Forum

Dışarıdaki mail sun...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dışarıdaki mail sunucuyu içeriye farklı bir isimde taşıma hk.

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
670 Görüntüleme
(@IrfanKARAMAN)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyi günler;

Öncelik yapıdan bahsedeyim. Ms Server 2008 üzerinde çalışan Ms Exchange 2007 Server bulunmakta.

Dışarıda web,mail server ım buluyor. xxx.com

Benim yapmak istediğim içeriye xxx.local  şeklinde domain kurup  dış server üzerinden mail server görevini içeriye almak. Yani dışardaki serverda web hizmeti verilmeye devam edilecek fakat mail hizmeti xxx.local üzerinde çalışacak ve takibide  [email protected]   a atılan posta içerdeki [email protected]  e gelecek. [email protected]  de dışarıya mail atınca mail ı alan kişi adresi [email protected] olarak görecek.

Böyle bir uygulama mümkün ise iç ve dış serverlarda yapılması gereken işlemleri(dns kayıtları, domain yönlendirme gibi ) açıklayabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler..

Gönderildi : 27/01/2009 15:51

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Mail serverini içerde tutabilirsin.Fakat bu biraz sıkıcı bir durum.Durumu şu şekilde izah edeyim.
Senin kullandığın internet bacağın eğer Adsl gibi bir hizmetse bu işe hiç girişme sonucunda hüsranla karşılaşabilirsin.Çünkü ADSL iplerinin hepsi bloke edilmiş durumda.Eğer İnternet bacağın metro ethernet yada lise line gibi kiralık hat ise yapman gerekenler şunlar.
1-) Mail server 2008 exchange kur.service pack kur.
2-) Hosting firmana şu şekilde diyeceksin.Domainime gelen mailleri dış ipme yönlendir.Ve senin kullandığın router üzerinden nat işlemi yaparak 25 ve 110 portlarını exchange server'a yönlendir.
3-) Dns server üzerinde mx kayıtlarını aç.
4-)Exchange server üzerinde smtp oluştur..

Gönderildi : 27/01/2009 16:08

(@IrfanKARAMAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler fakat yapmak istediğimi tam anlatamadım herhalde.

Dışarıda ki  xxx.com  u  içeride xxx.LOCAL şeklinde kullanmak istiyorum. Bu dönüştürme işlemi için bir fikri olan var mı ?

Gönderildi : 27/01/2009 16:41

(@Anonim)

Merhaba ;

Neden içeride domain.local adreslerını  kullanmak ıstedıgınızı  anlayamadım zaten mail hostıngını localdekı exchange  yaptıgından .com .local .net .org da  kullansanız localdakı bır  kullanıcının localdakı bır  kullanıcıya attıgı  mail dısarı  cıkmadan ıcerıden ıletılecektır.

Teşekkürler.

Gönderildi : 27/01/2009 17:32

(@IrfanKARAMAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cumhur Bey Merhabalar;

Local yazmamın sebebi iç mail/dış mail olayı değil. Sadece aradaki farkı anlatmanın en kolay yolu o idi. Yapmak istediğim şey dışardaki domain adından farklı bir domain kurup mail serverımı bu domain den yönetmek. Yapabilmenin yolu varsa tabi.

teşekkürler..

Gönderildi : 27/01/2009 17:50

(@Anonim)

Merhaba Irfan Bey ;

Kusura  bakmayın pek anlayamadım yapmak ıstedıgınızı farklı bır  domain  kurunca  farklı  mail adreslerı olacak dogal  olarak o farklı adreslere  gelen  mailleri dıger  domaindekı adreslere  yonlendırelebılır ve  exc 2007 transport  rule lar  ıle maıl trafıgınızde bayağı esnek  cozumler de  uretebılırsınız  ama ben yıne de  amacı ve bu işlemın getirisini  gercekten  anlayamadım ama anlayan arkadaslarımız yardımcı  olacaktır.

Teşekkürler.

Gönderildi : 27/01/2009 18:02

(@IrfanKARAMAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cumhur Bey tekrar merhaba;

Dışardaki domain ismimi kullanmadan içeriye farklı isimde domain kurmak istiyorum. Ama exchange dışardaki mail adresini kullansın istiyorum.

Örnek :    iç domain =  cozumpark.local      exchange = cozumpark.com 

Buğra Bey ' in  Exchange 2007 Farklı Domainler Ekleme (Accepted Domains) makalesini inceledim ve Remote Domain özelliğini de araştırdım fakat tam olarak olayı istediğim gibi gerçekleştiremedim. Bu tam olarak açıklayıcı olmuştur sanırım.

Gönderildi : 27/01/2009 18:10

(@Anonim)

Selamlar Irfan ;

Anlayabıldım tam  olarak  yapmak ıstedıgını bunu aslında  yapabılırsın pop3 connector kullanarak  exc  2007 de  olması gerekıyor  pop3  connector un tam  emın  degılım boylelıkle ıcerıde  mailler cozumpark.local  olarak  calısır ve  dısarıdan  gelen  maiilleride  exc  pop3  connector  ıle  ISP den  cekerek  ılgılı  kullanıcıların ınbox una   dagıtabılır  ama  dısarıya  atacagın  mailleri cozumpark.local a nasıl cevırecegın hakkında  fıkrım  yok  ama  belkı  smarthostıng  hızmetı  alınarak  yapılabılırmı  smart hostıngde attıgın  buttun mailler  isp nın  ip adresıne  gıdıyor  ve  ısp nın sunucularından  relay  yaparak  mail iletişimini  saglıyorsun ancak o tarafta  cumhur.cozumpark.local  nasıl  cumhur.cozumpark.com  a  donusecek o konuda  fıkrım yok cunku hız Smart hostıng  hızmetı  kullanmadım ama yapılabılıyorsada  smart  hostıng  hızmetı  alınarak yapılabılır  gıbıme  geldı.

Teşekkürler.

Gönderildi : 27/01/2009 18:33

(@IrfanKARAMAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cumhur Bey aslında benim aradığım cevabı vermişsiniz hatta fazlası bile var (:

Ben cozumpark.local olarak kurduğum domain imde  Exchange i cozumpark.com olarak yapılandırdım. (yapıyı biraz daha kolaylaştırdım öbür türlü iş artık fanteziye dönecek yoksa)

Sadece mail gönderip alma kısmı kaldı şu anda. Yani local olan domainimden cozumpark.com olarak mail atacağım ve alacağım. Birazcık daha uğraşsam olacak bu arada yardım kabul edebilirim (:

Gönderildi : 27/01/2009 18:47

(@Anonim)

Merhaba ;

Benımde anlamadıgım aslında  anlatmaya  calıstıgım  nokta  bold  olarak  vurguladıgım kısım bosuna  dememişler  galiba  aklın yolu bir  dıye kı olması  gereken sızınde karar  kıldıgınız  bu  nokta kı nerede sorun  yasıyorsunuz ve  ne  gıbı işlemler  yaptınız ?

Teşekkürler.

Cumhur Bey aslında benim aradığım cevabı vermişsiniz hatta fazlası bile var (:

Ben cozumpark.local olarak kurduğum domain imde  Exchange i cozumpark.com olarak yapılandırdım. (yapıyı biraz daha kolaylaştırdım öbür türlü iş artık fanteziye dönecek yoksa)

Sadece mail gönderip alma kısmı kaldı şu anda. Yani local olan domainimden cozumpark.com olarak mail atacağım ve alacağım. Birazcık daha uğraşsam olacak bu arada yardım kabul edebilirim (:

Gönderildi : 27/01/2009 19:02

(@IrfanKARAMAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kullanıcıların mail adres uzantılarını .com olarak değiştirdim. Mail server tarafında mx yönlendirmesi yaptım ve orda kaldım şu anda. İç ve dış serverda yapılacakları ayrıntılarıyla açıklarsanız sevinirim.

Gönderildi : 27/01/2009 19:09

(@Anonim)

Merhaba ;

Öncelikli  olarak  bu işlemlerı TTNET ADSL internet  kullanarak yapacaksanız  ne yaparsanız  yapın  ttnet ip  leri  bloklar  halinde  black listlerde  oldugu  ıcın  sızın  ip adresınız  temız  olsada  blokun  ıcınde  oldugu  ıcın  bazı  domainlere  mail atma  sorunu yasayabilirsiniz.

1=) Domainizin  host  edıldıgı  fırma  ıle  goruserek mx  kaydını mail.cozumpark.com  olarak degıstırmelerını ve ip olarak da 85.85.85.85 girilmesını istıyorsunuz. (domaininizin  cozumpark.com  ip adresınızınde  85.85.85.85 oldugunu varsayıyorum)

2=) Internet hizmetını  almıs  oldugunuz ISP  ile  goruserek  85.85.85.85 ip adresinize mail.cozumpark.com  olarak PTR  kaydı  olusturulmasını  ıstıyorsunuz.

Bu işlemler  sonrasında (MX kayıtlarının  tam anlamıyla  guncellenmesı 8-72 saat i  bulabılecegı  ıcın  bu işlemı mumkunse  cuma  aksamı  18:00 cıvarı degıstırmelerını  ısteyınız ISP nızden. PTR  kaydınızı  ıle  hemen  sımdı  bıle  acabılırsınız.)herhangı  bır  yerden @cozumpark.com">xxxxx@cozumpark.com a  atılan  mail sızın ip adresınıze  ulasak ki bu  maillerin  exchange  ulasması  ıcın 25 portunu  firewall ınızdan  exchange  serverın  ip  adresıne  yonlendırmenız  gerekmektedır. ayrıca pop3  owa vb  dısarıdan  erısım olacak ıse  gereklı portlarıda  yonlendırmenız  gerekecektır  ancak  mail gondermek  ve  almak   ıcın  25  yeterlı olacaktır.

Dns  uzerınde  yenı  primary  zone  olusturun cozumpark.com  adında ve  altında  yenı  bır A  kaydı  olusturun ve  ısım  olarak  mail  yazın ip adresı  olarak da  192.168.1.2 (Exchange  local  ipsi) ve  yenı MX  kaydı  olusturarak yıne 192.168.1.2  exchange  ı  belırtın  sonrasında  web  sayfanız  ıcın cozumpark.com  dns  zone  u  ıcınde  yenı  bır A  kaydı  acın  ve  ısım  olarak  www  yazın ip adresı olarak da 77.79.83.181 ipsini belırtın (77.79.83.181 web sayfanızın  ipsi  oldugunu  farz  edıyoruz  yıne  )

Ayrıca  guvenlık kısmını da  unutmamamız  gerekmekte  su  anda  mail  hostıngı  sızın  exchange  uzerınden  yapılacagı  ıcın  vırusler  spamlar  dırek  sızın  sunucuya  gelecektır bunları onlemek  ıcın  exchange anti-spam ve  anti-vırus  yazılımları kullanmanız  gerekecek  portal  uzerınde benzer  konular  var  arkadaslarımızın  tecrubelerınden  faydalanabılırsınız.

Exchange  tarafında  ıse  genel  hatlarını  yazıyorum portal uzerındekı  exchange  makalelerımızde  detaylı olarak  nasıl yapacagınız  hakkında  bılgıler  mevcut

Exchange  uzerınde  yenı  domain ve  adres  eklemesı http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/05/15/exchange-2007-farkl-domainler-ekleme-accepted-domains.aspx

Exchange  uzerınde Receive  connector   http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/11/02/exchange-server-2007-receive-conncetor.aspx

Exchange uzerınde Anti-Spam http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/27/exchange-server-2007-ve-anti-spam-uygulamalar.aspx

Teşekkürler.

Kullanıcıların mail adres uzantılarını .com olarak değiştirdim. Mail server tarafında mx yönlendirmesi yaptım ve orda kaldım şu anda. İç ve dış serverda yapılacakları ayrıntılarıyla açıklarsanız sevinirim.

Gönderildi : 27/01/2009 19:41

(@IrfanKARAMAN)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cumhur Bey fikirleriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Yapılandırma server tarafında bitti. Web serverda yönlendirmelerde problem çıkmassa sorunsuz çalışacaktır.

Gönderildi : 28/01/2009 01:23

Paylaş: