Forum

exchange 2013 datab...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2013 database taşıma

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
462 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba

exchange 2013 var. database d diskindedir. bir nedenden dolayı e diski oluşturuldu ve kullanıcılar günlük 50 kullanıcı olarak taşıma yapıyoruz.

fakat taşıma yapmasına rağmen D diskinde yer bşalmamaktadır. taşıma yaptığımıza göre boşalma olması gerekmemektedir.

Gönderildi : 03/04/2016 21:18

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye

Merhaba ,

hayir , diskte alan olarak bi azalma olmasi beklenmez.

D diskinde bir db var , e diskine bir db actiniz ve db ler arasi tasima yapiyorsunuz dogru mu ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/04/2016 12:13

(@Anonim)
Konu başlatıcı

evet

taşıma yapıyorum. örnek d diskinde yöneticiler database var ve burada 36 tane yönetici var. ( d disk boş alan 30 gb)

e diye disk oluşturyorum ve burada yönetim diye database oluşturuyorum. 

d dsikindeki yöneticiler database kullanıcılarını 36 tane tanesini e diskindeki yönetim database taşı diyorum ve taşıyor.

d diskinde yine boş alan 30 gb. sonuçta ben d diskindeki kullanıcıları taşı dedem ve taşıdı niye d diskinde boş alan azalmıyor. acaba taşıdığı halde 

kullanıcılar orada kalıyormu

Gönderildi : 04/04/2016 14:19

(@KemalTurkoglu)
Gönderiler: 170
Reputable Member

Mailboxları diğer bir DB üzerine taşıdığınız zaman datalar orjinal DB üzerinden silinmez sadece SoftDeleted statusuna alınır ve retention time süresi geldiği zaman purged edilir. 

Gönderildi : 04/04/2016 17:10

(@Anonim)
Konu başlatıcı

sonuç olarakne olur  

retention time süresi geldiği zaman purged edilir.  bunu nereden bakarız. manuel purged etsek ne olur

Gönderildi : 04/04/2016 19:02

(@KemalTurkoglu)
Reputable Member

Muanuel purged yapsan bile DB size küçülmez sadece DB içerisinde alan white space olarak işaretlenir (tekrar kullanılabilir )defrag yapman gerekiyor ancak pek önerilen bir yöntem değil...

Databasede bulunan tüm mailboxları taşıyacak mısın ? yoksa sadece yönetim kadrosunu mu ?

total de kaç mailbox mevcut bu DB de ?

Gönderildi : 04/04/2016 20:05

(@Anonim)
Konu başlatıcı

evet taşıyacağım. peyder pey günlük 50 kullanıcı loarak taşıyorum. şu ana akdar 480 kullanıcı oldu. 35 kullanıcı kaldı.

peki ben bunların hepsini taşıdıktan sonra diske ihtiyacım kalmaz zise diski tamamiyle silsem ne olur

Gönderildi : 05/04/2016 12:58

(@KemalTurkoglu)
Reputable Member

DB yi tamamen boşalttıktan sonra DB yi remove edip diski silebilrisin.

ancak bu diskin ortamda cluster varsa witness share olarak kullanılmadığına ve DB üzerinde herhangi bir sistem Attributes olmadından emin olman gerekli.

Gönderildi : 05/04/2016 18:33

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bununla ilgili adımlar yokmu. kontrol edeyim

Gönderildi : 06/04/2016 11:43

Paylaş: