Forum

mail yönlendir...

Bildirimler
Hepsini Temizle

mail yönlendirme sorunu

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
506 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhabalar..

benim sorunum mail yönlendirmesi ile ilgili.. firmamızda daha öncesinde çalışan sistemci arkadaş, çalışanların bütün giden ve gelen maillerini firma sahibine yönlendirmiş... bu durumda kim ne gönderir yada ne alırsa firma sahibinin outlook'una düşüyor...

şimdi ise; bir tane yeni açtığımız kullanıcının gelen ve giden maillerinin bu durumdan ayrı tutulmasını istiyoruz...

sorularım şunlar;

1. önceki sistemci arkadaş bu ayarı nereden ve nasıl yapmıştır??

2. ben bu yeni kullanıcıyı yapılan ayarlardan muaf tutabilirmiyim? yani bu yeni kullanıcıya gelen maillerin firma sahibine düşmemesini ayarlıyabilirmiyim?

Gönderildi : 10/02/2009 17:06

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

(@Anonim)
Konu başlatıcı

sanırım sorum tam olarak anlaşılmadı... bu senin gönderdiğin mail yönlendirme..

fakat yukardada belirttiğim gibi, hem gidenlerin, hemde gelenlerin firma sahibimize düştüğünü söylüyorum... yani çıkıp şu kişiyede mailler gitsin durumu değil bu... hiç bir ayar yapmadan yeni açılmış kullanıcının giden ve geleni direk yönleniyor...

örnek vermek gerekirse; mesela yeni bir kullanıcı oluşturdum ve buna mail adresi açtım diyelim.. bu açtığım yeni mail adresi üzerinden gönderdiklerimde, bu maile gelenlerde hiç bir ayar yapmadan direk firma sahibine gidiyor...

şimdi bende diyorum ki; firmada çalışan bir kişinin mail adresini bu durumdan muaf tutmak istiyorum.. bunu nasıl yaparım? kişi bazlı yapılabiliyormu yani... ve bu ayarı önceki sistemci arkadaş nasıl yapmıştır?

bu arada belirtiyim; server 2003 kullanıyoruz...

Gönderildi : 10/02/2009 19:15

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Sevgili o1sistemci,

keşke bunları yazmadan önce makaleye bir göz atsaydın?

Journaling Rule tanımlıdır gelen giden bütün postalar kimin account ını yazdıysa ona bir kopyası düşer.

Bi bakar mısın oraya ne tanımlı ne değil??

Gönderildi : 10/02/2009 19:28

(@TuncaKAYGISIZ)
Gönderiler: 100
Estimable Member

exchange in hangi versiyonunu kullanıyorsunuz ?

Gönderildi : 10/02/2009 19:58

(@adememir)
Gönderiler: 121
Estimable Member

o1sistemci,

sisteminle ilgili hiç bir detay vermiyorsun, server 2003 diyorsun 2003 ne ?????

Sorunun cevabına gelınce, giden sistemci arkadas exchange server üzerinden mail alış verişi (gelen - giden ) yapan herkezin e-maillerini  arsiv olarak directorydekı bir kullanıcıya yonlendırmıs.

Active directoryde yeni oluşturduğun yada var olan bir hesabıda bu durumdan muaf tutamassın.

Gönderildi : 11/02/2009 03:10

(@EnginOZSAHiN)
Gönderiler: 326
Reputable Member

Merhaba,

ESM üzerinde Firs Storage group altındaki Mailbox Store'a sağ tuş özellikler tıkladıktan sonra general sekmesinin altında "archive all message ...." bölümü vardır bursan istediğiniz kullanıcıyı arşiv için çıkartabilir, ekleyebilir ya da check işaretini kaldırarak arşivleme işlemini durdurabilirsin.

Adem bey'in söylemiş olduğu gibi Soruyu sorarken sisteminiz hakkında detaylı bilgi verirseniz sonuca daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Kolay gelsin

Gönderildi : 11/02/2009 05:06

(@Anonim)
Konu başlatıcı

arkadşlar kusura bakmayın, elektriklerimiz gitti sistem alt üst oldu, onla uğraştım iki gündür, o yüzden uzak kaldım...

sistem bilgileri;

server 2003 standard edition, exchange system  version; 6.5.7638.1

Gönderildi : 13/02/2009 12:13

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

ESM üzerinde Firs Storage group altındaki Mailbox Store'a sağ tuş özellikler tıkladıktan sonra general sekmesinin altında "archive all message ...." bölümü vardır bursan istediğiniz kullanıcıyı arşiv için çıkartabilir, ekleyebilir ya da check işaretini kaldırarak arşivleme işlemini durdurabilirsin.

Adem bey'in söylemiş olduğu gibi Soruyu sorarken sisteminiz hakkında detaylı bilgi verirseniz sonuca daha çabuk ulaşabilirsiniz.

Kolay gelsin

evet ''archive all message.....'' bölümünde check işareti var... hemen yanında ki ''browse'' butonunu tıkladığımda eklediğim kullanıcı yada gruplara, sanırım bütün mailler gelicek ve gidicek.. doğrumuyum? ve buradan archive grubu eklenmiş sanırım... 

yani anladığım kadarıyla istediğimiz kişi yada grubu ''archive all message..'' bölümünden eklersek, bütün gelen ve giden mailler eklenene gidicek, bu işlem herkesi kapsıcak... yani; şu kullanıcının giden ve gelen mailleri firma sahibine düşmesin diye özel bir ayar yok...

bunların dışında bir soru  daha; peki ''archive all message...'' bölümünden eklenen kişi yada grupların hepsini nerden görebilir yada silebiliriz? benim tahmin ettiğim gibi; archive grubunun members tabına mı düşüyor eklenenler...

Gönderildi : 13/02/2009 12:39

(@EnginOZSAHiN)
Gönderiler: 326
Reputable Member

Merhaba,

1- evet eklediğin kullanıcıya ya da gruba bütün giden gelen mailler düşecek

2- eğer gruba maili arşivle denmişse ve firma sahibi bu gruba üyeyse onada mailler gelir.

3-aynen tahmin ettiğin gibi.

Gönderildi : 13/02/2009 14:38

(@Anonim)
Konu başlatıcı

şimdi anladığım kadarıyla; ''archive all messages...'' i check ettikten sonra, archive diye bir grup oluşturuluyor ve bu gruba eklenen kişi yada gruba bütün gelen ve giden mailler geliyor... hatta bu ekleme işlemini ''archive all message...'' nin yanındaki browse butonu üzerindende yapabiliyoruz... başkada her hangi bir özel ayar yapılmıyor... işin özü bu yani 🙂 şayet doğru anlamışsam bu konuyu burda sonlandırıyorum ve hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum 🙂

ayrıca engin kardeşim.. o kadar yoğunlukta buralarada yardım elini uzatıyorsun ya vallaha bravo 🙂

Gönderildi : 13/02/2009 17:52

Paylaş: