Forum

Exchange serverda ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange serverda grup oluşturmak

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
956 Görüntüleme
(@erolbatak)
Gönderiler: 20
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

exchange serverda bir grup oluşturmak istiyourm mesela [email protected] bu adrese herkesi eklemek istiyourm.bunu nasıl yaprım hangi bolumden yapılıcak.

Gönderildi : 25/01/2009 17:07

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Grubu Exchange Server Üzerindeki Active Directory Users And Computers da oluşturduktan sonra Herkesi Buraya eklemen gerekiyor.Outlookta 'kime' imgesine bastıgınızda bu grup orda belirecektir. gruba attıgınız bütün mailler Grup üyelerine Gider.

Gönderildi : 25/01/2009 19:03

(@erolbatak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Exchange Server Üzerindeki Active Directory Users And Computers da adımları yazabilirmisin bana.

Gönderildi : 25/01/2009 19:33

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Users and Computers'i açtıktan sonra bir organization unit açın ve içinde sağ klik new diyin ordan group'u seçin gelen ekranda bir isim verin (genel, sirket vs) sol altta distribution'u seçin ve ok diyin.

Daha sonra tüm kullanıcılarınızı buraya ekleyin.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 25/01/2009 21:43

(@erolbatak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam start- programs - microsoft exchange -user and computersi açıp dediğin şekilde yaptım.yeni acılan bolume yine bu sayfadaki tum kullanıcılara move deyip taşımam gerekiyor sanırım??,peki exchange'de bir değişiklik olmucak dimi normal kullanıcı işlemleri devamedicek?

Tesekkurler...

Gönderildi : 26/01/2009 01:07

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Tüm kullanıcıları buraya ekleyin derken yanlış bir ifade ortaya çıkmış. Kullanıcıları move etmenize gerek yok sadece kullanıcıları bu grubun üyesi yapmanız gerekiyor. Kullanıcıların üstüne gelip sağ klik yapın ve Add group diyerek kullanıcıları grubun üyesi yapın.

Gönderildi : 26/01/2009 01:12

(@erolbatak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam start- programs - microsoft exchange -user and computersi açıp userların bulunduğu klasor ustunde sağ click organizatiol group ismi girdim ( deneme ) sonra tekrar yeni oluşan deneme nin ustunde sağ click group dedim Tum yazdım distributioni işaretledim sonra create an exchange e-mail adress işaretledim next finish dedim.

kullanıcılara sağ click add to a group dedim ve select grup menusunden Tum u bulup ekledim sanırım doğru değilmi. [email protected] adresine atılan tum mailller bu gruba dahil olan kişilere mail gidicek doğrumu hocam yada deneme dediğim adresimi yazıcam bu grupa mail atmaak için [email protected]

hangisi

Gönderildi : 26/01/2009 02:28

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

olusturdugun grubun adı ornegin, "chartering" sistem otomatik olarak [email protected] seklinde mail adresi olusturuyor ve bu adrese gelen mailler gruba uyen olan kullanicilarada geliyor.

Gönderildi : 26/01/2009 03:23

(@ErdemHACISALIHOGLU)
Gönderiler: 542
Honorable Member

Son durum nedir ?

Gönderildi : 27/01/2009 15:05

(@erolbatak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

New object - Group bolumunde distiribution seçeniği seciliyor ok.

group spoce bolumunde neler secilmesi gerekiyor. anlamları nelerdir?

Gönderildi : 28/01/2009 02:32

(@DenizERASLAN)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Merhaba,

Grouplar oldukça detaylı bir konudur ama ben size kısaca anlatmaya çalışacağım.

Security groups: Network kaynaklarına erişimde belirlenen izinleri atamak için kullanılır.

Distribution Groups: e-mail göndermek için kullanılır.

Domain Local Group: Bu grup, yalnızca grubun yaratıldığı domain içindeki kaynaklara erişim izinlerinin verilmesinde kullanılır. Herhangi bir domainden kullanıcılar üye olabilir. Özellikle diğer domainlerdeki global groupların lokal kaynaklara erişimi için kulanılır.

Global Group: Sadece grubun yaratıldığı domaindeki kullanıcılar bu gruba üye olabilir. Foresttaki her hangi bir kaynağa erişim için kullanılabilir. Lokal gruplara üye olabilirler.

Universal Group: Birden çok domaindeki kaynaklara erişim içim gerekli izinlerin verilmesinde kullanılır. Yalnızca domain functional level’i Windows 2000 native ve Windows Server 2003 olan domainlerde geçerlidir.2003 functional düzeyinde; hesapları, global gruplarıve universal grupları içerebilir.

İyi akşamlar

Gönderildi : 31/01/2009 00:52

(@erolbatak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

peki hocam tum yada 3-5 kişiye dışarıya acmadan nasıl yaparız ?

Gönderildi : 31/01/2009 01:13

(@DenizERASLAN)
Gönderiler: 23
Eminent Member

Merhaba,

Eğer local deki kullanıcıların dışarıya mail atmalarını istemiyorsanız smtp connector kullanmanız gerekiyor dışarıdan mail almalarını istemiyorsanız bunu active directory de exchange general altında delivery restrictions tan kısıtlama uygulamanız lazım

iyi akşamlar  

Gönderildi : 01/02/2009 03:50

(@erolbatak)
Eminent Member
Konu başlatıcı

grup ismini tanımlarım adı sirket oldu bunlara tum mail hesabı olanları ekledim.bu sirket grubunu excahnge yönetim penceresinden yaptım .mail hizmeti aldığımız yerden kullanıcı acmadım aynı isimle doğrumudur? ve actığım sirket ismimli adrese dışardan mail gelmicek doğrumudur mesela hotmail hesabımdan [email protected] mail atsam duşmucek sanırm .bunu sadece iç network için yapmak istiyorum..

Gönderildi : 03/02/2009 03:10

Paylaş: