Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Blacklist

17 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
488 Görüntüleme
(@UmutKARTOPU)
Gönderiler: 172
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Son zamanlarda e-mail gönderiminde yaşadığımız bir sıkıntımı paylaşmak istiyorum.

Öncelikle sistemimizi anlatmak istiyorum. Şirketimizde kerio firewall bulunmakta ve oradan 24 swiche dağıtıyor. E-mail serverimiz. Linux fedora aynı zamanda exchange serverimizde var. Exchange serverimiz yanlızca mailbox datalarını tutmakta ve public folder amacı ile kullanılmaktadır.

Şimdi sorunumuz şu şekilde

Şirketimiz çalışanları e-posta üzerinden dosya gönderimi yapıyor. Ancak dosyanın boyutu 2-3 mb. geçtiği zaman blackliste giriyoruz ve çıkmamız haftalarımızı alıyor. Biz istiyoruz ki tüm çalışanlarımız 5-15 mb. gibi dosyaları gönderdiğinde balackliste girmesin hatta ne olursa olsun hiçbir şekilde girmesin. Bu problemin önüne geçmek için ne tür uygulamalar yapmamız gerekmektedir?

Saygılarımla.

Gönderildi : 27/02/2009 17:39

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

2-3 mb de problem yaşamamanız gerekiyor. 

ancak 5 - 10 sonrası bu problem var.

Eğer firma devamlı bu işi yapıyorsa sağlam bir ISP üzerinden attırıyoruz mailleri ve bu şekilde bir çözüm oluyor.

Gönderildi : 27/02/2009 18:17

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İnanırmısınız bıltık artık, bazen mail gitmiyor, bazen gidiyor. Yani nasıl bir yöntem uygulamamız gerekmektedir. Hostu kendimiz sağlıyoruz. Smart host hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz.

Gönderildi : 27/02/2009 18:34

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Anlıyorum..

Bu problem kullandığınız hat ile doğrudan alakalıdır.

ISP ( internet servis sağlayıcıları ör: borusan telekom, doruktan, adanet, isnet, ttnet, sabancı telekom, superonline, teklan bu böyle uzar gider) 

ISP ler sağlam hatlar kullanırlar ( Fiber optik metro ethernet ) ve dolayısıyla spam liste düşme ihtimalleri çok düşüktür. Yıllık belirli bir ücret karşılığında ve bütçe orantılı bir ISP ile anlaşma yapıp; onların SMTP sunucusunu kullanarak mail attırın bu şekilde probleminizin çözüleceğini düşünüyorum.

bu ücretler için ise yıllık 100 USD ile 400 USD arasında. Seçeceğiniz ISP ye göre ücret anlamında değişiklik oluyor.

Sonuçta siz gerçek spam mail göndermiyorsunuz ( Spyware - Virus ) eğer böyle olsa bir spam filter yazılımı tavsiye edebilirdik.

Bu durumda yukarıda yazdığım çözüm en mantıklısı. 

Gönderildi : 27/02/2009 19:37

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Malesef, saydığınız firmaları seçme şansımız yok. Bizim firma kıbrısta. 🙁

Gönderildi : 27/02/2009 19:43

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Hiç farketmez dünyanın her yerinden seçebilirsiniz [:)] Bilmiyorum Kıbrıs ta bu işi yapan ciddi ISP ler var mı mutlaka vardır. Ancak benim yazdıklarımda lider firmalardır.

Önemli olan ne istediğinizi ISP ye belirtmeniz ve olumlu cevap alabilmeniz.

Gönderildi : 27/02/2009 19:56

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. En kısa sürede ISP ile iletişime geçeceğim.

Saygılar.

Gönderildi : 27/02/2009 19:58

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Rica ederim

konuyla alakalı geri dönüş yaparsanız seviniriz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 27/02/2009 20:07

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sonunuçlandırdıktan sonra geri bildirim yapacağımdan şüpheniz olmasın.

Gönderildi : 28/02/2009 13:57

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Peki sunucumuzu türkiyede bulunan sağplam bir firmaya versek yada sıfırdan kursak blackliste girmekten kurtulabilirmiyiz? Yani Kıbrısta bulunan ISP değiştirmesek değişen bişey olurmu?

Gönderildi : 10/03/2009 18:17

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Türkiyede ki ismini saydığım ve sayamadığım sağlam firmalar var. Bunlardan mail attırırsanız problem yaşama ihtimaliniz çok düşük olur

Kıbrısta ki ISP yi tanımadığım için kurtulma noktasında kesin bişey söyleyemeyeceğim malesef.

Gönderildi : 10/03/2009 18:37

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

IP bloklama olduğu zaman ne yapmamız gerekir. mxtoolbox.com dan baktığım zaman ip'nin bloklandığını görüyorum. Bunun içinde bir çözüm olurmu acaba?

Gönderildi : 10/03/2009 19:13

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Şimdi bu kullandıgınız hat ile alakalı. spam list e giriyorsunuz eğer zayıf bi hatsa ( adsl )

sizi spam liste alan firmaların web sitelerinden çıkarılmanız için istekte bulunabiliyor bazılarında ise kendiniz çıkarabiliyosunuz ancak sonradan yine girmeniz muhtemel

tabi ptr kaydınızda ISP tarafında yapılmış olması gerekir.

en sağlamı sağlam bir ISP den mail atmaktır.

Gönderildi : 10/03/2009 19:32

(@selimatmaca)
Gönderiler: 242
Reputable Member

Ben önceden ttnet adsl kullanıyordum ve blacklist başımın belasıydı. Doruknet ADSLe geçtim ve sorunum çözüldü. DorukNet ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Gönderildi : 10/03/2009 19:46

(@UmutKARTOPU)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bünyemizde bulundurduğumuz mail sunucusunu istanbulda bulunan iyi bir firmaya taşıdık, daha doğrusu bir sunucu kiraladık. Server üzerinde herşey hazırdı biz sadece IP leri yönlendirdik ve kullanıcıları oluşturduk. Bütün ayarları otomatik yapıyorlarmış ve bizde blackliste girmekten kurtulduk. Yaklaşık 12 gündür takip ediyorum bütün listelerde yeşiliz. Yardımlarınız için teşekkürler. Bu arada şirketimize günde yaklaşık 1200 tane gelen spam gelmez oldu. 🙂

Gönderildi : 25/03/2009 20:16

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Geri bildirim için teşekkürler.

Gönderildi : 25/03/2009 20:18

(@onur_cikit)
Gönderiler: 185
Reputable Member

Geri bildirim için teşekkürler

Gönderildi : 20/06/2009 16:12

Paylaş: