Forum

Exchange Server Yap...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server Yapılandırması

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
384 Görüntüleme
(@selcukbektas)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Exchange Server hakkında pek bir bilgim bulunmamaktadır. Forumda biraz araştırma yaptım fakat biraz kafam karıştı sizlere bir sorum olacak. Sorumlarım detaylı cevap gerektiriyor olabilir amacım sizlerin vaktini çalmak değildir. Detaylı anlatan makaleler varsa yönlendirirseniz sevinirim.

Firmamız bir hosting firması üzerinden mail hizmeti almaktadır. POP3 olarak outlooklarımızda kullanmaktayız. Mail hizmeti firmamızdan Exchange ile yapmak istiyoruz. 20 adet mailimiz bulunmakta, arşivlerimiz ile birlikte kullanıcı başı 30GB data bulunmaktadır.

Sorularım;

Hangi Exchange Server paketini almalıyız?

Cal lisanlarında bir çok seçenek gördüm bunların detayları nedir? 

Hali hazırda muhasebe programını kullandığımız Server üzerine Exchange server yazılımını ilave edebilir miyim?

Dönüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim. 

Gönderildi : 06/01/2016 21:14

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba ben olsam bu kadar adres için içeride exchange kurmam. Hizmeti direk Microsoft üzerindne alırım.  http://tv.cozumpark.com/arama-sonuclari.aspx  kesinlikle Ofis 365i incelemelisiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/01/2016 00:38

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Merhaba,

Muhasebe sunucusuna kuramazmıyım sorunuzdan donanıma çok fazla yatırım yapamayacağınızı düşünüyorum. Exchange server ilgi ister, alaka ister, bakım ister, maliyetlidir. Mail alıp göndermek için temiz IP adresi ister, spam mail için spam tarayıcı ister önünde.

Benim önerim kullanıcı sayınız baya az bence Office 365 veya Google'a geçişi araştırısanız daha az bir maliyet ile mail sisteminizi daha profosyonel bir ortamda tutabilirsiniz diye düşünüyorum. Çok maliyetli olmayacaktır sizin için bu geçiş. Sizin yapınızda lokalde Exchange kurmak her türlü Cloud seçeneğinden kat kat fazla maliyet çıkarır size, çıkacak yönetim ve bakım iş yüküde cabası.  

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2016 00:46

(@selcukbektas)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Ben de Exchange Online taraftarıyım 🙂 Fakat yönetim iç bünye de ne exchange yapmaya kalksak toplamda bize ne kadar maliyet çıkacağını sordu. Pek tabi sonra dan sürekli onunla ilgilenmek zaman ayırmak cabası 🙂 

Gönderildi : 07/01/2016 12:37

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Selçuk bey merhaba,

Ben alım yapılacak kalemleri listeleyim siz fiyat araştırın paylaşın yönetim ile. Arkadaşlarımda incelesin eksik yanlış varsa ekleme yaparlarsa sevinirim.

Yedekli yapı kurmayacağınızı düşünerek tek sunucu üzerinden yazacağım. Yedekli olsun isterseniz bazı kalemler X2 olacaktır onların yanında X2 yazacağım. Ben kendi adıma sunucu lokal disklerinde data tutma taraftarı olmadığım için birde storage ekledim ama siz sunucu üzerine disk alıp bolca orada database dosyalarını tutabilirsiniz (önermiyorum)

1. Ortamda Active Directory Sunucusu olmalıdır. Yok ise minimum 2 adet AD Sunucusu ve 2 Windows Server 2012 R2 Standart Lisansı. Ortamdaki kullanıcı sayısı kadar CAL lisansı.
  2. Exchange Server olarak yapılandırılacak sunucu. Sunucu işletim sistemi Windows Server 2012 R2 Standart (Ram 1 adet Intel Xeon CPU, Min 16GB Ram, 2 ad 146GB HDD, Fiber HBA) X2
  3. 1 adet Exchange Server 2016 Standar Lisansı X2
  4. Mail kullanıcı sayısı kadar Exchange CAL Lisansı
  5. Database'ler için Storage başlangıçta minimum 2-4 TB disk uygun olacaktır. Daha az bir disk ile almak zor olur zaten (HP MSA 2040 olur) Exchange DB Yedekli olsun derseniz 5-8 TB disk.
  6. Spam mail taraması için Mail Message Gateway cihazı veya yazılımı
  7. Minimum 1 adet Sabit Kara Listeye girmemiş temiz sabit IP (Yada Smart Host Hizmeti, Yıllık 300-600TL arasında bir rakama dışarıdan hizmet alabilirsiniz)
  8. Valid Sertifika 1 Yıllık bedeli 1000-2000 TL. arasında değişiyor.
  9. Sunucu ve storage soğutma cihazları. (Sunucu odanız yoksa diye ekledim.)
  10. Kurulum ve Konfigurasyon bedeli. 
  11. Yönetim ve Bakım giderleri.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2016 15:11

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Kısacası Recep hocam Şöyle bir 100.000 TL yi en az gözden çıkarın diyor. Exchange online 50 mailbox, sürekli erişilebilir, mobil cihaz tablet her yerde sizinle ve son olarakta fatura hzmet kalemi olduğundan tamamen verginden mahsup edilebiliyor.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/01/2016 15:36

Paylaş: