Forum

local ve nette pop3...

Bildirimler
Hepsini Temizle

local ve nette pop3 den mail alamama

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
444 Görüntüleme
(@muratpektas)
Gönderiler: 164
Reputable Member
Konu başlatıcı

herkese selamlar.

üzerinde ad, dns ve dhcp kurulu bir serverımız da vmware a 2003 stnd r2 kurup bu servera da exchange 2003 kurdum.  domain ismimiz xxx.local şeklinde mail adresimiz xxx.com dns de xxx.com açıp bu alan içine mx kaydını oluşturdum ve ip olarak sabit dış ip mi girdim. birde xxx.local da mx kaydı oluşturup buraya ip olarak mailin local ip sini girdim.

şimdi sorum şu. bu ayarlardanmıdır bilemiyorum. serverlardaki outloklar hariç clientlar daki outloklarda pop ve smtp olarak mail.xxx.com girdiğimde pop servisi çalışmıyor smtp çalışıyor. ama mail.xxx.local olarak pop ayarını girersem sorun yok. ayrıca şirketimizde fortinet 60b olup pop smtp mail servera tcp ve udp dns servera yönlendirilmiş durumda.

burada mail.xxx.com a ping attığımda dış ip me atıyor. şunu anlıyorum smtp portunu kullanan clientlar mail göndermek için dışarı çıkıp(yanie nete) tekrar içerimi (fortinetten local mail server) giriyorlar. ve pop a bağlanmak için yine aynı mantık mı var.?

Gönderildi : 05/12/2008 02:19

(@arifbozdemir)
Gönderiler: 14
Active Member

arkadaşım sana şöyle bir yardım edebilirim. gecen bende bu problemleri yaşadım ama exchange için değil merak mail server içindi. ben bir win2003 ent kurdum.sonra bi merak mail daha sonra domain aldığım sitenin dns kayıtlarına girererk iki tane kayıt actım ve ip kısmına dış modemin ipsini yazdım. mail.xxxxx.com =ip gibi. sonra modeme girip nat ayarlarından port olarak 25 ve 110 portlarını merak maili hangi servera kurduysam onun ipsini yazdım.daha sonra outlok express veya microsoft outloktan ayarlara gelerek incomin ve outgoing kısmına mail.xxxx.com yerine merak mail server yüklü olduğu ip yi yazarak çalıştırdım. Merak mailin serverdanda servislerinden pop3, ve smtp portalarını çalışıtır duruma getirdi. ben local networkte olduğum için bunu yaptım. ama dışardan birisini ayarı mail.xxxxx.com olacak. sonra web den erişim için modemin nat ayarlarından 32000 portunu acarak mail servera yönlendirdim . merak mail serverında servislerinden web servisini çalıştırdım.

Gönderildi : 05/12/2008 03:15

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

mail.xxx.com olarak actıgınız dns kaydının ip adresını sunucunuzun local ip si  olarak degıstırdıgınızde problem cozulecekdır. (Tabı mx  ve Ptr kayıtları port yonlendırmelerının vs  tamam oldugunu farzedersek.)

Teşekkürler.

herkese selamlar.

üzerinde ad, dns ve dhcp kurulu bir serverımız da vmware a 2003 stnd r2 kurup bu servera da exchange 2003 kurdum.  domain ismimiz xxx.local şeklinde mail adresimiz xxx.com dns de xxx.com açıp bu alan içine mx kaydını oluşturdum ve ip olarak sabit dış ip mi girdim. birde xxx.local da mx kaydı oluşturup buraya ip olarak mailin local ip sini girdim.

şimdi sorum şu. bu ayarlardanmıdır bilemiyorum. serverlardaki outloklar hariç clientlar daki outloklarda pop ve smtp olarak mail.xxx.com girdiğimde pop servisi çalışmıyor smtp çalışıyor. ama mail.xxx.local olarak pop ayarını girersem sorun yok. ayrıca şirketimizde fortinet 60b olup pop smtp mail servera tcp ve udp dns servera yönlendirilmiş durumda.

burada mail.xxx.com a ping attığımda dış ip me atıyor. şunu anlıyorum smtp portunu kullanan clientlar mail göndermek için dışarı çıkıp(yanie nete) tekrar içerimi (fortinetten local mail server) giriyorlar. ve pop a bağlanmak için yine aynı mantık mı var.?

Gönderildi : 05/12/2008 03:45

(@muratpektas)
Gönderiler: 164
Reputable Member
Konu başlatıcı

ilk başta mail.xx.com un ipsi dns de xx.com altına local ip idi. ama bazı okuduğum makalelerde dış ip yazın diyor. peki bunun mantığı nedir. dışarıdan owa veya yine outlook ile erişebilmek için mi.

Gönderildi : 05/12/2008 11:15

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Local ip adresini yazmanız doğru olacaktır. Dış ip adresini girdiğinizde istemci bilgisayarı en son nokta olan şirket router a gidecek ve oradan tekrar route izleyerek bağlantıyı kuracaktır. ISP yönlendirmeleriniz zaten doğru ise dışarıdan gelen kullanıcılar hiçbir şekilde etkilenmeyecektir.

Gönderildi : 08/12/2008 06:34

Paylaş: