Forum

Exchange 2010 DAG v...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 DAG ve failed suspended dan kurtulamama

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
495 Görüntüleme
(@sinanustun)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yapımızda 5 Adet Exchange 2010 var. 3 tanesi Mailbox server (DAG), 2 taneside HUB/CAS. Serverlar Hyper-V üzerinde ve IBM Storage üzerinde durmakta. Pazartesi günü tüm şirkette bakım amaçlı şebeke elektriğini kestiler. Fakat yanında Sistemlerin bağlı olduğu UPS'leride bilgi vermeden kapatmışlar. TÜm yapı kapandı ve tekrar elektrik verdiler. MBX02 isimli Mailbox server haricindeki tüm sanallar açıldı. Bu server açıldığında Database'lerin kopyalarının durduğu D: ve Logların durduğu E: sürücülerini göremedi. Bir kaç komut ve kapatıp açmadan sonra D ve E sürücülerini gördü. Bu server üzerindeki databaseler failed and Suspended durumuna düştü. Normalde seeding yaparak düzeltiyordum ama bu sefer disklerde fiziksel hasar yüzünden yapamıyor görünüyor.

Aklıma gelen seçenekler :

• Yeni bir disk oluştur ve databaseleri buraya aktar. Ama gördüm ki tüm DAG üyelerinde database'ler aynı harfteki sürücü ve path de olması gerekiyor. Tek serverda bu yapılamıyor.  https://technet.microsoft.com/en-us/library/dd979782.aspx
  • Veeam ile backup alıyorum. En son yedekten MBX02'yi dönsem olur mu? Ne gibi sorunlar yaşayabilirim.
  • D ve E sürücülerinin içindeki database ve logları yedeklesem ve yeni oluşturacağım sanal disklere kopyalasam olur mu?
  • Bu server üzerindeki failed and suspended görünen databaseleri Remove komutu ile silsem ve yeni diskler ile tekrar dahil etsem ?
  • Başka ne gibi seçeneklerim olabilir ?

Şimdiden değerli yardımlarınız için teşekkürler.

Gönderildi : 23/01/2018 15:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Eğer MBX02 de sadece kopya db ler var ise bunları EMS veya EMC üzerinden silip tekrar eklemeniz yeterli, seeding işlemi için tutarlı bir log bütünü olmalı, sizde o olmadığ için seeding işlemini sıfırdan yapmalısınız, yani önce mevcut edb kopyalanacak sonra loglar kopyalanacak.

Ek olarak MBX02 de aktif bir db var ise bu zaten şu anda dismount tur ve muhtemel veri kaybı vardır, bu durumda diğer kopyaları mount etme şansınız oldu mu?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/01/2018 12:03

(@sinanustun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan bey merhaba,

Evet sadece kopyalar var. Sorun iki diskten de kaynaklı olabileceği için (UPS'in kapatılması), D ve E volume'larını silip tekrar yeni D ve E oluştursam, eski diskteki klasör yapısınıda oluştursam MBX02'yi açsam, bahsettiğiniz işlemi yapabilirmiyim ? Exchange eski disklerin GUID'lerini arar mı yada GUID'e bakıyor mu?

Gönderildi : 24/01/2018 12:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

o zaman sorun yok, diskleri silin yeni disk atayın, aynı letter verin sonra kopya ekleyin yeter.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/01/2018 12:59

(@sinanustun)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan bey çok teşekkürler.

Gönderildi : 25/01/2018 13:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim.

Gönderildi : 27/01/2018 00:42

Paylaş: