Forum

Exchange 2013 DAG C...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2013 DAG Content index state: Unknown Hatası

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,649 Görüntüleme
(@OnurARIBAS)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

E2013 CU13 kurulu sorunsuz sanalda çalışan bir exchange sunucum vardı. Donanım olarak aynı konfigurasyona yakın E2013 CU13 kurulu full update barındıran fiziksel bir sunucu daha kurup dag yaptım. DAG konfigurasyonu sırasında herhangi bir hata vermedi. FSW, Ethernet IP yapılandırmaları, DNS, DAG yapılandırması vb gibi şeyleri sorunsuz şekilde yaptım. En son işlem olan ADD DATABASE COPY" dediğimde de hiçbir hata vermedi ve database yedeğini diğer EXC13 sunucu olan sunucuya attı. 

Database aktarım işlemi bittikten sonra en son kurduğum fiziksel olan DB'nin pasif kopyasını barındıran sunucuda Content index state sürekli: Unknown durumunda. 

Update-MailboxDatabaseCopy -Identity DB1\MBX1 -SourceServer MBX2 -CatalogOnly   komutuyla kataloğun tekrar aktarılmasını sağlıyorum. aktarıyor, HEALTHY olarak gözüküyor. bir süre sonra tekrar UNKNOWN'a dönüyor.

Technet vb gibi forumlardan birçok şey okudum. Denemediğim şey kalmadı diyebilirim. DAG yapılandırmasını silip tekrar oluşturdum. DB'nin bulunduğu yerdeki SINGLE uzantılı dosyayı sildim Search servislerini yeniden başlattım. 

C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V15\Bin\Search\Ceres\HostController\Data\ içindeki dosyaları silip tekrar oluşturdum. Ne yaptıysam Pasif DB kopyasını UNKNOWN statüsünden kurtaramadım. Yukarıda saydığım operasyonlardan bir veya birkaçını yapınca bir süre healthy e dönüşüyor ancak daha sonra tekrar UNKNOWN a düşüp oyle kalıyor. 

Yardımlarınızı beklerim. 

Teşekkürler.

Gönderildi : 14/06/2016 16:57

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32990
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bu durum sadece fiziksel makinede oluyor sanırım, o makinede search ve search host controller servislerini yakından takip etmeniz mümkün mü?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/06/2016 13:54

(@OnurARIBAS)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu durum sadece fiziksel makinede oluyor sanırım, o makinede search ve search host controller servislerini yakından takip etmeniz mümkün mü?

Merhaba, Servislerde pek anormal birşey var gibi gözükmüyor. Bazı Error'lar var ama bununla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca sadece catalog'u aktarmaya çalıştığımda aşağıdaki hatayı alıyorum ancak search servisleri running durumunda.   

WARNING: Seeding of content index catalog for database 'DB02' failed. Please verify that the Microsoft Search
(Exchange) and the Host Controller service for Exchange services are running and try the operation again. Error: The
seeding operation failed. Error: An error occurred while performing the seed operation. Error: An error occurred while
updating the search catalog files from server 'EXC1.xxx.local' to 'EXC2.xxx.local'. Error: A transient
exception from Exchange Search was encountered. Error: -1..

Gönderildi : 15/06/2016 18:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32990
Illustrious Member Yönetici

Paylaştığınız hata sorunun benim tahmin ettiğim gibi servisler ile ilgili olduğunu gösteriyor, bu durumda bir danışman ile sunucuyu incelemenizi öneririm, demek ki sizin göremediniz ama daha uzman bir gözün incelemesi gereken bir durum var.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/06/2016 12:44

(@alper-yazgan)
Gönderiler: 51
Trusted Member

Merhaba,

Merhaba, Servislerde pek anormal birşey var gibi gözükmüyor. Bazı Error'lar var ama bununla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca sadece catalog'u aktarmaya çalıştığımda aşağıdaki hatayı alıyorum ancak search servisleri running durumunda.   

WARNING: Seeding of content index catalog for database 'DB02' failed. Please verify that the Microsoft Search
(Exchange) and the Host Controller service for Exchange services are running and try the operation again. Error: The
seeding operation failed. Error: An error occurred while performing the seed operation. Error: An error occurred while
updating the search catalog files from server 'EXC1.xxx.local' to 'EXC2.xxx.local'. Error: A transient

Ortamda load balancerın varsa, trafiği sağlıklı olan sunucuya yönlendir, pasif dbnin bulunduğu yeri trafikten muaf et,

Search servisini sunucularda stop et,

İlgili db kopyasını problemli sunucudan kaldır, o dbyi hiç kopyalamamışsın gibi düşün,

Search servisini tekrar start et ve Get-MailboxDatabaseCopyStatus diyerek 5 dakika kadar bekle mevcutlar "Healty" olsun,

Ortamda birden fazla AD varsa site and services üzerinde "Replicate Now" yap,

DB kopyasını tekrar ikinci membera yolla ve 5 dakika bekle bakalım.

Ha bir de, DAG networkü WAN üzerinden konuşmamalı, kendine ait networkü olmalı, antivirüs programın bu trafiğe dokunmamalı.

Gönderildi : 21/06/2016 14:08

(@OnurARIBAS)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Ortamda load balancerın varsa, trafiği sağlıklı olan sunucuya yönlendir, pasif dbnin bulunduğu yeri trafikten muaf et,

Search servisini sunucularda stop et,

İlgili db kopyasını problemli sunucudan kaldır, o dbyi hiç kopyalamamışsın gibi düşün,

Search servisini tekrar start et ve Get-MailboxDatabaseCopyStatus diyerek 5 dakika kadar bekle mevcutlar "Healty" olsun,

Ortamda birden fazla AD varsa site and services üzerinde "Replicate Now" yap,

DB kopyasını tekrar ikinci membera yolla ve 5 dakika bekle bakalım.

Ha bir de, DAG networkü WAN üzerinden konuşmamalı, kendine ait networkü olmalı, antivirüs programın bu trafiğe dokunmamalı.

Merhaba, Ortamda Load Balancer'ım yok. Sadece Database güvende olsun, Backuplar harici kriz durumunda hızlıca ayaklandırabileceğim bir pasif kopyası bulunsun diye sanal ortamda çalışan bir Exchange sunucusuna ek olarak Fiziksel ortamda bir sunucu kurdum. Yine sanalda 2. bir sunucu kurmadım çünkü storage fiziksel olarak zarar görürse fiziksel sunucumdan devam edebileyim diye düşündüm. 

Zaten şu an trafikten muaf durumda. sadece DB kopyasını çekme durumunda,

DAG network'ü her ne kadar ip'leri farklı olsa da bir cross kablo ile bağlı değil. Sonuçta aynı switch üzerinde farklı ip'ler üzerinden dönüyo. Bu sorun yaratır mı?

Gönderildi : 22/06/2016 19:07

(@alper-yazgan)
Gönderiler: 51
Trusted Member

Sorun yaratmaz, yalnızca taşınma esnasında trafiğe bağımlı kalırsın. Adımları gerçekleştirdin mi? Sonuç nedir?

Gönderildi : 23/06/2016 03:04

Paylaş: