Forum

Exchange2003 Server...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange2003 Server mail sistemi hakkında

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
447 Görüntüleme
(@muratsinan)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle bu siteyi kuranların ve destek olanların sistemleri bir ömür boyu çökmesin:))Süper bir site

Bu konularda yeni olduğum için bazı sorular kafam takıldı.Umarım cevaplarını burada bulabilirim.

Benim MX kaydım başka bir firmada .Mail ipsi ise superonline'da .

Kafama takılan şu

Benim bir adet Windows2003 server ve Exchange 2003 serverım var.

Şimdi Mx kayıtlarım dışarıda tutulduğuna göre ben DNS'te bir MX kaydı oluşturmalıyım?Oluşturacaksam örnek olarak mx kaydım ns1.abc.com ns2.abc.com bunları servera mı girmeliyim

2.NS kaydı oluşturmalı mıyım?Ns açacaksam FQDN adı benim serverımın lokal adı mı yoksa xxx.com.tr'mı olmalı?

3.ESM Smtp özelliklerinde advanced tabında External İp var buraya ben İSP DNS'i nimi yazacağım?

4.SOA lokal serverım yazıyor.Buraya xxx.com.tr mı yoksa xx.xxx.local mı yazmam lazım?

İnternette fazla bilgi var.Ama bazılarında local ip bazılarında EXternal ipler yazılı kafam burada karıştı. 

Gönderildi : 14/03/2009 17:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33028
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

aramıza hoşgeldiniz

1 - mx kaydı oluşturmanız gerek yok

2 - siz kendi alan adınız için ns olmadığınızdan bu kayıda da gerek yok

3 - bu sanırım external dns ip sinden bahsediyorsunuz ki bu exch mailleri kendi gönderdiği süreçte işe yarar , mailleri siz göndermiyorsanız zaten bu ayar önemli değil yani smart host tanımlı olmalı , siz maileri ona o da internete atar

4 - bu şirket içi dns olduğu için yine interneti ilgilendirmiyor

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/03/2009 17:58

(@muratsinan)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

İlginiz icin tesekkur ederim.

1.MX kayıtlarım farklı bir hosting firmasında oldugu icin olmasına gerek yok yani.MX kayıtlarını ben kendi server üzerine alırsam ozaman olusturmalıyım ozaman?

2.NS kaydı icin sorum kalmadı:)

3.Evet External dns ipsinden bahsediyorum.Mailleri siz göndermiyorsunuz derken bu kısmı anlayamadım.Exchange 2003 server kurulu Ama dediğim gibi mx kayıtlarımız baska bir hosting firmasında bulunuyor.Smart host'a ip yazinca mail gitmiyor ama diğer secenek olan all ip ile baslayan secenek isaretli.

3.DNS kayıtlarımda Forward Lookup zone xx.com.tr ve xx.local tanımlı Reverse kayıtlarım yine hostingde tanımlı oldugu icin MX kayıtlarımda o firmada olduguna gore Reverse yapmama sanırım gerek yok.Peki bu durumda Forward Lookup Zone 'da xxx.com.tr ve xx.local olarak tanımlı olması doğru mu?Reverse Lookup Zone yine de tanımlamalı mıyım?

Gönderildi : 14/03/2009 20:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33028
Illustrious Member Yönetici

1 -DNS sorumlu olduğu alan adları için hizmet veren bir isim çözümleme servisidir. Sizin şirketinizin domain adı sizin dns tarafından host edilmediği için ne mx nede başka bir kayıda ihtiyacınız yok .

2 - ns tamam diyorsunuz 🙂

3 - bu exch server ın mail gönderirken alan adlarının mx kayıtlarına erişmek için kullanacağı dns adresidir yani bunu eklemeniz mail gönderme sırasında kullanılacak bir dns adresi tanımlamaktır

4 - sorunuzu tam anlamadım ; FLZ isimden ip ye , RLZ ise ip den isme geçişleri sağlar. isim başta makine isimleri olmak üzere domain ortamında kullanılan bir bileşen olduğu için AD kurulumu ile gelen bir dns te mutlaka FLZ vardır. siz eğer ip den isme dönmek istiyorsanız ; örneğin iis e a domaininden gelen istekleri kabul et b domaninden gelen istekleri kabul etmek demek için iis in gelen ip leri dns e sorması ve buna karşın dns te bir RLZ olması gerekli .eğer böyle bir ihtiyacınız yok ise RLZ yapmanıza gerek yok

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/03/2009 03:17

Paylaş: