Forum

exchange server2003...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange server2003 te ikinci mail grubu

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
475 Görüntüleme
(@ismailalkurt)
Gönderiler: 176
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Ben exchangeyi hem local kullanıcılar için (a.com) hemde dış isp den gelen mailleri exchangeye yönlendirmek istiyorum(mail.b.com.tr)

Exchange server 2003 te ayrı ayrı iki tane mail hesapları oluşturabilir miyim?

Bu işlemi nasıl yapabilirim

Gönderildi : 23/03/2008 05:27

(@alikorkmaz)
Gönderiler: 34
Eminent Member

Meraba,

Hangi mail server sistemini kullandiginizi yazmamissiniz. 

1-Eger Exchange 2003 std/ent server kullaniyor iseniz,  maillerin direk isp'den elinize ulasmasi ve exchange mail box'larina dusmesi icin, client'larda exchange hesabinin yanina, pop3 hesaplarinida tanimlamalisiniz. Bu asamada diger bir uygulamada, ISP nizle goruserek, mailleri direk sizin exchange'inize forward etmelerinide ister ve AD kullanicilarinin ozelliklerinde SMTP adres leri olarak  a.com degilde, b.com seklinde tanimlama yapar iseniz, client tarafinda sadece ve sadece exchange hesabini tanimlamaniz yeterli olacaktir. Tabi bu ikinci onerdigim yontemde, sirket olarak disariya attiginiz maillerin, direk sizin exchange server'inizdan cikmasini saglayabileceginiz gibi, spam'lara takilmasin diye ISP niz uzerindende maillerinizi atmayi saglayabilirsiniz. Icerdeki exchange server'in ISP uzerinden mail atmasini saglamak icin  STMP Connector yapmaniz gerekmektedir. Eger ben kendi icerdeki server'imdan maillerimi direk internete gonderirim derseniz telekomdan reverse dns kaydi yapmanizi oneririm.

2-Eger Exchange 2003 SBS kullaniyor iseniz,  AD'de kullanicinin ozelliklerinde SMTP adreslerini b.com olarak degistirin ve SBS ile birlikte gelen pop3 connector ozeligini kullanin. Disariya mail atma konusu ise 1. madde'de yazdiklarim ile aynidir. Bu durumda kullanicilara sadece exchange hesaplarini tanimlamaniz yetecektir.

-Pop3 connector nasil tanimlanir, smtp connector nasil tanimlanir gibi sorulariniz olursa onlarla ilgili Hakan Bey'in yada diger Degerli arkadaslarin guzel makaleliri vardi sanirim. Bulamaz iseniz yine burdan benim ve arkadaslarimin yardimlari olacaktir.

Gönderildi : 23/03/2008 06:45

(@ismailalkurt)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler.Makaleleleri buldum.Fakat ben dış maillerle iç maillerin mailbozlarının farklı olmasını istiyorum.

Mesela ismail kullanıcısı iç  mailde aktifse dış maildede aktifleştirmek istersem mailler ismail mailboxuna düşecek.

İkinci yöntem ismail kullanıcısına hiç dokunmayıp ialkurt diye bir user açarsam ki zaten 50 user var buna birde 30 user eklersem exchange user hatası verecektir.:Nasıl yapmalıyım.

Yada ayı kullanıcıda pop3 connectorunun ismini değiştirmem mi gerekiyor.

Birde pop3 connector il smtp connector yapmam damı gerekir.

eğer ki bunları yapabilirsem exchangede spam ayarlarını nasıl yapabilirim.

Gönderildi : 23/03/2008 16:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

e-mail policy kısmına iki mail adresini eklemeniz ve dış mail domain adı içi mx olarak sizin sabit ipnizi yazmanız yeterli .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/03/2008 23:42

(@ismailalkurt)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Bu işlemler sırasında pop3 connectorü yaptıktan sonra smtp connectorude yapmamız gerekiyor mu?

Gönderildi : 24/03/2008 12:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

mail göndermek için smtp connector şart değil tabiki maili kendi exchange sunucunuz yolluyor ise .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/03/2008 02:18

Paylaş: