Forum

Exchange baglanti p...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange baglanti problemi

27 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
822 Görüntüleme
(@EnginBacak)
Gönderiler: 169
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sistemde çok olmasada bazen kullanılar exchange server ile baglanti kurmakta sorun yasiyorlar.Client maikna ipconfig /release ve renew yapinca baglanti kuruluyor.Ben de DNS server da clear cache yaptim.Ayrica bazi kullanicilarin host una server ip ve name bilgilerini girdim.Gene ayni problemi  verdi.Bu konuda ne yapmami önerirsiniz.Sistem de exchange 2003 ve w2k3 sp2 kurulu.Client da ise winxp sp2 kurulu.Ayrıca owa baglantisi yaparkende 2 kere kullanici adi ve parola soruyor.Bunu 1 kere sormasını saglayabilir miyim?

Gönderildi : 26/03/2008 12:40

(@GokhanDOGAN)
Gönderiler: 780
Prominent Member

Merhaba

Aynı problem diger kullanıcılarda oluyor mu ? yoksa sadece belli kisilerde mi oluyor ?  exch ile baglantı koptugu sırada diger network kaynaklarına erisebiliyor mu ? problem yasayan pc lerin network baglantılarını kontrol edin ozellikle kaboyu tam oturmuyor ise rj45 switch ve pc ye bundan olabilir ?

Gönderildi : 26/03/2008 12:53

(@EnginBacak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tüm firma genelin de olmuyor.Exch ile baglanti koptugunda network baglantilarina ve map lara erisim yapabiliyor.Kabloyu da kontrol ettim ama bişey bulamadım hocam ya.

Gönderildi : 26/03/2008 12:56

(@ErtanKURUN)
Gönderiler: 686
Honorable Member

Merhaba

Bağlantı koptuğunda eventlog lara baktınızmı hata msg varmı ?  server ping atabiliyormusunuz kontrol ettinizmi?

Gönderildi : 26/03/2008 12:57

(@EnginBacak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

loglarda sadece w32 time warning mevcut bi hata göremedim.3 com unmanaged bir switch var acaba bundan kaynaklı bişey olabilir mi.Server loglarinda da bişey görünmüyor çünkü?

Gönderildi : 26/03/2008 13:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

OWA için FBA yı açarsanız iki kere şifre sorunları çözülecektir.

bağlantı sorunları için ise istemci tarafındaki logları kontrol edin çünkü her istemcide olmuyor demişsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/03/2008 13:31

(@EnginBacak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

OWA icin FBA yı nereden acicam bilgi verirseniz sevinirim.

Gönderildi : 26/03/2008 13:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

önce ca kuracak ve sertifika alacak daha sonra esm den fba yı açacaksın , bu konuda bir makale yayınlamaya çalışırım gün içerisinde .

birde bu iki kere şifre sormasını biraz açarmısın tam olarak nasıl oluyor ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/03/2008 13:47

(@EnginBacak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

FBA ile ilgili birkaç şey buldum fakat çok acıklayıcı değil.Bir de IIS restart etmek gerekiyor.Bu gün içinde hiç işime gelmez.Explorer a xx.xx.x.x/exchange yazdıgımda karsıma username parola ekranı geliyor.Bilgileri girdikten sonra owa ekranı acılırken 1 kere daha soruyor bunun çıkmasını istemiyorum.OWA da Integrated Windows Authentication yontemi kullandıgımdan kaynaklanıyor olsa gerek.Sizinde dediğiniz gib FBA yı aktif ettğim de sorun ortadan kalkıcak gibi onu da akşama yapabilirim.

Gönderildi : 26/03/2008 13:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

tamamdır .

Gönderildi : 26/03/2008 13:59

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

sorun yasayan clientlarin office surumu nedir,SP leri geceilimi exchange cache mode kullaniliyormu?ve yinede BPA kullanmanizi tavsiye ederim,cozume goturecektir.

Gönderildi : 26/03/2008 14:18

(@EnginBacak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Office 2007 ve 2003 kullanılıyor.SP yuklu değil.Cache mode aktif .

Gönderildi : 26/03/2008 14:38

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

Exchange uzerinde BPA calistirin ama bunun oncesinde problemli makinalar icin office 2007 icin sp1 2003 icin sp3 gecip bildirimisiniz,sonrasinda devam ederse BPA sonuclari paylasirsaniz sevinirim.

Gönderildi : 26/03/2008 14:44

(@EnginBacak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

BPA derken neyi kasdettiniz acaba?

Gönderildi : 26/03/2008 14:51

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

Best Practices Analyzer

Gönderildi : 26/03/2008 15:03

(@EnginBacak)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ok dir şimdi anlaşıldı saolun:)ilginiz için.

Gönderildi : 26/03/2008 16:13

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Oo Tanju bey hoşgeldiniz.

Gönderildi : 26/03/2008 16:52

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

Hoşbulduk Rahmi Hocam

Gönderildi : 26/03/2008 19:35

(@kahvecionur)
Gönderiler: 73
Estimable Member

Merhabalar,

Aynı problemle bugün ben de karşı karşıya kalmış bulunmaktayım. Ortamda Windows 2003 Enterprise Server(SP2) üzerine kurulu Exchange Server 2003 Enterprise (SP2) mevcuttur. Toplamda 500 kadar client bağlanmaktadır. Sabah iş yerine geldiğimde birçok telefon trafiğine maruz kaldım. Sorun şöyledir;

Kullanıcıların bazılarında outlooklarını açtıklarında etkialanı\kullanıcıadı şeklinde şifre ekranı çıkmaktadır. Şifre girildiği halde tekrar tekrar sormaktadır. Şifreyi resetliyorum sorun düzelmiyor. Sorunu araştırdığımda ise Kerberostan kaynaklı olabileceğini gördüm. Kullanıcıları etkialanı\kullanıcıadı şeklinde değilde hostname\kullanıcıadı şeklinde yazıp, şifresini girdiğimde exchange`e bağlantı kurabildiklerini gördüm. Şimdi sormak istediğim daha önceden etkialanı\kullanıcıadı şeklinde giriyorken nasıl bir problemle karşı karşıyayım da hostname\kullanıcıadı şeklinde girdiğimde ancak kabul ediyor? Ayrıca event id`de görülen problem aşağıdaki gibidir.

The kerberos client received a KRB_AP_ERR_MODIFIED error from the server host/makineadi.domain.com.tr.  The target name used was . This indicates that the password used to encrypt the kerberos service ticket is different than that on the target server. Commonly, this is due to identically named  machine accounts in the target realm (DOMAIN.COM.TR), and the client realm.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 28/12/2010 16:46

Sayfa 1 / 2
Paylaş: