Forum

Exchange Mail Alma ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Mail Alma Sorunu

12 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
751 Görüntüleme
(@fatiihdemiir)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar,

Exchange 2013 kurulumunu gerçekleştirdim. Dışarıya mail gönderiyor ama dışarıdan mail alamıyoruz. Mail gönderirken adres bulunamadı şeklinde hataya uğruyor. Sebebi ne olabilir ? Mx ve hostA kayıtlarını mı kontrol etmek gerekir ?

Teşekkürler.

Gönderildi : 14/09/2017 16:47

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar ;

Msdos ekranını  açıp  aşağıdaki  komutları çalıştırıp sonuclarını  aktarır mısınız ?

nslookup  ENTER

server 8.8.8.8  ENTER

set type=mx   ENTER

mailalamadığınızdomain.com ENTER

Selamlar,

Exchange 2013 kurulumunu gerçekleştirdim. Dışarıya mail gönderiyor ama dışarıdan mail alamıyoruz. Mail gönderirken adres bulunamadı şeklinde hataya uğruyor. Sebebi ne olabilir ? Mx ve hostA kayıtlarını mı kontrol etmek gerekir ?

Teşekkürler.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 14/09/2017 17:47

(@fatiihdemiir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

nslookup;

Default server: DC bilgisayar adı

Addres: DC IP adresi şeklinde çıktı veriyor.

server 8.8.8.8;

Server: google-public-dns-a.google.com 

Address: 8.8.8.8 şeklinde çıktı veriyor.

set type=mx

gmail.com;

Non-authoritative answer:

gmail.com  Mx preference  = 5 , mail exchanger = gmail-smtp-in.l.google.com şeklinde çıktı veriyor.

Teşekkürler.

Gönderildi : 14/09/2017 18:29

(@cumhuraltan)
Üye

Selamlar ;

gmail.com yerine  kendi domain adresinizi  yazarak mx  kayıtlarınızı kontrol edeceğiz. yada  direk domain  adını  paylaşırsanız daha  detaylı kontrol de  yapabiliriz.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 14/09/2017 18:52

(@fatiihdemiir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar ;

gmail.com yerine  kendi domain adresinizi  yazarak mx  kayıtlarınızı kontrol edeceğiz. yada  direk domain  adını  paylaşırsanız daha  detaylı kontrol de  yapabiliriz.

Kendi domain adresimiz (corpupp.net) ile yapılan sorgulamada şu çıktı alınıyor.

Mx preference = 10 , mail exchanger = mailstore1.secureserver.net

Mx preference = 0 , mail exchanger = smtp.secureserver.net

Bu arada domain adının godady üzerinden alındığını belirtmek isterim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 14/09/2017 19:01

(@cumhuraltan)
Üye

Selamlar Fatih Bey ;

Domain kontrol panelinizden mx preference  değerlerini siz mi  oluşturdunuz ? Mail  alımına  başlamak için  mx  kayıtlarına  kendi  sunucunuzun  public ip  adresini  girerek  domain adınıza   atılan  maillerin  sizin  sunucunuzun  ip  adresine  yönlenmesini  sağlamanız  gerekmektedir.

Selamlar ;

Kendi domain adresimiz (corpupp.net) ile yapılan sorgulamada şu çıktı alınıyor.

Mx preference = 10 , mail exchanger = mailstore1.secureserver.net

Mx preference = 0 , mail exchanger = smtp.secureserver.net

Bu arada domain adının godady üzerinden alındığını belirtmek isterim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 14/09/2017 19:54

(@fatiihdemiir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet. Şuan denemeler yapıyorum. Mx kayıtlarını da oluşturmuştum.

Host A kaydını public Ip adresi ile oluşturdum. Mx kaydını da bu oluşturduğum Host A kaydını göstererek yapılandırdım. Modem üzerinde ise gelen istekleri Exchange Ip'sine yönlendirdim. 

Ek olarak; godady üzerinde dns panelinde A ve MX kayıtlarını da aynı şekilde düzenlemem gerekir mi ?

Gönderildi : 14/09/2017 20:01

(@cumhuraltan)
Üye

Selamlar ;

Port yönlendirmeleriniz  çalışmıyor  kontrol ettiğimde 25 ve 587 numaralı portlarınız  kapalı bu  durumda  mail alamıyor  olmanız  gayet  normal  portal uzerinde  exchange server ve  mail sistemleri  hakkında  çok detaylı makaleler  mevcut  ilk  etapta  onları okuyarak kendinize  bir  checklist oluşturun ve  planlamanızı  yaparak başlayın derım  Mail  altyapınızı Exchange  üzerine taşımak  ciddi bir  yapılandırma  süreci ister  planlamanın A dan Z ye  yapılması  gerekir ki mail  almaya  başlamanız ile bitmiyor  maalesef . Yapılandırma nın yanında  güvenlik  vb gibi  oldukça  farklı detayları da  planlamanız  gerekmektedir.

Gönderildi : 14/09/2017 20:26

(@fatiihdemiir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Godady üzerinde A ve Mx kaydını, DNS Manager üzerindeki gibi yapılandırdım. Sonuç olarak şuan mail alabiliyoruz ve de atabiliyoruz. Port açma işlemlerini çok önceden yaptırmıştık. Bazen kapalı bazen açık gösteriyor.

Teşekkürler.

Gönderildi : 14/09/2017 20:47

(@cumhuraltan)
Üye

Selamlar Fatih Bey ;

Production ortamında bazen  kapalı bazen açık gösteriyor diye bır  durum olabilir mi sizce ? Ya açıktır  , Ya  kapalıdır bazen açık bazen kaplı  oluyor ise bu ciddir  bir problemdir. Genel müdüre  atılan çok önemli bir mailin  portun kapalı olduğu ana  denk gelip  reject edilmesi vb  bir  problemden  ötürü mailin ulaşmaması gibi bir senaryo olduğunu varsayın  bu durumda ciddi bir  sıkıntı yaşarsınız.

Godady üzerinde A ve Mx kaydını, DNS Manager üzerindeki gibi yapılandırdım. Sonuç olarak şuan mail alabiliyoruz ve de atabiliyoruz. Port açma işlemlerini çok önceden yaptırmıştık. Bazen kapalı bazen açık gösteriyor.

Teşekkürler.

Gönderildi : 14/09/2017 21:50

(@fatiihdemiir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Söylediklerinizde haklısınız. Port sorgulaması yaptığımda açık/kapalı durumu değişebiliyor gerçekten.

Exchange'i gerçek anlamda kullanmıyoruz aslında. Test/demo amaçlı kullandığımızı söylemeyi unutmuşum kusura bakmayın 🙂 

İlginize teşekkürler.

Gönderildi : 15/09/2017 12:29

(@cumhuraltan)
Üye

Selamlar ;

Test/Demo için ise  tamam en fazla  test  sonucları  yanıltıcı olma  ihtimali var 🙂

Merhaba,

Söylediklerinizde haklısınız. Port sorgulaması yaptığımda açık/kapalı durumu değişebiliyor gerçekten.

Exchange'i gerçek anlamda kullanmıyoruz aslında. Test/demo amaçlı kullandığımızı söylemeyi unutmuşum kusura bakmayın 🙂 

İlginize teşekkürler.

Gönderildi : 15/09/2017 19:45

Paylaş: