Forum

Exchange Server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2013 mail geç gitme sorunu

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
863 Görüntüleme
(@ahmetozer)
Gönderiler: 156
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sistemde microsoft server 2012 üzerine kurulu iki adet exchange 2013 server var. ikisinde de 16 GB ram var. iç ve dış mail trafiği son derece yavaş. örneğin dışarıdan gelen bir mail 15 20 dakika sonra geliyor. Exchange server önünde transparan çalışan bir antispam cihazı var. Oraya anında log düşüyor. tam olarak nereleri kontrol etmem gerekiyor ? Sorun nerelerden kaynaklı olabilir ?

Gönderildi : 27/02/2017 17:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Geç gelen bir mail' in headerını MX toolbox sitesindeki header analyzer a yapıştırın, size o mailin nerelerden geçtiğini ve nerede ne kadar süre takıldığını gösterecektir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/02/2017 00:14

(@ahmetozer)
Gönderiler: 156
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam çok teşekkür ediyorum.

Sistemi analiz ettim. Gecikmenin nereden kaynaklandığını mxtool header analyser ile buldum. Dışarıdan içeriye mail anında geliyor fakat antispamdan exchange sunucusuna iletimde yavaşlık vardı. Fortimail içinde ilgili mailin event logunda sistem donanımlarının yetersiz olduğu ile ilgili bir uyarı gördüm. İki exchange sunucusunda da "C:\inetpub\logs\LogFiles" altındaki W3SVC1 ve W3SVC2 isimli klasörlerin içinde 120 GB a varan log olduğunu gördüm. Bu da C diskindeki boş alanın 500 MB altına düşmesine neden olmuş. 01.01.2017 tarihinden önceki bütün logları başka bir lokasyona aldım diskteki boş alanı artırdım ve sorun çözüldü şu an. İleride aynı sorunu yaşayan arkadaşlar olursa C disklerini kontrol etsinler diye not düşüyorum 🙂

Gönderildi : 08/03/2017 18:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Süper bir sorun çözümü, tebrik ederim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/03/2017 20:36

Paylaş: