Forum

Exchange_server_201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange_server_2013_Netwrix Audit log kurulum

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
813 Görüntüleme
(@onursamanci)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba,

Netwrix kurulumu yaptık fakat exchange tarafını aktif edemedik 

anladığım kadarıyla SystemMailbox{e0dc1c29-89c3-4034-b678-e6c29d823ed9}aktif edilmesi,taşınması gerekiyor veya silinmesi durumunda  bir sorun olurmu ?

zaten ne silebildim nede aktif edebildim.

bir yerde yanlış yaptığım doğru çünkü bilgi yetersizliğimden dolayı hatayı okuyamıyorum 

bir kaç forum sitesinde bulduklarım

Recreate and enable missing arbitration user accounts and mailboxes in Exchange Server 2010 | Martin's Wonderful World of Unified Communications

Gönderildi : 05/01/2017 21:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32982
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Bir Audit programı neden böyle bir kurulum ister ilgin, Lepide denediniz mi? Şahsen ben pek çok müşterimde kullanıyorum ve kurması da kullanması da çok kolay.

Sorunuza geri dönecek olursak, bu sistem posta kutsun yeniden oluşturmanıza gerek yok, sanırım migration yapılmış sizin sistem hala eski sistem duruyo ise sistem posta kutusunu taşımanız lazım. Eğer durmuyor ise sanırım işi bilmeyen birileri exchange migration yaptığı için olmayan bir exchange üzerinde duruyor şu anda o posta kutusu.

Siz aşağıdaki komutu dener misiniz?

Get-Mailbox -Arbitration -Identity "SystemMailbox{e0dc1c29-89c3-4034-b678-e6c29d823ed9}" | New-MoveRequest -TargetDatabase <name of Exchange 2013 database>

Exchange 2013 deki bir DB ismini yazın targetdatabase yerine başka bir şeyi değiştirmeyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/01/2017 02:46

(@Anonim)
Gönderiler: 0

hocam lepide ile logsign arasında fark var mı

Gönderildi : 06/01/2017 17:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32982
Illustrious Member Yönetici

Evet, birisi SIEM ürünü diğer Auditing ürünü.

SIEM daha geniş kapsamlı loglama yapar ama Audit ürünleri kadar detaylı değildir. Özetle SIEM kapsar Audit ürünlerini çünkü SIEM de aslında loglama yaptığı için bu loglar üzerinden Audit yani denetleme yapabilir, ama SIEM ürünleri çok para ödemediğiniz sürece hantal kalırlar. IIS, Exchange, AD, sunucular, hatta kapı geçiş sistem loglarını bile toplamaya başlarsınız, ne de  olsa para verdik dersini ve her istek geldiğinde SIEM var ona bağlayalım, bir süre sonra swicth, router logları hatta firewall loglarını bile toplarsınız, sonuç bir arama da çok yavaş kalır ve çok işlevsel olmaz. Ama tabki HP, IBM gibi ürünler çok iyi çalışır ama çok pahalı.

Lepideyi şöyle düşün, biz bankada çalışırken SIEM kullanıyorduk ama ona rağmen AD, Exchange gibi ürünler için özel Audit ürünü alıyorduk çünkü merkezi SIEM ürününden bilgi almak veya örnek non-owner mailbox erişimi gibi ürüne özel raporlar alamıyorduk, ancak bunlar için event ID bulacaksın SIEM e bu ID yi aratacaksın veya bunlardan kural yazacaksın vs. Ama lepide gibi ürünler bu konuda çok ama çok başarılı, çok hızlı.

Özetle 27001 kapsamında bir SIEM olsun ama para var ise Lepide gibi ürünler candır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2017 11:25

Paylaş: