Forum

Exchange 2003 ü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 üzerinde Recall problemi.

10 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
544 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Selamlar.

Sbs 2003 SP2  uzerınde Exchange 2003 SP2 mevcut butun updateler yapılı  durumda ve Exchange de Rpc over  https aktşf ve  calısyor ve OWA yı da Form Based Authentication  kimlik doğrulaması ile calıstırıyoruz kullanıcılar mapi client olarak baglı ve  hıcbır sorun yasamıyorlar ancak bugun gonderdıgımız bır mail i RECALL  yapmak ıstedıgımızde sorun yaşadık şöyleki orjinal mail alıcının mailboxunda duruyor ve oun uzerıne  recall maili gıdıyor  alıcı once  recall mailini açmaya  calısırsa mesajı gerı  cekıyor ancak alıcı oncelıkle recall mailini acmaz ılk gonderılen ve  recall edılmek ıstenılen maili acarsa normal bir şekılde  acıyor ancak  bu sekılde calısmaması lazım orjınal mesajı gerı cekıp onun yerıne recall mailini yerleştırmesı lazım alıcının posta kutusuna araştırmaya baslamadan once konuyla ilgili gorus ve tecrubelerınızı paylaşmanızı rica  ediyorum.

Teşekkürler.

Gönderildi : 13/02/2009 03:08

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

öncelikle recall işemi exch üzerinde sağlıklı çalışmamaktadır  , bu nedenle bu işleme çok güvenmemen gerekir . Yani bunu pek çok kez farklı şirketlerin yapılarında gördüm denedim , bazı istemcilerden geri çağırma işlemi yapılır ken bazılarında bu başarısız oluyordu.

Senin sorunun ise tek bir istemc mi yoksa tüm istemciler demi aynı durum söz konusu ona bakmak gerekli

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/02/2009 01:44

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Selamlar ;

Hakan Hocam evet pek guvenılır  bır  yontem degıl  gıden mail farklı bır klasore yonlendırılmıs ıse ve maıl okunmus ıse  calısmıyor guvenılır bır  yontem degıl ancak bızımj problemımız her  client da da gerceklesıyor mapi client baglananlarda da rpc uzerınden baglanan clientlarda da yukarıda yazdıgım gıbı bır  sorun oluyor baska bır musterımızın exchange inden test yaptım gayet basarılı bır  sekılde recall mesajını   orjınal mesaj ıle bırlestırıyor ama sorun olan exc de ne olursa olsun recall mesajını yenı bır mail olarak gonderıyor ve ılk olarak  sonradan gelen recall mesajı acılırsa mail gerı cekılıyor  bunu gıderebılsem benım ıcın yeterlı olacak musterımızın exchange kullanma ıstemesının en buyuk sebebı mail recall ozellıgı cunku . Konuyla ılgılı hıcbır log atmıyor ve ınternet  uzerınde de yaptıgım arastırmalarda aynı sorunun yasandıgı bır kac post  buldum  onlarda  yarım kalmıs sonuca  baglanmamış recall ozellıgının neye  dayanarak mailleri gerı cektıgını bılmedıgım ıcın bayagı bir deneme  yaptım üstün körü olarak oncelıkle exchange ın ve windows un butun guncellestırmelerını yukledım calısma  modunu native mod a  yukselttım owa fba olarak  calısıyor mobil cihazlarda active sync baglanma sorunu   oldugu için http://www.petri.co.il/problems_with_forms_based_authentication_and_ssl_in_activesync.htm  makaledekı uygulamayı yaparak baglanmalarını saglamıstım onu da  gerı aldım  ayrıca smtp connector olusturarak butun maillerin smtp connector uzerınden gondermeye basladım ancak hıcbır gelişme veya değişiklik olmadı malesef  araştırmaya devam ediyor olacağım Hocam.

Teşekkürler.

Gönderildi : 14/02/2009 16:48

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

Merhaba;

Kullanıcılarda mailler pst demi peki ? yoksa mailbox da iken bu sorun ?

Google dan biraz rpc over https recall diye aratınca sanki hep sorunlu çalışır gibi abuk sabuk şeyler çıkıyor ama tam bir anlam veremedim açıkçası.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 15/02/2009 00:03

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba ;

Mailler Server da  duruyor clientlarda OST file ları mevcut sımdı bende bakıyorum google den rpc over https ve recall dıe  ama mapi clientlarda da aynı sorun mevcut recall işlemının arkaplanda  hangı mantıkla calıstıgını bılmedıgım ıcın net bır  arama da  yapamıyorum olmazsa pazartesı sanal da  sıfırdan sbs 2003 ve  exc kurup recall ıslemını yapıp adım adım owa ssl fba rpc vs aktıflestırıp denemek zorunda kalacagım.

Teşekkürler.

Gönderildi : 15/02/2009 03:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

sanırım aradığın şey bu 🙂

http://exchangeserverinfo.com/2008/01/21/how-message-recall-works.aspx

her türlü detayı veriyor .

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/02/2009 05:24

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhabalar

cumhur hocam kullandığın ofis sürümü nedir?

2007 kullanıyorsan eğer o şekilde çalışıyor. Microsoft böyle diyor. yani 2007'den 2003'e gönderirsen 2003 tarafındaki alıcının inboxında her iki mail de görünecek. bu durumda ;

eğer kullanıcı öncelikle orjinal mesajı açarsa okundu sayılacak ve ardından da Recall işlemi başarısız olacak.

eğer kullanıcı öncelikle recall mesajını açarsa mesaj geri çağrılıyor üzgünüm dicek ve mesaj geri gönericisne gidecek.

ancak her iki alıcı da 2007 veya her ikisi de 2003 olursa böyle bir sorun yaşanmaz. recall işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşir. yani göndericinin göndermiş olduğu mesaj alıcının mail kutusuna düştü ve okunmadı.

ardından gönderici Recall talebinde bulundu ve hiçbirşey yapmaya gerek kalmadan mesaj geri gelir.

bunun exchange server ile alakası yok. server üzerinde de buna benzer bir ayar yok (en azından ben öyle biliyorum)... daha önce de duymadım Recall işlemi için şu ayarı yapmamız gerekir diye vs...

exchange server burda sadece bir aracı durumunda...

service packlerden kaynaklanıyordur diye service packleri kurdum (ofis sp'ler) ama sonuç yine aynı. daha sonra microsoftun makalesine baktım ve sonucun öyle olacağını söylüyor...

kolay gelsin

Gönderildi : 16/02/2009 01:47

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Selamlar ;

Hakan Hocam Teşekkürler öncelikle makaledekı regedıt degerlerını gırdıkten sonra recall işlemı basarılı bır sekılde  calısıyor ancak soyle bır  durum mevcut bugun  evde  test  ettım pc nın bır  tanesınde regedıt degerlerını  gırdım (regedıt degerlerını gırdıgım pc A olsun ) dıger pc de  regedıt  degerlerını gırmedım (Regedit degerlerını gırmedıgım pc B  olsun)  ( Office 2003 SP 3 her ıkı pc de)  her ıkı pc den de RPC ıle server a  baglandım

B pcsınden mail atıyorum ve  sonra sında  recall yapıyorum  gayet duzgun bır sekılde mesaj ı gerı cekıyorum

A pcsınden mail attıgımda recall yaptıgımda B pcsınde  yıne orjınal mail ve ustunde recall maili oluyor

Hakan Hocam kısmi olarak işimi  gorecek gıbı ancak  mail in gıttıgı pc de kı outlook ta regedıt degerlerı gırılı degıl ıse  yıne randımanlı calısmayacak ki gmail i ve hotmail e attıgım mailleri zaten kesınlıkle  gerı cagıramıyorum sanıyorum en mantıklısı musterıdekı pc lere gereklı regedıt degerlerını gırıp en azından kendı tarafımızda recall ın saglıklı calıstıgını gostermek ama recall işleminin % 100 başarılı calısmadıgını gmail hotmail vb atılan maillerin gerı cekılemedıgını belırtmek gerekıyorsa da kullanıcıların outlook larına  kurallar  yazarak attıkları mailleri 3-5 dakıka gonderılmıs  ogeler   kutusunda bekletmek eger yanlıs bır mail attıysa  gonderılmıs ogelerden bu  zaman diliminde  silmesını saglamak olacaktır.

Mümin Hocam bilgilendirme ıcın tesekkurler diger postlarımda yazmamıs olabılırım  test yaptıgımız butun clientlar office 2003 sp3  du  bende recall ıcın server uzerınde yapılması gereken bır  ayar goremedım bu denemelere son olarak  test yaparken az once  farkettım server uzerınde daha onceden outlook kurulmus kaldırılmıs oulook ıle  ılgılı regedıt kayıtlarını silerek tekrar test yapacağım sonucu bildiririm.

Teşekkürler.

merhabalar

cumhur hocam kullandığın ofis sürümü nedir?

2007 kullanıyorsan eğer o şekilde çalışıyor. Microsoft böyle diyor. yani 2007'den 2003'e gönderirsen 2003 tarafındaki alıcının inboxında her iki mail de görünecek. bu durumda ;

eğer kullanıcı öncelikle orjinal mesajı açarsa okundu sayılacak ve ardından da Recall işlemi başarısız olacak.

eğer kullanıcı öncelikle recall mesajını açarsa mesaj geri çağrılıyor üzgünüm dicek ve mesaj geri gönericisne gidecek.

ancak her iki alıcı da 2007 veya her ikisi de 2003 olursa böyle bir sorun yaşanmaz. recall işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşir. yani göndericinin göndermiş olduğu mesaj alıcının mail kutusuna düştü ve okunmadı.

ardından gönderici Recall talebinde bulundu ve hiçbirşey yapmaya gerek kalmadan mesaj geri gelir.

bunun exchange server ile alakası yok. server üzerinde de buna benzer bir ayar yok (en azından ben öyle biliyorum)... daha önce de duymadım Recall işlemi için şu ayarı yapmamız gerekir diye vs...

exchange server burda sadece bir aracı durumunda...

service packlerden kaynaklanıyordur diye service packleri kurdum (ofis sp'ler) ama sonuç yine aynı. daha sonra microsoftun makalesine baktım ve sonucun öyle olacağını söylüyor...

kolay gelsin

Gönderildi : 16/02/2009 04:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba Cumhur ;

zaten makalede anlatılan da budur , yani bu işlemi outlook lar yapar , eğer sen zaten outlook kullanmıyor isen bunu unut 🙂

ikinci olarak bunu yapan yani recall mesajını derleyen veya değerlendiren diyelim mesajı alan , mesajı alan idle a geçmeden bunları değerlendirmiyor , bu registry kayıdı ne yapıyor , idle süresini düşürerek hemen cevap vermesini saplıyor , bu ürünü müşteriye ne diyip pazarladığını bilmiyorum ama bundan fazlasını yapmıyor zaten 🙂

Gönderildi : 16/02/2009 21:37

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Selamlar Hocam ;

Hocam bende az  once bahsettıgınız konuyu  test edıyordum makalede  anlatılan regedit degerlerini degıstirerek recall mesajının gerı cekılme   suresınde  farklılıklar olusturulabılıyor daha sonrasında da regedıt degerlerı degıstırılmemıs outlook 2003 de sabırla bekledıkten sonra  mesaj ın gerı cekıldıgını gordum aslında ürünü de pazarlayan ben degılım firmaya gelen bır mail recall olmus firma sahıbı de maili ceken fırmanın Bilgi işlemı  ıle  gorusmus bunu nasıl yaptınız bende yapmak ıstıyorum görüştüğü bilgi işlemci pazarlamış Exchange i esasında 🙂

Bende durumu müşteriye ilk ulastıgım zaman  izah edecegım daha fazlası ıstenırse outlookta kurallar yazarak gonderılen mesajların 5 er dakıka gonderılenler klasorunde  bekletılmesını saglayacagım 🙂

Teşekkürler.

Merhaba Cumhur ;

zaten makalede anlatılan da budur , yani bu işlemi outlook lar yapar , eğer sen zaten outlook kullanmıyor isen bunu unut 🙂

ikinci olarak bunu yapan yani recall mesajını derleyen veya değerlendiren diyelim mesajı alan , mesajı alan idle a geçmeden bunları değerlendirmiyor , bu registry kayıdı ne yapıyor , idle süresini düşürerek hemen cevap vermesini saplıyor , bu ürünü müşteriye ne diyip pazarladığını bilmiyorum ama bundan fazlasını yapmıyor zaten 🙂

Gönderildi : 17/02/2009 06:15

Paylaş: