Forum

exchange 2013 rule ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2013 rule oluşturma

10 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
410 Görüntüleme
(@durangokpinar)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Exchange 2013 sunucu da şöyle bir kural oluşturmak istiyoruz, daha doğrusu oluşturduk ama çalışmadı. Resim mevcut.

Örnek: [email protected] adresinden çalışanlarımızdan 10 kişiye aynı mail de gönderilen bir mail için, bu 10 kişiden 3-5 kişiye mailin düşmesi diğerlerine ise mailbozlarına düşmeden silinmesini istiyoruz.

Ben test çalışması yaptım exchange de, Ekte kuralın resmi var ama bu kural çalışmadı. Maili kimseye düşmeden siliyor. 3 kişiye gönderdiğim mail den iki kişiye gitmesin bir kişiye ulaşsın istemiştim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

Gönderildi : 22/09/2016 15:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bu kuralda, mail'in ulaşmasını istediğiniz kişileri add exception bölümüne ekleyip dener misin?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/09/2016 16:57

(@durangokpinar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Kural çalıştı, benden kaynaklı bir hataymış. Yukardaki şekilde kural düzenlenirse problemsiz çalışıyor.

Gönderildi : 27/09/2016 00:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yukarıdaki kuralda ama execption yok yani buradan mail gelir ve bu mail buraya gidiyor ise sil diyorsunuz, ama söylediğiniz şuna ulaşsın gibi bir durum yok?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/09/2016 01:02

(@durangokpinar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Geç cevap için kusura bakmayın. Testlerimde exception yapmadan denedim başarılı oldu. Örneğin, Aynı mailde 3 kişiye göndeilen maili, 2 kişiyi engelleyip 1 kişinin almasını sağladım bu şekilde. Exception a bu 1 kişiyi koyarak da test yapıp yazarım buraya.

Gönderildi : 10/10/2016 12:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Peki kural neye göre iki kişiyi engelliyor? Yukarıdaki kural A dan mail gelir ise ve B ye gider ise dil diyor, yani grup içerisinde ayrım yapmıyor ki?

Gönderildi : 10/10/2016 13:17

(@durangokpinar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Çok haklısınız. Kuralda gönderen kişi belli. Alıcılardan ikişiye mail gelirse sil dedim ve sildi. Kural içerisinde olmayan ama mail içeriğinde olan kişilere de mail ulaştı. Mantık olarak kural işliyor ama mail içeriğinde olan diğer kişileri engellemesi veya engellememesini exchange nasıl anlıyor? Ben burayı anlayamadım.

Gönderildi : 10/10/2016 13:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Çok özür diliyorum, benim hatam 🙂 son yazdığınız cümle ile ben olayı net anladım. Ben hep bu iki mail grubu içerisinde hariç tutulacak kişiler var sanıyorum, yani besadm ve besadmin birer grup, buraya kadar sorun yok, bunların içerisinde 10 kişi var gibi anladım, mail gelsin am bu grup içerisindeki hakan ile duran alsın, diğerleri almasın gibi anlıyorum. Sizde kural çalışıyor diyince benim balatalar sıyrıldı 🙂

Sizin senaryo şöyleymiş, maili gönderen aslında 10 kişiye atıyor ama o 10 kişiden birisi besadmin, diğeri besadm ve 8 ayrı kişi daha var 🙂 şimdi oldu, tabiki bu mail geldiğinde sistem besadmin ve besadm ye maili iletmez ama kalan kişiler mailleri alır, ok şimdi konu anlaşıldı 🙂

Gönderildi : 10/10/2016 18:47

(@durangokpinar)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ben senaryoyu eksik anlatmış olabilirim hocam. Alıcının grup değil de bir mailbox olduğunu iyi vurgulamam gerekiyordu. Neyse kural anladığım gibiymiş son yazınızdan da anlayamadığım sorun da çözülmüş oldu. Yani kural dışı bir işlem yokmuş exchange de. Eyvallah.

Gönderildi : 10/10/2016 19:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bende az daha balatayı yakıyordum, dedim yılların exchange sunucusu hissederek mi diğer kullanıcılara mail göndermiyor diye 🙂

Aynen konu anlaşıldı hocam 🙂 bilgi ve sabrın için teşekkürler.

Gönderildi : 10/10/2016 19:29

Paylaş: