Forum

Exchange server dış...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange server dışarıya mail gönderme sorunu

16 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
649 Görüntüleme
(@MuratISIKOGULLARI)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar arkadaşlar. Makaleleri okudum forumu araştırdım ama bir sonuca varamadım.

Şirket bünyemizde 2003 sbs+dhcp+dns+exchange2003 bulunmaktadır. Smarthost desteği almıyoruz ve adsl kullanıyoruz.

Ayrıca xxx.com adında bir alan adımız ve üzerine açılmış 10 adet mail adresimiz vardır. Local'deki ismimiz ise xxx.local şeklindedir. Isp tarafında bir işlem yaptırmadım henüz.

Şimdiye kadar kullanıcılar outlooklarından mail gönderip alıyorlardı fakat yeni istek üzerine bu işlemi owa'dan da yapmak istiyorlar.

Ben owa'yı etkinleştirip "80" portunu modemden açtım dışarıdan erişilebiliyor, ayrıca 25 ve 110 numaralı portlarıda ana makinenin ip'sine yönlendirdim.

Buraya kadar herşey güzel dışarıdan erişip mail'lerine bakabiliyorlar fakat aynı zamanda göndermekte istiyorlar. Aşağıdaki makaledeki işlemleri yaptım fakat bir türlü dışarıya mail atamadım

http://www.hakanuzuner.com/?p=2953

Outlooklara da dönen mail'de aşağıdaki

Alıcının e-posta sunucusuyla bir SMTP iletişim sorunu oluştu. Lütfen sistem yöneticinize başvurun.
<xxx.xxx.local #5.5.0 smtp;550-5.7.1 [85.247.xxx.xxx] The IP you're using to send mail is not authorized>

Yaptıklarım

ESM>Recipient policies>E-mail Adresses (Policy)>Smtp olarak Isp'de tutulan adresimi xxx.com olarak girip varsayılan olarak ayarladım.

ESM>Connectos>New>Smtp connector'e girdim ve olşturdum

General tab'ını Use dns to route to each adress space on this connector olarak seçtim

Delivery options'ta always run'ı seçtim

Advanced'i olduğu gibi bıraktım (Do not send ETRN/TURN)

Address space SMTP-*-1 olarak yapılandırdım

Gönderildi : 10/03/2009 15:51

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhabalar

sanırım kullanıcılar şimdiye kadar outlook larında ISP şirketinde sizin domain ile ilgili pop ayarlarını kullanarak mail alışverişini sağlıyorlardı.

Siz ise artık localden yani Exchange üzerinden gönderelim diyorsunuz. Doğru mudur?

Evetse,

Şirketinizin sabit IP sini ISP ulaştırıp MX kaydımı bu IP ye yönlendirilmesini isteyin.

[email protected] -- [email protected] mail atarak sabit IP nizi belirtip bununla ilgili şu domain ismine ( şirketadi.com ) ptr kaydı açmalarını isteyin.

Gönderildi : 10/03/2009 16:41

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler, evet Buğra bey dediğiniz şekilde, Isp'den Mx kayıtlarını yönlendirttiğimde mailller o zaman sadece benim localime düşecek isp'de barınmayacak doğrumudur?

Öyleyse, maillerimi hem isp'de tutup hemde kendi localimde tutmak istediğimde bu ayarları yapmam yeterlimidir (Etrnsiz) veya böyle bir işlem yapabilirmiyim, çünkü ben mevcut sisteme dokunmadan içeridende mail gönderebilmek istiyorum eğer mümkünse.

Tekrar teşekkürler.

Gönderildi : 10/03/2009 16:53

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Hayır o zaman durum değişir. MX kaydınızı yönlendirmiyorsunuz, pop3 connector ile exchange mailleri ISP den kendine çekiyor ve ISP ye bir kopyası burda kalsın diyorsunuz.

Ancak bu durumda smarthosting hizmeti de almanız gerek ISP den yoksa dışarıda çoğu yere gönderirken ADSL hat kullandıgınz için SPAM list e düşmeniz muhtemel olacaktır

Gönderildi : 10/03/2009 17:17

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Buğra bey gelen mailler şu anda kulanıcıların owa'larında gözüküyor fakat gönderirken ilk mesajımdaki hatayı alıyorum, yazdıklarıma istinaden dışarıya mail atmak için hangi değişiklikleri yapmalıyım? Yaptığım ayarlar yeterlimidir? Sizinde başınızı ağrıttım ama bir yandan yapmaya çalışıyorum fakat dışarıya bir türlü mail gönderemedim. 🙁 Maili dışarıya atabildiğimi görsem diğer işlemleri sonradan tamamlayacağım.

Gönderildi : 10/03/2009 17:37

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Outlook direk Exchange ile mi ilişkili yoksa pop olarak mı tanımlı yani ISP mi görüyor?

owa kullanıcıları içeride mi?

Gönderildi : 10/03/2009 18:07

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Outlookta pop3 hesapları ve local exchange hesapları tanımlı, kullanıcıların maillleri "posta kutularında" yani server üzerinde tutuluyor ve outlooktan gönderirken pop3 yani isp üzerindeki xxx.com hesabını kullanıyorlar ve bu böyle kalacak, yani anlayacağınız outlook ile bir sıkıntım yok çünkü içerideki kullanıcılar normal olarak gönderebiliyorlar.

Owa kullanıcıları ise dışarıdalar, owa ile bağlananlar mesela [email protected] adresine mail atamıyorlar yukarıdaki hata mesajı dönüyor.

Gönderildi : 10/03/2009 18:21

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Tamam şimdi çözüldü olay.

Outlook ile POP3 bağlantısı yapanlar problem yaşamazlar çünkü ISP üzerinden atıyorlar maili

OWA kullananlar ise Exchange üzerinden atıyorlar problem yaşıyorlar çünkü maili Exchange ADSL den atıyor.

OWA da pop3 kullanılamaz, owa exchange kullanmak zorunda. Malesef outlook kullanmalarını isteyeceksiniz.

ya da dediğim gibi ISP ile anlaşarak ( çok pahalı değil ) smarthosting hizmeti alırsınız mailleri owa da exchange üzerinden ISP ye iletir böylece problem yaşamazsınız.

Gönderildi : 10/03/2009 19:04

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler bu işi yapmanın en kısa yolu bu heralde 🙁 ,  Isp'den kaçış yok yani 🙂 o zaman smart hosting alırsam bu yaptığım işlemleri tekrarlamam artı olarak smtp connector üzerine smart hosting için Isp'nin ip adresinin girmem yeterlidir değilmi?

Kolay gelsin...

Gönderildi : 10/03/2009 19:28

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Yani hattınız ADSL ise en ucuz ve basit ve mantıklı çözüm budur.

Evet o şekilde yapıyorsunuz ve kendi statik ip nizide ISP ye bildiriyorsunuz sizin için relay açıyor. Oda size bir ip veriyor oraya giriyorsunuz bu kadar.

Virtual smtp connector da smarthosting tabı var zaten. Oraya giriyorsunuz.

Gönderildi : 10/03/2009 19:33

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Buğra bey, kolay gelsin.

Gönderildi : 10/03/2009 19:35

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Rica ederim, sizede kolay gelsin.

Gönderildi : 10/03/2009 19:42

(@demiroz)
Gönderiler: 10
Active Member

Selamlar bugra bey,

server 2003 r2 sp2 ve 2003 exchange kullanıyorum ayrıca popcon kullanıyorum

Bazı outlook kullanıcılarım bu 2-3 günde bir oluyor bazen mail göndeririken aşağıdaki mesajı alıyor.Bir türlü sorunu bulamadım. Mailller inbox da tutuluyor outlookda sadece exchange hesabı tanımlı yani gelen ve giden bu tanımlı olan hesaptan yapılıyor.Yardımlarınızı bekliyorum..

Bu alıcıya e-posta gönderme izniniz yok.  Yardım için sistem yöneticinize başvurun.

<xxxx.local #5.7.1 smtp;550 5.7.1 <[email protected]>... we do not relay <xxxxx.com>>

Gönderildi : 14/03/2009 00:25

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba

spam listte olabilirsiniz kontrol ettiniz mi ?

Gönderildi : 17/03/2009 14:39

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, tekrar teyit etmek istedim dışarıya owa'dan dışarıdaki [email protected] adresine mail atabilmek için ne gibi yöntemler kullanabilirim, smarthost desteği alsam ve sadece smarthost ayarlarını yapsam yeterlimidir, bu bilgiye acilen ihtiyacım avr yardımcı olursanız sevinirim, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 13/07/2009 19:42

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhabalar malesef isp'mde relay (smarthost) desteği yok bu dışarıya mail gönderme sorununu başka nasıl çözebilirim? İyi çalışmalar...

Gönderildi : 22/07/2009 20:43

Paylaş: