Forum

Exchange 2016 DAG y...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange 2016 DAG yapısı Failover Hakkında

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
815 Görüntüleme
(@alsnyldrm)
Gönderiler: 70
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Birçok makale ve belge okumama rağmen aklımda ki soru işaretini kaldıramadım, bu yüzden siz bilgi sahibi arkadaşlara danışmak istedim.

Exc. 2016 üzerinde üç sunucu ile DAG yapısı oluşturmak istiyorum.

Anladığım kadarıyla üç sunucu da makul olan 1 active 2 passive sunucu.

Anlamadığım konu ise;

EX1 EX2 EX3 sunucularım var, clientlerim kime login olacak veya failover olduğu vakit diğer sunucuya gitmesi gerekecek bu IP adresini nasıl vereceğiz.

Normalde bildiğim kadarıyla failover üzerinden IP adresleri tanımlanması gerekiyor fakat birçok makale ve belgede bu bilgiye erişemedim.

Sabit bir IP adresi olması gerekiyor ki  dışarıdan bağlanan kullanıcıları port forword ile sunucuma göndereyim.

Yardımcı olmanız dileğiyle.

Teşekkürler.

Gönderildi : 05/03/2018 16:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Böyle bir yapı için NLB cihazınızın olması gerekiyor, NLB tek bir ip üzerinden hem autodiscover için hemde mail, webmail , outlook vs her ne diyorsanız outlook ve cep telefonu bağlantılarını karşılar. Yani özetle NLB yok ise DNS üzerinde 3 tane autodiscover, 3 tane mail kayıdı vardır, bir node down olur ise dns den onu elle silmelisiniz ama yinede istemciler bir süre daha diğer sunuculara bağlanamaz çünkü dns cache süresi vardır, bunun için ilgili A kayıtları için dns cache süresini düşürebilirsinz, örnek 10dk yaparsanız maksimum kesintiniz 100 istemci için örnek 30-40 için 10dk olur.

Yani bu işin doğrusu NLB kullanmanız ama pahalı ürünler olduğu için insanlar dns kullanıyor ki bu durumda yukarıdaki senaryonuzda kesinti kaçınılmaz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/03/2018 05:04

(@alsnyldrm)
Gönderiler: 70
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan bey;

Bilgilendirmeniz için teşekkürler, ayrıca tanıştığıma çok memnun oldum.

Windows NLB servisi ile bu iş çözülebilir mi?

Gönderildi : 06/03/2018 18:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Bende memnun oldum,

Exch 2016 NLB desteklemiyor, ancak ek sunucu kullanırsanız yani exchsnge sunucuları değil ek iki windows server lisansı satın alırsanız evet bunu yapabilirsiniz ama tavsiye etmiyorum çünkü windows nlb çok başarılı değil.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/03/2018 01:17

Paylaş: