Forum

exchange server'da ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange server'da anahtar kelimeye göre yönlendirme işlemi

6 Yazılar
4 Üyeler
0 Reactions
499 Görüntüleme
(@anilduzgun)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

iyi gunler;

Öncelikle ben windows server 2008 uzerinde exchange 2007 kullanıyorum.Kendi ağım içinde mail alıp gönderirken anahtar kelimeye göre o mail'i ilgili departmandaki kişinin mail adresine yönlendirmek istiyorum.Örnegin "iş" kelimesi geciyorsa insan kaynaklarına yönlendir gibi.

Bu konuda cok az dokuman bulabildim.Acaba transport rules'ten bunu yapma imkanım var mı?Yoksa bunun için api uzerinde programlar mı yazmak gerekiyor acaba [*-)] ?Yardımlarınızı rica ediyorum.Şimdiden cok tesekkurler...

Gönderildi : 07/02/2009 08:21

(@ahmetdemirkiran)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Merhaba,

istediğiniz çözümü bulmanıza yardımcı olmaktan öte anahtar kelime uygulamasının aslında sağlıklı bir yöntem olmadığını vurgulamak için cevap yazıyorum.

keyword işi her zaman sıkıntılı bir yöntemdir. mesela web sitelerine url ve cgi bazında keyword kısıtlaması uygularsınız ama alakasız yerlerde bundan nasibini alır.

sizin örneğinizi bir yerde kullanmam gerekirse; diyelim ki buldunuz test için dediniz ki "iş"  kelimesi geçerse IK'ya yönlendir. konusunda işyerindeyim yazan her mail ik'ya gidecektir.

Bilginize

Gönderildi : 07/02/2009 17:24

(@anilduzgun)
Active Member
Konu başlatıcı

evet hocam haklısınız aslında sıkıntıları olabilir.Fakat ben de bunu istiyorum.Acaba bunu hangi teknoloji ile yapabilirim.Kod yazmadan yapabilme imkanım varmıdır acaba? NOT:Bunun proje ödevim oldugunu ve yapmak zorunda oldugumu da belirteyim.Tekrar ilginize tesekkurler.

Gönderildi : 07/02/2009 18:11

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

content filter agent ile istediğini yapabilirsin. bu exchange server 2007 içinde gelen bir özelliktir.

öncelikle antispamgents yüklemen gerekir.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/27/exchange-server-2007-ve-anti-spam-uygulamalar.aspx

yukarıdaki makalemde detaylar vardır. makaleyi bir okuyun daha sonra da Content Filter Agent ile işlemleriniz yapabilirsiniz.

çok daha detaylı bilgi için : http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb123737.aspx

Transport rules ile de farklı kısıtlamala yapılabilir. onunla ilgili de makaleler bölümünde mevcut makalelerimiz vardır.

NOT: Güzel bir konu açtığın için teşekkür ederim anıl arkadaşım. bu konu hakkında makale hazırlanabilir. bak şimdi fikrim geldi :)))

kolay gelsin

Gönderildi : 08/02/2009 15:35

(@anilduzgun)
Active Member
Konu başlatıcı

asıl ben tesekkur ederim hocam sanırım buldum istedigimi :):) umarım kısa zamanda yazarsınız :):) makaleleri okudum önce bi ugrasayım belki ileride yine rahatsız ederim :):):)

Gönderildi : 08/02/2009 19:57

(@burakkaras)
Gönderiler: 3
Active Member

hocam bu anahtar kelime olayını exchange 2003 te nasıl yapabilirim..yani gelen mailde geçen bi kelimeye gore maili baskasına yonlendirme olayını?? 

Gönderildi : 08/02/2009 20:36

Paylaş: