Forum

Exchange Diagnostic...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Diagnostics Daily PerformanceLog'larını kapatmak.

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
917 Görüntüleme
(@serhatisbilir)
Gönderiler: 67
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;

Excahange server'imin C: diskinde 6 GB boş veri alanım bulunmakta,

Daily Performance Log ları C: diskimi doldurmakta ve mail trafiğini durduruyor. 

Bu logları düzenlli olarak siliyorum, fakat iş seyahatine çıktığım zaman buna ayıracak vaktim olmuyor. 

Bu sebeple bu logları kapatmak istiyorum.

Yardımlarınızı rica ederim.

Gönderildi : 05/06/2017 12:50

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Bunun yerine size konunuzu çözmenizi tavsiye ederiz bu log için değil sadece genel olarak düşük bir rakam başka .tmp sorunları da yaşayabilirsiniz..

https://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/31117.exchange-2013-logging-clear-out-the-log-files.aspx

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/06/2017 13:34

(@serhatisbilir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Serverim sanalda, disk boyutunu arttırabilirim elimde yeterli alanım var. 

Bu logları günlük siliyorum. Disk boyutunu arttırmam soruna çözüm olup bu logları haftalık silmem gerekicek. 

Elimdeki mevcut kaynağı harcamadan bu logları kapatıp soruna çözüm kavuşturabilir miyim ?

Gönderildi : 05/06/2017 13:55

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Her halukarda size arttırımı tavsiye edilir.
Ayrıca bunları oturup günlük elle silmenize gerek yok, log'lara da ihtiyacınızın olabileceğini aklınızda tutun, haftalık schedule batch ile bu işi otomatik yaptırabilirsiniz. Bunla ilgili forumda örnekler mevcut.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/06/2017 14:26

(@serhatisbilir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

schedule batch planlamak çok mantıklı geldi.

bat dosyası oluştururken aşşağıdaki komut satırını kullanıyorum fakat silme işlemi gerçekleştiremedim.

Forfiles -p "C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Logging\Diagnostics\DailyPerformanceLogs" -s -m *.blg*/ C "cmd / c del @path"

nerede hata var acaba.

Gönderildi : 05/06/2017 15:04

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

.blg ve akabinde ki boşluklarda...
Bunu düzenleyerek deneyin.
forfiles /p C:\inetpub\logs\LogFiles\W3SVC1 /s /m *.log /d -180 /c "cmd /c del /q @file"

Gönderildi : 05/06/2017 16:33

(@serhatisbilir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Malesef buda çalışmadı. 

forfiles /p C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Logging\Diagnostics\DailyPerformanceLogs /s /c "cmd /c del /q @file"

forfiles /p :\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Logging\Diagnostics\DailyPerformanceLogs /s /m *.blg /d -0 /c "cmd /c del /q @file"

bunları denedim ama olmadı

Gönderildi : 05/06/2017 17:14

(@sgnblt)
Gönderiler: 196
Estimable Member

forfiles -p "c:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Logging\Diagnostics\DailyPerformanceLogs" -s -m *.blg /D -2 /C "cmd /c del @path"

-2 günü temsil eder 2 günden eski olan dosyaları siler kendinize göre belirleyebilirsiniz. 0 derseniz bulunduğu güne ait logu silemediği için hata verir fakat işlem günü hairicinde kalan logları siler.

Gönderildi : 05/06/2017 17:58

(@serhatisbilir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

forfiles -p "c:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Logging\Diagnostics\DailyPerformanceLogs" -s -m *.blg /D -2 /C "cmd /c del @path"

-2 günü temsil eder 2 günden eski olan dosyaları siler kendinize göre belirleyebilirsiniz. 0 derseniz bulunduğu güne ait logu silemediği için hata verir fakat işlem günü hairicinde kalan logları siler.

Hocam Emeğine Sağlık .txt ile deneme yaptım sorunsuz çalıştı.

Gönderildi : 05/06/2017 18:07

(@sgnblt)
Gönderiler: 196
Estimable Member

Geri bildirim için teşekkürler.

Keyifli çalışmalar...

Gönderildi : 05/06/2017 18:10

(@serhatisbilir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@İbrahim hocamın dediği gibi loglara ihtiyacım olacak düşüncesiyle logları başka server'imde depoladım;

Server menanger de Diagnostics in altında Diagnostics - Event viewer - Data collector set - User Defined-  Exchange Diagnostics Daily PerformanceLog un properties ine girip Directory sekmesinde Browse deyip ağda paylaştığım başka bir serverime logtıyorum ve yukarda @Sezgin hocanın verdiği kodla oluşturduğum bat dosyası ile chedule batch yardımıyla ayda 1 defa siliyorum.

Emeği geçen herkeze teşekkürler.

Gönderildi : 06/06/2017 12:48

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Uygulama ayrıntısı bildirimi için teşekkürler.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 06/06/2017 20:15

Paylaş: