Forum

information store y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

information store yedeğini alma

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
471 Görüntüleme
(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar merhaba exchange 2003 çalışıyorken information store yedeğini alabiliyorduk diye hatırlıyorum dismount etmeye gerek yok diye biliyordum yanılıyormuyum acaba şimdiden teşekkürler..

Gönderildi : 11/12/2008 23:50

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

kullandığınız yedekleme programı nedir?

ntbackup ile almaya kalkarsanız information store dudurmanız gerekir. yedek alam işlemi bittikten sonra tekrar başlatırsınız.

kolay gelsin

Gönderildi : 12/12/2008 00:02

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

ntbackup ile alıyorum çalışıyorken almanın ne gibi dezavantajları var hocam...

Gönderildi : 12/12/2008 00:06

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

ben schedule hazırlamıştım genelde gece aldırıyordum fakat çalışıyorkende alabilirmiyiz diye düşünmüştüm...

Gönderildi : 12/12/2008 00:07

(@cozumpark)

merhabalar

çalışırken de alabilirsin.

iki çeşit yedeklemesi var. online ve offline.

online exchange information store çalışırken alırsın. IF bozulmalara karşı falan kontrol edilir. kullanıcılar etkilenmez.

offline ise IF store durdurulur ve öyle alınır. bir nevi kopyalama işlemi gibi düşünün bunu da. ki öyle olur zaten. kullanıcılar o esnada mail servisinden yararlanamaz.

ben ntbakcup ile alırken genellikle servisi durdurarak alıyorum. 

kolay gelsin

Gönderildi : 12/12/2008 00:15

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam online ofline derken bunun ntbackupda bir ayarı yok dimi kişiye kalmış birşey galiba online ken en son biryerde kopyalar daha sonra mail falan almışsa göremez ofline ise tamamen yedek almış olur galiba gerçi ben schedule'a bağladım exchange serverın kullanılmadığı zaman diliminde gece 1.30'da yedek aldırıyorum bu şekilde offline almış olmuyormuyum...

Gönderildi : 12/12/2008 00:22

(@cozumpark)

hayır hayır herhangi bir ayarı yok.

eğer information store çalışırken alırsan online kapalı iken alırsan bu da offline olur.

ancak dediğim gibi offline backup biraz daha dezavantajlıdır. servisleri durdurmanız gerekir. IIS ile ilgili de servis durdurmanız gerekir gibi külfetleri var.

online alırsanız eğer normal yedekleme yapılır.

ben online alırken information store net stop ile durduruyorum ve daha sonra yedek alma bittikten sonra net start ile başlatıyorum. tabi bunlar zamanlanmış görevlerde hazır bekliyor. zamanı gelince hepsi çalışıyorlar.

bazı programlar online alamıyor diye hatırlıyorum. mesela ntbackup ile exchange information store ve system state yedeği aldırırsanız hata alırsınız. 

kolay gelsin

Gönderildi : 12/12/2008 00:30

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

sağolun mümin hocam çok iyi aydınlattınız ben online ntbackup ile alınır sanıyordum bende bundana sonra gece aldığım information store+system state yedeği başına ve sonuna netstop ve netstart zamanlaması ekliycem ozaman daha garanti olsun tekrar teşekkürler...

Gönderildi : 12/12/2008 00:48

(@cozumpark)

system state ve exchange information store aynı yedek işinde yaparsanız sorun olabilir. ama exchange yedeği alınırken information store çalışır durumda olsa da alır.

system state ayrı exchange ayrı yedek görevi tanımlayın yada.

kolay gelsin

Gönderildi : 12/12/2008 00:51

Paylaş: