Forum

Exchange 2003 onlin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 online backup-restore hakkında

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
414 Görüntüleme
(@aylinyildiz)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar yeniden,

Benim bir mail serverım var, win2k DC üzerinde Exchange 2003 çalışıyor. 2-3 soru sormak istiyorum bununla ilgili, hem de cok bilgim olmayan exchange hakında fikir cimnastigi yapmak istiyorum.Bu senaryolar için sorun olmaz , olur demeniz yeterlidir.

Elimde online backup ı alınmış Exchange database oldugunu farzedelim, aşağıdaki senaryolara göre

1.Mail serverıma format atıp yine aynı şekilde AD backupdan donerek win2k Dc kursam, Exchange in  backup ını restore ederken sorun yaşarmıyım?

2.Mail serverın AD yapsını bir sekilde Win2003 e gecirsem AD backupını aldıktan sonra, format atıp win2003 kursam AD backup restore etsem,  Exchange in  backup ını restore ederken sorun yaşarmıyım?

3.Başka bir donanıma win2k3 AD kurup üzerine Exchange 2003 yapıp Exchange database inden restore ederken sorun yaşarmıyım

Gönderildi : 20/11/2008 17:43

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

1)W2K kurdunuz,AD Backup'ını restore yaptınız.Ek olarak üzerine Exchange 2003'ü kurduktan sonra Exchange Backup'ını restore ederek bir problem yaşamazsınız.

2 ve 3)Eğer geçiş planlıyorsanız ve bu işi problemsiz yapmak istiyorsanız,W2K Dc'nin dışında başka bir donanıma ADC kurarak W2K3 ve Exchange kurup rolleri,mbx'ları taşıyabilirsiniz.Aynı zamanda sizin söylediğiniz şekilde Exchange 2003 kurduktan sonra full backup'ınızı restore yapabilirsiniz.Bir problem olmaz.

Gönderildi : 20/11/2008 18:06

(@aylinyildiz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam cok tesekur ederim,

VMWare de calısyorum soyle bir sorunum var, ya da calısma sekline akıl erdiremedigim bir durum var?

Şöyle anlatırsam daha acık olcak

Exchange 2003 online backup aldım, sonra bir mailboxdaki butun mailleri outllok pop3 clienta cektim mailbox da mail kalmadı. Sonra backup ı restore ettimki bakalım o mailbox dolumu gelecek diye. Restore hata vermedi fakat mailbox yine boştu. Bu sefer exchange MDBDATA klasorunun icini komple sildim ve sonra restore ettim o zaman mailbox daki mailler geri geldi.

Restore işleminde MDBDATA nın içi tamamen boşmu olmalı, sorun bundan mıdır?

Gönderildi : 20/11/2008 18:39

(@Anonim)

Peki Restore yaparken Overwrite seçeneğini seçtin mi?Ve tek bir MBX mı yoksa bütün database'i mi geri döndün?

Gönderildi : 20/11/2008 19:00

(@aylinyildiz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

evet sectim ve mbx store u ve public storu ve log dosyalarını da sectim.

Gönderildi : 20/11/2008 19:08

(@Anonim)

O mbx'a ait olan maillerin gelmesi gerekirdi.Ancak tek bir MBX senaryosun deniyorsan RCG kullanımınıda araştırmanı tavsiye ederim.Senin şu anda denemiş olduğum yöntemi genelde bütün bir MBX databaseini geri dönmek için kullanıyoruz.Tek bir Mail ve MBX için Recovery Storage kullanımı ve Dial Tone Recovery uygulamasına da göz at derim.

Gönderildi : 20/11/2008 19:22

(@aylinyildiz)
Trusted Member
Konu başlatıcı

tamamdır hocam tesekkur ederim

Gönderildi : 20/11/2008 21:27

(@Anonim)

Kolay Gelsin..

Gönderildi : 20/11/2008 22:13

Paylaş: