Forum

exchange 2013 dış d...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2013 dış dünyaya açmak

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
937 Görüntüleme
(@DenizVerman)
Gönderiler: 1289
Noble Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar exchange 2013 dış dünyaya açmak aşağıdakilerden hangisini içerde hangisini domain register ettiğimiz isp de, hangisi internet hizmeti aldığımız isp de yaptırmamız hangisi local dns üzerinde yapmamız gerekmektedir acaba,

mx kaydını domaini register ettiğimiz isp üzerindeki dns panelindenmi yapacağız?

spf kaydını domain register ettiğimiz isp üzerindeki dns panelindenmi yapacağız?

reverse dns kaydını internet hizmetini satın aldığımız isp üzerindemi yapacağız(superonline metro ethernet)

ad nin kurulu olduğu sunucuda kurulu olan lokal dns üzerinde domain adıyla aynı kayıtlar açıp burdada yine mx spf kayıtlarıda yapmam gereklimidir,

yada hiç domani register ettiğim yerden godady den ayrıca dns yönetim hizmeti almadan domaini direk superonline ın bana vermiş olduğu ip adresi üzerinden name server bilgillerini doldurmalıydım.

makaleleri inceledim fakat buraları netleyemedim .

Gönderildi : 02/11/2018 01:24

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

arkadaşlar exchange 2013 dış dünyaya açmak aşağıdakilerden hangisini içerde hangisini domain register ettiğimiz isp de, hangisi internet hizmeti aldığımız isp de yaptırmamız hangisi local dns üzerinde yapmamız gerekmektedir acaba,

mx kaydını domaini register ettiğimiz isp üzerindeki dns panelindenmi yapacağız?

spf kaydını domain register ettiğimiz isp üzerindeki dns panelindenmi yapacağız?

reverse dns kaydını internet hizmetini satın aldığımız isp üzerindemi yapacağız(superonline metro ethernet)

ad nin kurulu olduğu sunucuda kurulu olan lokal dns üzerinde domain adıyla aynı kayıtlar açıp burdada yine mx spf kayıtlarıda yapmam gereklimidir,

yada hiç domani register ettiğim yerden godady den ayrıca dns yönetim hizmeti almadan domaini direk superonline ın bana vermiş olduğu ip adresi üzerinden name server bilgillerini doldurmalıydım. 

merhaba,

mx ve spf kaydını, harici bir durum yok ise, domain register ettiğiniz firma tarafında dns kayıtlarını gerçekleştirmelisiniz.

rdns için superonline tarafına bir talep maili veya çağrı yapmanız yeterli.

godady vb. bir hosting firmasında dns hizmetini konumlandırın, ns tarafını kendi yapınızda tutmanızı önermem.

kayıtlar sonrası, gerekli portların firewall üzerinde açılması gerekmekte.

talebiniz ile ilgili referans adresler fikir verecektir.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2012/07/29/exchange-mail-serveri-dis-dunyaya-acmak-exchange-2013-exchange-2010-exchange-2007.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/05/30/exchange-server-2010-outlook-anywhere.aspx

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/11/2018 03:18

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

merhaba,

mx ve spf kaydını, harici bir durum yok ise, domain register ettiğiniz firma tarafında dns kayıtlarını gerçekleştirmelisiniz.

rdns için superonline tarafına bir talep maili veya çağrı yapmanız yeterli.

godady vb. bir hosting firmasında dns hizmetini konumlandırın, ns tarafını kendi yapınızda tutmanızı önermem.

kayıtlar sonrası, gerekli portların firewall üzerinde açılması gerekmekte.

talebiniz ile ilgili referans adresler fikir verecektir.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2012/07/29/exchange-mail-serveri-dis-dunyaya-acmak-exchange-2013-exchange-2010-exchange-2007.aspx

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/05/30/exchange-server-2010-outlook-anywhere.aspx

Turan bey teşekkürler ad üzerindek dns dede aynı domaini açıp burdada mx spf kayıtlarını girmeliyimmi peki. global dns deki kayıtlar ile aynı şekilde.

Gönderildi : 02/11/2018 03:48

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

birde exchange de receive connector ve send connector portlarını 25 yerine 587 yaparsam firewall üzerinden sadece 587 portuna izin vermem yeterli değilmidir , yada 25 portunu değiştirmem exchange in çalışma mantığını bozarmı.

Gönderildi : 02/11/2018 20:52

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar exchange 2013 dış dünayaya açma işlemlerini aşağıdaki yaptım fakat owadan denediğimde mail gönderiyor ama almıyor,

25,587,110,143,993,995(tcp) portları dışarıdan içeriye exchange server ip sine natlandı, 

yine 53 udp/tcp portları içerideki ad server ip sine natlandı.

exchange 2013 de receive connector default frontend exchangesrv isimli editlenerek anonymous users seçili olduğu kontrol edildi.

local dns de dış domain adıyla zone oluşturlup mail a mx autodiscover ve srv kayıtları oluşturuldu

domainin global dnsi üzerinde yine mail mx mail a autodiscover srv kayıtları oluşturuldu.

internet hizmeti aldığımız isp de ptr reverse dns kaydı oluşturuldu.

bu arada exchange 2013 server üzerinde ipv6 kapattım receive connectordede ipv6 satırlarını sildim.

eksik olan ne kaldı anlayamadım

birtürlü mail alamıyorum.

Gönderildi : 04/11/2018 14:24

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

• Mx kayıtlarını Domain Hostinginizin  bulunduğu  panelde  oluşturmanız  gerekmekte.
  • Spf  kaydını   Domain Hostinginizin  bulunduğu  panelde  oluşturmanız  gerekmekte.
  • Autodiscover kayıtılarını Domain Hostinginizin  bulunduğu  panelde  oluşturmanız  gerekmekte.
  • Port yönlendirmesi  olarak 25,587 ve owa için 443  yeterli diğer portlara  gerek yok. ( Güvenlik zaafiyeti  oluşturursunuz )
  • Mail gönderiminde  kullanacağınız ip adresinin mutlaka blacklist kontrolu yapılmalı.  Metro Ethernet kullanıyorsanız  mutlaka  ISP'de size  tanımlı bir ip bloğu vardır mail  gönderimlerinizi mümkünse  blokta  bulunan  farklı bir ip ile  yapın. ( DSL vb  bir  hat  kullanıyorsanız zaten statik ip'niz Blacklistlerde  olduğu için  sorun yaşayacaksınız. Dsl  hat  kullanıyorsanız smarthosting  mutlaka  kullanmanız  gerekli ayrıca  dsl'de  problem olması durumunda  maillerin kaybolmaması için ETRN  hizmeti de  kullanın.
  • Mutlaka  ama mutlaka güvenlik için  gerekli yapılandırayı yapın en kullanılabilir ve  güvenli  yöntem Exchange'in önüne Mail Gateway yapılandırması ( Firewall üzerinde 25/587 portlarını mail gateway ip  adresine  yönlendireceksiniz  MG  gelen maillerde spam/virus  vb  filtrelemeleri yaptıktan sonra  mailleri Exchange Server'a  iletmelidir. Ciddi spam ve  virus  sorunları  yaşarsınız.

mxtoolbox dan domaininiz  kontrol edin mx  kaydında  düşük  değer  daha  önceliklidir. Düşük olan değer'de mail  hostingi için  Firewallınız  üzerinde  kullanacağınız  ip adresini  görmelisiniz.

arkadaşlar exchange 2013 dış dünayaya açma işlemlerini aşağıdaki yaptım fakat owadan denediğimde mail gönderiyor ama almıyor,

25,587,110,143,993,995(tcp) portları dışarıdan içeriye exchange server ip sine natlandı, 

exchange 2013 de receive connector default frontend exchangesrv isimli editlenerek anonymous users seçili olduğu kontrol edildi.

local dns de dış domain adıyla zone oluşturlup mail a mx autodiscover ve srv kayıtları oluşturuldu

domainin global dnsi üzerinde yine mail mx mail a autodiscover srv kayıtları oluşturuldu.

bu arada exchange 2013 server üzerinde ipv6 kapattım receive connectordede ipv6 satırlarını sildim.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 04/11/2018 19:37

(@turancoskun)
Üye

Deniz bey,

gönderim yapamadığınız mail adresine, gelen hata mesajını nedir ? bkz. ndr

ayrıca portal üzerinde buna benzer referans postlar mevcut, incelediniz mi ?

http://www.cozumpark.com/forums/thread/523120.aspx

Cumhur hocada belirtmiş, bu kadar port açmanıza gerek yok, gerekenleri ekleyin yeter.

ns tarafı sizde olmayacağından, dns portunu public trafiğine açmayın.

telnet ile smtp portu ile dns kayıtlarınızın doğruluğunu test ettiniz mi ?

eksik olan bölümünüz, bilgi ve tecrübe eksikliği.

exchange tarafında eğitim alabilirsiniz, online olarak Hakan hocanın eğitim serisini öneririm.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/529894.aspx

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/11/2018 03:58

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

Mx vs hepsini test ettim hiç bir sorun yok mail gönderiminde teste aşağıdaki yanıt geri dönüyor;

Uzak sunucunun yanıtı şuydu:

451 4.7.0 Temporary server error. Please try again later. PRX4

Gönderildi : 05/11/2018 04:08

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar;

Exch üzerindeki  2  kullanıcı ile  local test'de  durum nedir  gönderilebiliyor mu ?

Mx vs hepsini test ettim hiç bir sorun yok mail gönderiminde teste aşağıdaki yanıt geri dönüyor;

Uzak sunucunun yanıtı şuydu:

451 4.7.0 Temporary server error. Please try again later. PRX4

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 05/11/2018 04:47

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Server configurasyonun yapıldığı bölümde, (outlook anywhere ayarını yaptığımız bölüm) sunucunun internal ve external için dns sorgusu yapmak için hangi network kartını kullanacağı bölümdeki ayarları kontorl edebilirmisiniz? Orada aktif network kartını seçip DNS sunucu IP adreslerinizin ilgili pencereler içerisinde gözükmesini sağlayabilirmisiniz?

Tabi sunucunuz bu DNS sunucular üzerinden dış dünyadaki mail sunucuların IP adresini buluyor olabilmeli ve dışarı doğru 25 portunu kullanmasına izin vermiş olmanızda gerekmektedir.  

Test için ps'de aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz

Resolve-DnsName -Name cozumpark.com -Type MX | ft -auto

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/11/2018 12:10

(@DenizVerman)
Noble Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar herkese çok teşekkür ederim,

sorunumu çözdüm aşağıdaki makaleden yararlanarak muhtemelen region locate vs ayarından yapmış düzeltince burdaki ayarları rahatça mail alabildim;

https://wiki.maestropanel.com/error-in-processing-the-server-response-was-4-7-0-temporary-server-error-please-try-again-later-prx4/

Gönderildi : 06/11/2018 04:51

(@turancoskun)
Üye

hayırlı olsun, geri bildirim için teşekkürler.

aslında exchange kurulum makalelelerinde bu durum not olarak düşülür, portal üzerinde Recep hocanın makalesinide inceleyebilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2017/08/06/exchange-server-2016-kurulum-ve-konfigurasyonu-bolum-1-kurulum-ortamini-hazirlama-ve-kurulum.aspx

Gönderildi : 07/11/2018 02:33

Paylaş: