Forum

Exchane Kurulum son...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchane Kurulum sonrası - mail server kurma

16 Yazılar
5 Üyeler
0 Reactions
476 Görüntüleme
(@mehmettopcuoglu)
Gönderiler: 342
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

çalıştığım firma da bir dc, fortigate ve mail hizmetinin alındığı bilgiparkı adında bir firma var benden istenen buraya bir exchange server kurulması firma kuracaktı fakat problemler olduğu için kuruluma gelmediler exchange server ı kurdum içeriden mailleşme oluyor bilgiparkını arayıp mail yönlendirilmesi yapmaları gerektiğini söyleyeceğim ancak bilgiparkı mail yönlendirmesini benim statik ip me yaptığı zaman benim dns ve exchange de yapmam gereken işlemler neler ve owayı kullanabilecekmiyim, dışarıya gönderilen maillerin spam mail olarak düşmemesi için yapmam gereken ne ve owa açılırken çıkan sertifika hatasını nasıl gidereceğim bu konuda yardımlarınızı bekliyorum exchange ilk kez kurulum yapıyorum o yüzden kurulum yapıldıktan sonra yapılması gereken işlemler neler bilmiyorum

Daha önceki verdiğiniz cevaplar için Çözümpark ailesine çok teşekkür ediyorum saygılarımı sunuyorum

İyi Çalışmalar Dilerim

Gönderildi : 22/12/2008 15:52

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

merhabalar,

ust menuden makaleler - kategorilerden de exchange i secerseniz sorularınıza cevap olacak makaleleri bulabilirsiniz, eger soracaginiz farkli seylerde olursa bu kısımdan yardımcı olmaktan memnunluk duyarız.

Gönderildi : 22/12/2008 16:03

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

serkan hocam merhaba

Sizden bir ricam olacak ilk defa kurduğum için adım adım yapmam gerekenleri bilmiyorum bana anlatabilirseniz çok sevinirim ve en önemlisi bilgiparkı mail yönlendirmesini yapacağı zaman ki kısım

Gönderildi : 22/12/2008 16:24

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

cevap yazabilecek kimse yok herhalde

Gönderildi : 22/12/2008 17:58

(@huseyinbagdadioglu)
Gönderiler: 177
Estimable Member

Merhaba Mehmet Bey ,

Sizin istediğiniz tüm cevapların direk adresini Serkan Hocamız vermiş Makaleler\Exchange Server.

İyi Çalışmalar.

Gönderildi : 22/12/2008 18:15

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hüseyin bey

sizden ve Serkan bey den çok teşekkür ederim ancak makalelere baktığımda neyi hangi sırada yapacağımı bilmediğim için takılıyorum en başında da belirttiğim gibi ilk defa kurduğum için neyi ne şekilde yapacağımı bilmiyorum en azından bana sırasıyla şu makale şu makale derseniz bile bu benim işimi ciddi anlamda görür

Teşekkür ederim

Gönderildi : 22/12/2008 18:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33028
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

online destek üzerinden sorun cevaplanmıştır.

1- RUS ile yeni email policy tanımı yapılmalı

2 - yeni email default olarak ayarlanmalı

3 - firewall üzerinde gerekli portlar exch yonlendirilmeli

4 - exch için spam ve virüs programı alınmalı

5 - mx kayıtları sabit ip ye yönlendirlimeli

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/12/2008 18:43

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hakan hocam kullandığımız exchange 2007 ve rus u bulamadım

Gönderildi : 22/12/2008 20:37

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Serkan bey vermiş olduğunuz linkler için çok teşekkür ederim ancak ben bahsi geçen kısmı geçtim benim için önemli olan testten sonrası içeriden mailleşme oluyor şu an dışarıya mail atmak için ne yapmam gerekiyor ve mail yönlendirme işlemi yapıldıktan sonra ne yapmam gerekiyor

İyi çalışmalar

Gönderildi : 22/12/2008 22:26

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Makalelerden  faydalanarak Exchange 2007 kurulumunu send & receive  connector  tanımlamalarınızı vs  dıger  ayarlarınız  tamamlamış  oldugunuzu ve local de  sorunsuz  mailleştıgınızı varsayıyorum.

Domaininiz mehmet21.com olsun Internet IPniz : 85.85.85.85

* Domain  hosting  hızmetını  aldıgınız ISP ıle  goruserek mail.mehmet21.com  mx  kaydı  olusturtmalı ve bu mx  kaydının  ip adresını de 85.85.85.85  olarak  gırılmesını saglamalısınız.

* Internet  hızmetını  aldıgınız  fırma  ıle  goruserek (TT ,Superonline , Netone vs ) 85.85.85.85 ip adresınize mail.mehmet21.com  olarak PTR kaydı olusturmanız  gerekıyor.

*Firewall ınız  uzerınden 25 , 110 , 80 ve 443 ü (Mail , Owa ve Pop3) portları exchange serverınıze  yonlendırmesını yapınız.

Yukarıdaki işlemler  sonrasında dıs  domainlere mail gonderebılır ve  alabılırsınız  ancak http://www.mxtoolbox.com dan ip adresınızın  spam listelerınde  yer  alıp almadıgını  kontrol edınız  eger TT ADSL  hızmetı kullanıyor  ısenız  bloklar  halınde  ip ler  spam  listelerde  yer  almakta ve  bu  sızın  ıcın  mail gondermede  ciddi  sıkıntılar  olusturacaktır.(Eğer ozel  bir ISP den  alıyor  ısenız internet  hızmetını burada işiniz  daha  kolay  olacaktır veya G.shdsl internet  altyapısını  kullanmanız  faydalı olacaktır  kı simetrik  bır  yapıda  calıstıgı  ıcın  mail gonderme  ve  alma  hızlarınız  eşit  olacagından daha  stabil şekilde  calısacaktır.)

Bundan  sonra  mailler  direkt  olarak  sunucunuza  gelecegınden  gelecek  spam  maillerine  ve viruslu  maillere karsı ciddi anlamda  onlem  almanız  gerekcektır.

Teşekkürler.

Serkan bey vermiş olduğunuz linkler için çok teşekkür ederim ancak ben bahsi geçen kısmı geçtim benim için önemli olan testten sonrası içeriden mailleşme oluyor şu an dışarıya mail atmak için ne yapmam gerekiyor ve mail yönlendirme işlemi yapıldıktan sonra ne yapmam gerekiyor

İyi çalışmalar

Gönderildi : 23/12/2008 02:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/27/exchange-server-2007-e-mail-address-policy-uygulamas.aspx

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/12/2008 04:15

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Hepinize çok teşekkür ederim şimdi oldu dışarıya mail atabiliyorum şimdi kaldı mail hizmeti aldığımız yer ile konuşup mail yönlendirmesini yapmak yanılmıyorsam

Çok teşekkür ederim saygılarımı sunarım.

Gönderildi : 23/12/2008 14:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederiz .

Gönderildi : 24/12/2008 01:20

(@mehmettopcuoglu)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Herkese selamlar yeni konu açmak istemedim umarım doğru yapmışımdır

firewall cihazından söylediğiniz portları exchange yönlendirdim mail hizmeti aldığımız firma ile görüşüp mail yönlendirmesini yaptırdım telekomu arayıp reverse dns kaydı açtırdım kaydın açıldığına dair bilgi maili geldi şu an herşey normal görünüyor owa çalışıyor kullanıcılar birbirleri ile mailleşebiliyor dışarıya mail atabiliyor ancak dışarıdan gmail ya da hotmail hesabımdan mail atmak istediğimde aşağıdaki hata mesajı çıkıyor

Teşekkür ederim

This is an automatically generated Delivery Status Notification

Delivery to the following recipient failed permanently:

[email protected]

Technical details of permanent failure:
Google tried to deliver your message, but it was rejected by the recipient domain. We recommend contacting the other email provider for further information about the cause of this error. The error that the other server returned was: 550 550 5.7.1 Unable to relay for [email protected] (state 14).

----- Original message -----

Received: by 10.210.34.5 with SMTP id h5mr24149948ebh.161.1231146511592;
        Mon, 05 Jan 2009 01:08:31 -0800 (PST)
Return-Path: <[email protected]>
Received: from mehmet ([88.247.196.69])
        by mx.google.com with ESMTPS id 7sm4037616eyg.42.2009.01.05.01.08.29
        (version=TLSv1/SSLv3 cipher=RC4-MD5);
        Mon, 05 Jan 2009 01:08:30 -0800 (PST)
From: "Mehmet" <[email protected]>
To: "Mehmet" <[email protected]>
Subject: merhaba exchange
Date: Mon, 5 Jan 2009 11:05:53 +0200
Message-ID: <000901c96f14$d10b7d70$73227850$@com>
MIME-Version: 1.0
Content-Type: multipart/related;
 boundary="----=_NextPart_000_000A_01C96F25.94944D70"
X-Mailer: Microsoft Office Outlook 12.0
Thread-Index: AclvFM/ag1KKnjRuR22OEi5jD044JQ==
Content-Language: tr

Bu, MIME biçiminde bir çok parçalı iletidir.

------=_NextPart_000_000A_01C96F25.94944D70
Content-Type: multipart/alternative;
 boundary="----=_NextPart_001_000B_01C96F25.94944D70"

------=_NextPart_001_000B_01C96F25.94944D70
Content-Type: text/plain;
 charset="iso-8859-9"

----- Message truncated -----

Gönderildi : 05/01/2009 15:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Online Destek verilmiştir , verilen destek detayları aşağıdaki gibidir ; 

Default Receive Connector üzerinde anonim erişime izin verin ve accepted domainlere kullandığınız gerçek mail domainini ekleyin

makaleler aşağıdaki gibidir

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/05/15/exchange-2007-farkl-domainler-ekleme-accepted-domains.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/11/02/exchange-server-2007-receive-conncetor.aspx

Gönderildi : 05/01/2009 17:03

Paylaş: