Forum

Mail Silmeyi Engell...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Silmeyi Engelleme

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
457 Görüntüleme
(@TuncELMAS)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Herkese , 

Exchange Server 2013 Kullanılan bir yapıda ;

Firma politikası olarak hiçbir mailin silinmesi istenmiyor.
Outlook kullanıcıları , OWA kullanıcılar ve Mobilden mail silinememesi isteniyor.

Nasıl bir seneryo çizmem gerektiğini kurgulayamadım. 

• - Silinen mail silinmiş öğelere düşmekte , Bu klasöre erişim engellenebilir.

Group policy ile çözebilirim diye düşündüm fakat Bayağı bir araştırma yapmama rağmen istediğim *.admx temp lerini bulamadım.

• - Kullanıcı silinmiş öğelerden silse bile " silinmiş öğeleri kurtar seçeneği" var. bu ilkeyi 14 üstüne uzatarak çözüm sağlarım dedim.

Bu bölümede kullanıcılarda outlook veya owa üzerinden erişebilmekte. Araştırma yapmama rağmen bu seçeneğe erişimi kısıtlamayı bulamadım.
Yada girilse bile kurtar değilde "temizle" butonunu deaktif yapamadım.

ECP panel üzerinde nasıl bir ayar yapabiliriz acaba fikri olan yada böyle bir seneryo hazırlamış olan kimseler var mı acaba?

CAL larımız standart tır.

Şimdiden teşekkürler.

Edit:Exchange Server 2013

Gönderildi : 17/08/2016 00:53

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Bu gibi durumlarda firmalar journaling uygular. Yani tüm gelen giden trafiği bir adrese yönlendirir. Yani bu durumda gelen giden mailin bir kopyası bir noktada toplanır. Buradan gerekli görülen mail aranıp bulunur. Kullanıcının mail silmemesi v.s. mantıksız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/08/2016 01:33

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

öncelikle bu talebiniz exchange tarafında ne kadar mümkündür bilmiyorum, exchange pro'lar cevaplayacaktır.

ancak politika tarafında, Rıza bey'e katılıyorum, günümüz şartlarında çok kullanışlı olmayacaktır.

önerim, exchange mail trafiğini mailstore ile rahatlıkla arşivleyip, arayüzünden istediğiniz zaman maillerinize erişebilmeniz.

ürünü incelemenizi tavsiye ederim, exchange ve diğer mta çözümlerinde, ülkemizde ciddi referansları var.

elinizde exchange lisansları olmasaydı, kerio connect tarafını incelemenizide tavsiye ederdim, üzerinde arşivleme ve item recovery mevcut.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/08/2016 03:32

(@TuncELMAS)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Herkese teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/09/2016 01:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4324
Co-Helper

Arkadaşların dediği gibi istek mantıklı değil ama kısıtlamak, yönetmek mantıklı.
Journaling veya 3rd archiving yapabilirsiniz. Nispeten daha ucuz ost'leri schedule pst olarak backup'layan tool'lar da mevcut.
Aynı uygulamayı ben Deleted recovery items gizleyerek uyguluyorum. Kullanıcılar olması gerektiği gibi mail silebiliyor ancak her hangi bir duruma karşı tamamen imha edemiyor bu tabi belirlenen gün kadar geçerli. Daha uzun vadeli bir plan için db backup yada arşivleme şart. Ben bunun için admx bulamamıştım sonradan da bakmadım register üzerinden yapabiliyorsunuz. gpo ile .reg kaydı yayınlanabilir. Arayacağınız şey dumpster_always_on 
DumpsterControl"=dword:00000000
gizler.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/09/2016 03:20

Paylaş: