Forum

Exchange 2013 Sunuc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2013 Sunucu Yüksek değerdeki MX e yönleniyor

12 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
554 Görüntüleme
(@AhmetAliArslan)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Ortamımızda Exchange 2013 CU 13 sunucu kullanıyoruz. Bazı domain adreslerine örneğin:"avnet.com, arkas.com.tr" mail gönderirken Exchange sunucu düşük değerde olan MX kaydını değil de yüksek değerde olan DR için açılmış ve çalışır durumda olmayan MX kaydına yönleniyor. Dolayısı ile gönderdiğimiz mailler kuyrukta kalıyor ve iletilmiyor. Bir süre sonra iletilemediğine dair ileti geliyor.

Exchange 2013 CU 13 ün bir bug ı mı bu bir fix yaınlandı mı araştırmalarıma rağmen bir çözüm bulamadım. Sorun bizden mi kaynaklanıyor yoksa son kullanıcının yaptığı çalışır durumda olmayan Mx kaydını açaması mı yanlış acaba? Herkes ile mail trafiklerinin normal olduğunu söylüyorlar.

Daha düşük MX kaydına zorlama ile ilgili bir ayar var mıdır bilgisi olan ve paylaşan olursa çok sevinirim.

Teşekkürler,

Ahmet Ali Arslan

Gönderildi : 24/08/2016 16:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Exchange server üzerindeki send connector smart host kullanıyor mu yoksa local DNS üzerinden çözümleme yapıp mı gönderiyor? Eğer öyle ise cmd ekranında

nslookup

set type=MX

avnet.com

kontrol eder misiniz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/08/2016 21:53

(@AhmetAliArslan)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam Merhaba,

Exchange sunucumuz tek node ve DNS DC üzerinden dönüyor. Send connector Smart hosta yönlenmiyor. Antispam olarak Firewall üzerindeki antispam hizmetini kullanıyoruz.

Nslookup üzerinden MX kaydı sorguladığımda MX öncelikleri normal görünüyor. Ancak mail attığımda kuyruklanıyor. Burada sıkıntı şu oluyor aslında ikincil MX kaydı çalışır durumda değil. Bu yüzden iletilmedi mesajı geliyor.

> set type=mx
> avnet.com
Server: dc.xxx.local
Address: 10.10.10.10.10

Non-authoritative answer:
avnet.com MX preference = 10, mail exchanger = smarthost.avnet.com
avnet.com MX preference = 100, mail exchanger = smarthostdr.avnet.com

smarthost.avnet.com internet address = 12.9.139.96
smarthostdr.avnet.com internet address = 174.79.30.144
>

AAA

Gönderildi : 24/08/2016 23:56

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

DNS üzerinde sorun görünmüyor, smarthost yok. Exchange server bu durumda değeri düşük olan MX' i seçer yani mimari buna göre tasarlanmıştır

Mail exchange (MX) records for the domain part of the external recipient   The MX record contains the fully qualified domain name (FQDN) of the messaging server that's responsible for accepting messages for the domain, and a preference value for that messaging server. A lower preference value indicates a preferred messaging server. The preference value is important if the domain has more than one MX record. To optimize fault tolerance, most organizations use multiple messaging servers and multiple MX records that have different preference values.

Burada tek istisna acaba siz exchange server üzerinde external bir DNS tanımı yapmış olabilir misiniz?

Server üzerinde edit dedikten sonra DNS lookup bölümünü kontrol eder misiniz dns olarak ne girişmiş yada hangi interface?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/08/2016 14:33

(@AhmetAliArslan)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Hocam,

Geçici bir çözüm olması adına local de zone açıp MX kayıtlarını girmiştim. Sizin söylediklerinizi denemek için zone kaldırırken DC down oldu ve geriye açtığımda  safe mode olarak açıldı. İlgili zone u silerken diğer DC yanıt vermedi sanırım sorun ondan kaynaklandı diye düşünüyorum.

Sonrasında FSMO rollerini seize edip yeni bir DC yapılandırdım ve sorunum çözülmüş görünüyor. Sanırım down olan DC üzerinde bir hata oluşmuştu.

Her işte bir hayır vardır dedim bende şimdi 🙂 Desteğiniz için teşekkür ederim.

Ahmet Ali Arslan

Gönderildi : 05/09/2016 17:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bir hayli heyecanlı olmuş 🙂 geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Çok kafa karıştırmak istemiyorum ama normalde karşı tarafın MX kayıdı sizde olmamalı malum DNS çözmeli ama siz sanırsam DNs yanlı çözüyor diye eklediniz, hadi eklediniz ama bunu silmeniz DC yi bozmaz muhtemel bundan önce bir windows update geçmesi veya başka bir config yapmış olabilirsiniz yani domain root dns zone u silmediğiniz sürece böyle bir sorun olmaz.

Ama dediğiniz gibi herhalde başka bir şeyler varmış, günün sonunda sorunun çözülmesine sevindim.

Gönderildi : 05/09/2016 19:07

(@AhmetAliArslan)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Hocam,

Exchange sunucudaki durum baştaki halini aldı malesef 🙁 Network tarafında sadece 1 tane bacak var orada da DNS olarak DC IP leri yazılı.

Nslookup tan MX check ettiğimde MX değerlerinin sırası her seferinde değişiyor bu normal bir durum mu acaba?

> marport.com.tr
Server: Dc.domain.local
Address: 10.10.10.10

marport.com.tr MX preference = 5, mail exchanger = pryme35.bimar.com.tr
marport.com.tr MX preference = 30, mail exchanger = viruist.bimar.com.tr
marport.com.tr MX preference = 50, mail exchanger = viruizm.bimar.com.tr
marport.com.tr MX preference = 5, mail exchanger = pryme34.bimar.com.tr

pryme35.bimar.com.tr internet address = 88.255.150.196
viruist.bimar.com.tr internet address = 194.0.130.155
viruizm.bimar.com.tr internet address = 194.0.130.155
pryme34.bimar.com.tr internet address = 88.255.150.195
> marport.com.tr
Server: Dc.domain.local
Address: 10.10.10.10

marport.com.tr MX preference = 30, mail exchanger = viruist.bimar.com.tr
marport.com.tr MX preference = 50, mail exchanger = viruizm.bimar.com.tr
marport.com.tr MX preference = 5, mail exchanger = pryme34.bimar.com.tr
marport.com.tr MX preference = 5, mail exchanger = pryme35.bimar.com.tr

viruist.bimar.com.tr internet address = 194.0.130.155
viruizm.bimar.com.tr internet address = 194.0.130.155
pryme34.bimar.com.tr internet address = 88.255.150.195
pryme35.bimar.com.tr internet address = 88.255.150.196

Teşekkürler,

Ahmet Ali Arslan

Gönderildi : 06/09/2016 20:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Size gelen sıralama önemli değildir, Exchange preference değeri küçük olanı tercih eder, sizde bence başka bir sorun var yani bu normal bir durum değil, transport seviyesinde çalışan bir eklenti var mı? İmza yazılımı, anti virüs, anti spam veya benzeri bu mesaj iletimine etki edecek bir şey?

Örneğin MX Toolbox üzerinden bakın hep önceliğe göre gelir bu sıra.

Gönderildi : 06/09/2016 21:46

(@AhmetAliArslan)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Hocam mailin altında küçük bir bilgi paylaşıyoruz Exchange native özelliği ile. Kaldırıp denedim yine fark eden bir şey yok. Antispam ve Antivirüs hizmetini Firewall üzerinden alıyoruz yani proxy mode olarak geçen trafiği denetliyor Firewall. Firewall dan bütün servisleri Antivirüs Antispam vs kapattım yine queue da kalıyor. Garip bir durum gerçekten CU 13 ile gelen bir bug olabilir mi acaba?

Gönderildi : 07/09/2016 13:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

CU13 kullanan müşterilerim var, böyle bir sorun yok ama eğer bir bug ise görmemizde mümkün olmayabilir, ancak senin için şunu yapabilirim eğer ilgili domainden test edecek bir arkadaş var ise onun mail adresini bana özelden yolla, hem ÇözümPark mail adresi üzerinden hem de CU13 müşterilerimden rica ederim,mail gönderelim bakalım bizde durum nedir.

Gönderildi : 07/09/2016 14:47

(@AhmetAliArslan)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Hocam,

Demo için yeni bir Exchange kurmam gerekti burada prerequisities kısmında .Net Framework ile ilgili aşağıdaki Hotfix in olduğunu gördüm ve bu Framework ü 4.6.1 versiyonuna update edip gerekli fix i yükledikten sonra sorunum çözüldü 🙂 Arkasından CU 14 ü de yükledim aslında ama ilk yüklediğim hotfixin durumu düzelttiğini düşünüyorum. 

Desteğiniz için teşekkür ederim,

AAA

After you've installed the operating system roles and features, install the following software in the order shown:

1. .NET Framework 4.5.2

ImportantImportant:
    .NET Framework 4.6.1 is supported with Exchange 2013 CU13 and later with the following post-release fixes for .NET Framework. If you're upgrading to Exchange 2013 CU13 and later from Exchange 2013 CU12 and earlier, we strongly recommend that you install Exchange 2013 CU13 first.

Gönderildi : 12/10/2016 14:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yani ilginç bir durum, dediğim gibi çok kurulum yaptım, kurulu sistem gördüm ama böyle bir sorun görmedim, yani yeni kurulumda zaten olmayacaktı bence ama sizde ilginç bir durum oluşmuş bence.

Bilgi ve geri dönüş için teşekkürler.

Gönderildi : 13/10/2016 01:15

Paylaş: