Forum

Child Domaine Excha...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Child Domaine Exchange 2003 kurulumu Nasıl yapılır ?

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
429 Görüntüleme
(@TolgaAtasagun)
Gönderiler: 17
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar şuan kullanmakta olduğumuz 3 ayrı site'dan oluşan AAA.com adında bir domainimiz var.

Her site üzerinde DC ve Exchange mevcut.

Yapmak istediğim Merkez site AAA.com olarak kalıcak. 1nolu site'da bulunan DC ve Ex'in yanına yeni bir fiziksel makinaya child.AAA.com u Child domain olarak kurdum. Böylece domainim bir Root ve Bir Child domain durumuna geçti.

Şimdi Child Domain 'e 2003 exchange server kuracağım ancak Exchange kurulumu sırasında New Exchenge server yada Additional Exchange server olarak soruyor. New dediğimde " yapıda başka Exchange server mevcut mu " diyor mevcut ama child'da değil Root ta .. ben Child 'a kurmak istediğimden Sıfırdan yeni kuruyormuş gibimi kurmam gerekiyor? Sıfır'dan yeni dersem bu sefer Root domainde zaten Exchange serverlar olduğundan sorun çıkarmaz mı ?

Çünkü Child 'a OU larımı ve tüm objelerimi taşıdıktan sonra 1nolu site da bulunan root domaine ait DC ve exchange i kaldırmak istiyorum..

Not : Tüm sistemler Windows Server 2003 SP lidir..

Gönderildi : 17/03/2009 19:54

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

http://support.microsoft.com/kb/236146

yukarıdaki makaleyi inceleyiniz.

yapıda exchange varmı diye sorması normaldir.

siz additional exchange server olarak kuracaksınız. root dns üzerinde kayıtları oluştururken şunu yapıcaksınız : child domaindeki servere refere eden mx kaydını açıcaksınız ve orda host kısmına child.aaa.com şeklinde tanımlama yapıcaksınız. bu durumda gelen istekler o makinaya ait olduğu anlaşılacak ve child domaine yönlendirilecektir.

kolay gelsin

Gönderildi : 17/03/2009 20:03

(@TolgaAtasagun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam Aditional olarak kurdum.. gerekli MX kayıtları oluşturuldu. Ancak mail alıp vermiyor ?

Gönderildi : 17/03/2009 20:38

(@cozumpark)

mx kayıtlarını nasıl açtınız?

Gönderildi : 17/03/2009 20:48

(@TolgaAtasagun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

DNS üzerinde  Root Domain Forward Lookup Zone içerisine New Mx record dan  Dc2.child.AA.com diye bir kayıt ekledim

Gönderildi : 17/03/2009 20:51

(@cozumpark)

host or child domain kismina isim yaziyoruz bölece suan benim sistemimde bursa child domaine ait olan mx kaydini refere ediyorum. browse diyerek de sunucunun A host kaydini DNS veritabanindan gösteriyorum.

kolay gelsin

Gönderildi : 17/03/2009 21:01

(@TolgaAtasagun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Valla aynen öyle hocam bende anlamadım

Gönderildi : 17/03/2009 21:03

(@TolgaAtasagun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Buarada şimdi fark ettim dışarı internet e örneğin Hotmail 'e mail atıp alıyor ancak local exchangelerde mail alış verişi yapmıyor

Gönderildi : 17/03/2009 21:08

(@cozumpark)

merhabalar

local için email addres poliy nasıl bir kontrol edermisiniz...

kolay gelsin

Gönderildi : 18/03/2009 16:13

Paylaş: