Forum

Mailbox içinde...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mailbox içindeki E000000000x.txt dosyaları

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
420 Görüntüleme
(@MuratEgeCelik)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

herkeze selamlar 

exchange server içindeki e000..txt ile başlayan yaklaşık 700 gb ta yakın dosya var ve dolasıyla hardiski dolduruyor

fakat database boyutu 70 gb bu dosyaları silsem herhangi bir sıkıntı olurmu yada bu dosyalar ne için oluşusturuluyor.

nasıl kaldırabilirim.

Gönderildi : 23/01/2016 18:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bunlar transaction loglarıdır, exchange server üzerinde gerçekleştirilen her olay önce ram ve log dosyası sonrasında ise veri tabanına yazılır. Siz düzenli yedek alırsanız bu log dosyaları kendiliğinden silinir, anlaşılan siz düzenli yedek almıyorsunuz, veya aldığınız yedekleme yazılımı bu logların temizlenmesini tetikleyemiyor.

Öncelikle bu logları silebilirsiniz, son 24 saatlik loglar kalsın gerisini silin, daha sonra düzenli yedek almaya gayret gösterin veya circular log özelliğini açın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/01/2016 01:11

(@MuratEgeCelik)
Gönderiler: 12
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan bey cevabınız için teşekkür ederim. mail yedeklerini mailstore ile alıyoruz. fakat logları silmiyor. 1 saat te bir yedek aldırıyoruz. circular log özeliğini açsam ne gibi artı veya eksisi olur.

Gönderildi : 24/01/2016 19:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Mailstore bir arşiv yazılımı olup yedekleme yazılımı değildir (en azından ben öyle biliyorum), bu nedenle arşivlemek ve yedek almak aynı şey değildir, bence hızlı bir şekilde eğer dediğim gibi ise arşivleme yazılımı yanında bir yedekleme yazılımı alın.

CL açık olması demek eğer bir sorun olur ise DB seviyesinde en son yedek dosyasına dönmeniz demektir, çünkü gün içerisinde loglar hep üzerine yazıldığı için loglardan db yi oluşturmanız mümkün olmayacaktır.

Benim size önerim eğer sistem sanal ise, arcserver, veeam veya acronis gibi bir ürün için CPU bazlıdır lisans alın yani teklif, aksi halde çok riskli bir durumdasınız.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/01/2016 01:39

Paylaş: