : 0

Type           : Configuration
                 m
FailureDetails :
Updated        : 252
Scanned        : 253

Type           : Recipients
                 m
FailureDetails :
Updated        : 3
Scanned        : 3

Edge server üzerinde mailleri Queue viewer'dan kontrol ettiğimde dışardan gönderilen maillerin edge servera kadar geldiğini görebiliyorum.

Fakat burdan bir şekilde maillerin Hub Transport servera ulaşmadığını görüyorum.Edge server system loglarına baktığımda aşşağıdaki yuyarıyı alıyorum.

Event Type: Warning
Event Source: LSASRV
Event Category: SPNEGO (Negotiator)
Event ID: 40960
Date:  3/30/2009
Time:  8:57:09 AM
User:  N/A
Computer: FEX
Description:
The Security System detected an authentication error for the server DNS/dc.balikcilar.com.  The failure code from authentication protocol Kerberos was "There are currently no logon servers available to service the logon request.
 (0xc000005e)".

Hub Transport Role server üzerindeki loglarda temiz.Edge ve Hub serverlar DNS üzerinde isim çözümlemesi yapabiliyorlar. 

Burda okuduğum makalede Edge Transport kurulum aşamalarından birinde de dışardan mail almak için DNS üzerinde ( local DNS ) Edge Server için MX kaydının açılması gerektiği belirtiliyordu.Burasını anlamış değilim neden DNS üzerinde Edge server için MX kaydı oluşturuyoruz.

Sorun ne olabilir acaba.

İyi Çalışmalar 

Gönderildi : 30/03/2009 11:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba ;

EDGE makinenin DNS i nedir ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/03/2009 11:55

(@ErkanBalikci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Edge server'ın dns DC'i görüyor ( balikcilar.com - 10.10.10.10 )

Edge server üzerinde dns suffix tanımlaması yaptım ( balikcilar.com ) bu server stand alone modunda çalışıyor.

Gönderildi : 30/03/2009 12:32

(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member

modemde edg suncunun ip 25 nolu porta yönlendirdinmii yoksa halen exchange server ip duruyor

dns serverda mx kaydı açmanıza gerek yok açın veya açmayın genede mail ala bilirsiniz

her şeyi makeleye göre yaptıysanız eğer bir sorun çıkmaması lazım sadece belki modemde 25 nolu port halen edg sunucda deyılde exchange serverda olabilir

Gönderildi : 30/03/2009 12:33

(@ErkanBalikci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Modem üzerinde port yönlendirmesini yaptım.mailler Edge servera geliyor Queue sunda tutuyor fakat burdan Hub servera relay edemiyor.  

Gönderildi : 30/03/2009 12:42

(@ErkanBalikci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam Merhaba,

Edge üzerinde Troubleshooting Asistans çalıştırdığımda aldığım raporun Exchange 2007 DSN Codes  kısmında uyarı MsgTrackServer =fex kısmında ise hata alıyorum.

Detailed View 
  Getting Run Information (GetRunInfo3)
  Run Information
  HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Exchange\v8.0\EdgeTransportRole
  HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Exchange\v8.0\AdminTools
  ExecutionDirectory =C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\bin
  Select Task (TaskSelect3.1)
  '1' =1
  Retrieving data from executing workstation (Mailflow_ReadConfigurationStep3.1.1)
  Select Symptom (Mailflow_SelectSymptom3.1.1.1)
  Server Name and Credentials (Mailflow_GetServerInfo3.1.1.1.1)
   Retrieving Basic Server Data (Mailflow_RetrieveBasicServerData3.1.1.1.1.1)
   Delivery Status Notification Code (Mailflow_GetDSNCode3.1.1.1.1.1.1)
   Exchange 2007 DSN Codes
   DSN
   DSNNumber =5.0.0
   5.0.0: An error occurred while trying to deliver a message to the recipients e-mail address. A remote server may reject a message with this code when the error does not belong to any other known codes. Check the extended reason in the diagnostic part of the received non-delivery report.
   Scan Message Tracking (Mailflow_ScanE12MessageTracking3.1.1.1.1.1.1.1)

MsgTrackServer =fex
   Unable to retrieve events since 03/23/2009 07:20:45 from the message tracking log on server fex. Make sure that message tracking is enabled.

Gönderildi : 30/03/2009 12:50

(@GURCANEFE)
Noble Member

soruları hakan hocaya soruyosun galiba [:D]

benimde edg suncum var böle bir sorun ile bende karşılaştım  şöle anlatayım

benımde sadece exchange server 2007 sunucum vardı gayet güzel çalışıyordur send connector uouşturmus ve anoumoyus kullanıcısına izin vermiştim

daha edg suncuyu kurdum ama mail göndermede bir sorun yoktu ama  almada bir sorun yaşıyordum

yaptık tek şey her iki exchange ve edg suncuyu defualt ayarlarına getirdim yani sende connectoru iptal ve anoumoyus kullanıcısının chenk işraritini kaldırdım daha sonra edg sunucuda xml dosyasını oluşturdum ve exchange server xlm çağırdım ve send connectoru ve anouyomus kullanıcısını kendisi işaretledi ve sorunsuz çalıştı. edg sunucuda dns te ip dns sunucunun ip yazıyor deyilmi

Gönderildi : 30/03/2009 13:11

(@ErkanBalikci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sorularım tabikide bu portaldaki herkese yanlız Hakan hoca veya diğer portal sorumlularına değil.Hakan hoca cevap verip konuyla ilgili sor yönelttiği için cevabı Hakan hocaya yönelttim sizede cevap yazdım farkındaysanız.

Şimdi her iki Exchange server'ina default ayarlarına getirdim derken açıkçası çok net anlamadım şöyleki.

Edge Transport Role kurulumu yaparken Edge server üzerinde iki tane send connector oluşuyor biri default first site name to internet  dışarıya mail göndermek için bir diğeri inbound connektor dışardan gelen mailleri hub transport server'a iletmek için  

Tam olarak hangi send connectorü iptal ettiniz orayı tam olarak anlayamadım.

daha sonra Edge server üzerinde oluşturduğumuz xml dosyasını Hub server'a import ettiğimizde Hub serverda Edge subsicriptions oluşturmuş oluyoruz iki server bir birleriyle replica oluyor.

Edge server'ın ip sinde dns olarak DNS'in ip adresi yazıyor.

yaptığınız işlemleri birazdaha detaylı anlatabilirmisiniz.

Teşekkürler  

Gönderildi : 30/03/2009 14:11

(@ErkanBalikci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Hub Trasport üzerindeki Recive Connector authentication tabında Exchange server authentication seçtim.Daha sonra yine aynı Recive Connector üzerinde Permission Groups tabndaki Anonymous users'ı kaldırıp  Exchange servers'seçtim ve mailler gelmeye başladı.

İlgi ve alakanız teşekkür ederim.

Kolay gelsin

Gönderildi : 30/03/2009 14:32

(@GURCANEFE)
Noble Member

edg sunucuyu aktif etmeden önce exchange server 2007 kurulumunu yaptınızya edg sunucu olmadığını farz edin orda send connector oluşturmuş olmanız gerekiyor o oluşturduğunuz connectoru iptal edip sonra edg suncuyu koydunuz sanırım.

bende hiç silemeden direk edg sucunuyu koydugumda bole sorunla karşılaşmıştım ama exchange server 2007 ılk kurudugunuzda default olarak ve edg suncuyu kurdugumda hıc bır problem yaşamadım

Gönderildi : 30/03/2009 14:34

(@ErkanBalikci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler

Gönderildi : 30/03/2009 14:37

Paylaş: