Forum

Exchange 2010 Logla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 Logları Hakkında

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
877 Görüntüleme
(@kadirakbaba)
Gönderiler: 895
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange 2010 serverı günlük olarak düzenli yedek alıyor ama logları temizlemediğini logların şiştiğini farkettim.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/05/02/exchange-server-2010-windows-server-backup-ile-yedeklenmesi.aspx

Buradaki yolu da izlemem rağmen Mailbox özelliğine bakında Last Full Backup kısmında bir tarih yazmıyor. 

Ama Windows Backup sorunsuz yedek aldığını gösteriyor. 

Exchange 2010'da yedek işleminde loglar otomatik temizlenmesi gerekmiyor mu? 

Birşey daha dikkatimi çekti. Microsoft Exchange server extension for windows server servisi kendi kendine duruyor. Start ediyorum yedekleme işleminden sonra stop duruma geçiyor. 

Log şişmesi olduğu için eski logları nasıl silebilirim? 

Gönderildi : 05/10/2016 13:29

(@OzcanSAHIN)
Gönderiler: 198
Estimable Member

Log'larin silinmesi için ECP'de Mailbox'un maintenance sekmesindki "Enable circular logging" aktif edilmeli.

Gönderildi : 05/10/2016 16:13

(@kadirakbaba)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Eklemeyi unutmuşum Enable Circular Logginte aktif.

Gönderildi : 05/10/2016 16:14

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Lütfen yanlılş bilgi vermeyelim.

"Circular Logging" i aktif etmek, database'in log üretmemesi anlamına gelir. Eğer bunu yaparsanız sürekli full backup almak zorundasınız. Incremental backup alamazsınız. Burayı aktif etmek sadece belirli zamanlarda örneğin, disk dolu veya bakım yapacaksınız, logları temizlemek için kullanırsınız. Normal şartlarda bu kutucuk aktif olmamalı, yani enable olmamalı. Sürekli olarak o kutucuğu kaldırır veya işaretlerseniz backup işleminin sorunsuz olacağını unutun.

Sorunuza gelince, circular logging checkbox ını öncelikle kaldıralım ardından full store backup almaya başlayın, sonrasında incremental almaya devam edecek ve loglar truncate olacaktır.

Gönderildi : 05/10/2016 16:24

(@kadirakbaba)
Noble Member
Konu başlatıcı

Buğra bey merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/05/02/exchange-server-2010-windows-server-backup-ile-yedeklenmesi.aspx  buradaki işleme göre full backup aldım. Yanlış bir yol mu izliyorum? 

Yedekten sonra bakıyorum diskten yine yer gidiyor. 

Exchange'ten son yedekleme tarihine bakıyorum herhangi bir tarih yazmıyor. 

Gönderildi : 05/10/2016 18:58

(@OzcanSAHIN)
Estimable Member

Oncelikle amacim sizin gibi yardimci olmakti Full backup ve log problemi gorunce direk log circular çozumu geldi.
Duzeltmeniz ve bilgiler için tesekkur ederim, forum'un guzel yani.

Anlasilan Microsoft gerçek ortamda aktif edilmesini onermiyor :
"In a normal production environment, circular logging isn't recommended."
https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb331958(v=exchg.141).aspx

Soruna gelirsek, VSS Full Backup seçtiginiz halde log'lar silinmiyorsa ;
"vssadmin list writers" ile herhangi bir writer'da hata varmi ozellikle MS Exchange Writers'in status'une bakabilirsiniz.

(Event log'larda da VSS hatalarina bakabilirsiniz)

Bildigim kadariyla eger DAG yapisi var ise ve log'lar DAG uyelerine replike olmadiysada silinmez ;
Get-MailDatabaseCopyStatus DB_adi

Kolay gelsin

Gönderildi : 05/10/2016 19:29

(@kadirakbaba)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

vssadmin list writers komutu ile bakınca herhangi bir hata vermediğini görüyorum. Event Log'larda da herhangi bir  hata görünmüyor. 
Ama Db'de Last Full Backup kısmında yine tarih v.s yazmıyor.
Get-MailboxDatabase -Server komutu ile baktım orada da Last full Backup yada Last incremental backup kısmı boş.

Gönderildi : 06/10/2016 13:42

(@OzcanSAHIN)
Estimable Member

DAG yapisi varmi ortaminizda ? var ise host'larin healthy durumu nedir ?
Alinan backup'i test ortaminda restore etmeyi denediniz mi ?
Garip olan Circular logging 'i aktif etmenize ragmen log'larin veritabanina yazilmamasi, aktif ettikten sonra Microsoft Exchange Information Store servisini restart ettinizmi? (Disable ettikten sonra da bu servisi restart etmelisiniz.)
Lopg'larin temizlenmemesi VSS Writer disinda Exchange servislerinden de kaynaklanabilir (MS Exch Replication, Exchange Search Indexer etc.), Application log'larda mutlaka bu servislere yada VSS'e bagli loglar olmali.

Benzer bir durum asagidaki gibi cozulmus:
"The solution was a combination of removing Windows Server backup command line tools, and installing the latest Exchange Rollup. A full VSS backup now truncates logs"
https://social.technet.microsoft.com/Forums/exchange/en-US/6e966b40-9e0d-47ec-9ce2-c0b750f3992c/exchange-2010-logs-not-truncating-using-windows-server-backup?forum=exchange2010

https://social.technet.microsoft.com/Forums/exchange/en-US/dcf3a54b-ac64-46de-8667-d838091a8715/exchange-2010-dag-transaction-logs-not-truncating-after-vss-full-backup?forum=exchangesvravailabilityandisasterrecoverylegacy

Kolay gelsin

Gönderildi : 06/10/2016 18:13

Paylaş: