Forum

Exchange Kota Sorun...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Kota Sorunu

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
565 Görüntüleme
(@Zarifbulut)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Exc. 2010 kullanıyoruz. Örneğin bir kullanıcıya 25 gb kota verilmiş. biz bunu 5 gb düşürüp 20 gb alan kazanabilir miyiz? ikincisi ise kullanıcıyı silme durumunda 25 gb. alanı exchange bağlı olduğu database sürücüsünde yer açılır mı? Misal D: sürücüsü içerisinde database kullanıcısını sildiğimizde d: sürücünde 25 gb bir alan açılır mı? Yoksa bu işlemlerden geri dönüş yok mu? teşekkürler. 

Gönderildi : 10/08/2017 12:13

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

25 gb kota verdiğin kullanıcı ne kadar alan kullandıysa db içeriisnde o kadar yer kaplar. örneğin 25 gb kotası var ama 2 gb kullanıyor, o zaman 2 gbyte yer kaplıyor demektir.

kullanıcıyı sildiğin takdirde mailbox boyutu ne kadarsa o kadar yer açılır. Fakat bu hemen olmaz, sizin belirlediğiniz süre kadar mailbox sunucu üzerinde tutulur (default olarak retention sürei 30 gündür) ve bu süre sonunda tamamen silinir. Beklememek için manuel olarak da silinen mailbox ları db içeriisnden silebilirsiniz. Bunun için şu link yardımcı olacaktır;

https://www.cozumpark.com/forums/thread/310854.aspx

Gönderildi : 10/08/2017 13:26

(@barbaroskuscular)
Gönderiler: 186
Estimable Member

Merhaba,

Mailleri silmeniz database boyutunu azaltmayacaktır. Yer açmanız için database taşıma işlemi yapmanız gerekir, çünkü silinen mailler database içerisinde sadece silindi olarak işaretlenir. Database taşıma işlemi yapılırken silinen mailler temizlenerek yeni db üzerinde oluşturulmaz. 

Saygılarımla,

Gönderildi : 10/08/2017 17:39

(@Zarifbulut)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

cevap için teşekkür ederim.

dis. mailbox shell üzerinden tamamen siliyorum ama bahsettiğim gibi asıl merak ettiğim exc. server üzerinde bulunan sürücüyü etkileyip etkilememsi. cunku 25 gb kullanmıs tam faal olarak. kullanıcıyı sildikten sonra shell üzerinden dis. mailbox komutlarıyla uçurduğumda 25 gb. alan açılacak mı bana onu merak ediyorum. database taşıma gibi bir imkanda yok en azından denemek için. sanırım sizin de söylediğiniz gibi pek umutlu bir durum değil. bu arada sormamın sebebi exc. server da çok az yerim kaldı 3 -5 gb kadar. bu kullanıcıdan açılan yerle biraz rahatlar demiştim.

teşekkürler dostlar.

Gönderildi : 10/08/2017 18:10

Paylaş: